Альтернативна енергетика в Європі– наскільки далеко пішла від України?

Альтернативна енергетика в Європі– наскільки далеко пішла від України?

Поряд з США і Китаєм, альтернативна енергетика в Європі знаходиться на етапі активного розвитку. Кінцевою метою поставленого завдання є повна відмова від викопних джерел енергії та перехід на ВДЕ. Подібні тенденції з недавніх пір спостерігаються і в Україні, хоча досягнутий рівень виробництва «чистої» електроенергії, незважаючи на високі темпи, поки значно поступається європейському.

Альтернативна енергетика в Європі – загальна картина

Масовий інтерес до енергії сонця, вітру, термальних вод та інших екологічно чистих її джерел датується кінцем 1990-х – початком 2000-х років. Причин цьому було декілька:

  • різке погіршення стану навколишнього середовища, що спричинило використання викопного палива;
  • обмежені покладивугілля і нафти;
  • небезпеки, що супроводжують експлуатацію атомних станцій;
  • стабільне падіння собівартості кіловата «чистої» енергії – в 100 разів з середини XX століття.

Щоб підвищити зацікавленість потенційних інвесторів до альтернативної енергетики і активізувати її розвиток в Європі, більшістю країн ЄС були прийняті програми державного субсидування і введені спеціальні «зелені тарифи». Основною метою таких кроків було скорочення викиду парникових газів в 4 рази до 2050 року, а супутніми результатами – поступова відмова від використання транспорту з двигунами внутрішнього згоряння, закриття вугільних шахт, а в перспективі та АЕС.

Паралельно з європейцями тим же шляхом пішли США, Японія, трохи пізніше Китай, а потім і багато інших країн, серед яких і Україна. Сьогодні на підтримку альтернативної енергетики в Європі залучається близько € 5 мільярдів на рік, однак суми витрат поступово зменшуються шляхом швидкого здешевлення обладнання. Стратегія європейської енергетичної безпеки регулярно доповнюється новими багатосторонніми договорами, що містять проекти будівництва найбільших СЕС, полів вітрогенераторів і мереж біоенергетичних станцій, призначених для спільного використання.

Лідери в різних напрямках

Лідируючі позиції за рівнем отримання енергії з поновлюваних джерел в європейській зоні займають Німеччина, Нідерланди, Данія, Іспанія, Португалія та Ісландія. Альтернативна енергетика в північній Європі спирається в основному на вітрову і термальну генерацію, в південній – розвиток відбувається за рахунок використання сонячного випромінювання.

Данія – вітер

Ця невелика країна є не тільки європейським, а й світовим лідером відразу за кількома показниками, а також займає кілька других позицій.

  1. Будівництво першої сучасної вітрової електростанції.
  2. Частка виробництва електроенергії з ВДЕ до загального обсягу генерації – 82% (поступається тільки Ісландії).
  3. Перше місце в рейтингу RISE світового банку (використання екологічно чистих джерел енергії) – 97 пунктів.
  4. Беззмінний світовий лідер з вироблення «чистої» енергії на душу населення з 2002 року.
  5. Найбільш ранні перспективи виходу на 100% -ве забезпечення такою електроенергією всіх внутрішніх потреб країни – орієнтовно 2028-2030 р.р.
  6. Перше місце в Європі по експорту високотехнологічного обладнання для розвитку альтернативної енергетики – 14%.

Ісландія – термальні води

Острівна держава з населенням всього 360 тис. чоловік на 99,8% забезпечує свої потреби в гарячій воді і теплі за рахунок ВДЕ. Основу енергетичної системи Ісландії становлять тисячі гейзерів, температура води в яких досягає 600 °C, а також ГЕС, що працюють на талій воді, що стікає з льодовиків. Загальна частка поновлюваних джерел в енергобалансі – 84,5%.

Країна відома також першою у світі системою централізованого опалення з постачанням гарячої гейзерної води – побудована в листопаді 1930 року. Після відмови від транспорту, що працює на ДВС, Ісландія стане першою державою у світі, яка відмовилась від використання вуглеводнів в транспортній і енергетичній сфері та зразком розвитку альтернативної енергетики в Європі.

Німеччина – сонце, вітер, вода, біомаса

На відміну від Данії та Ісландії з їх унікальними кліматичними особливостями, Німеччина – промисловий лідер Євросоюзу і країна з населенням, що вдвічі перевищує українське. Незважаючи на величезні потреби промисловості та не найсприятливіше географічне розташування, до середини 2019 роки майже 50% всієї електроенергії країни було отримано з альтернативних джерел.

Січень минулого, 2018 року, відзначився першим в історії випадком, коли виробництво енергії з ВДЕ на один день перевищило загальнодержавні потреби в споживанні. Ціна електроенергії стала негативною величиною, і власники домогосподарств отримали доплату за те, що освітлювали і обігрівали свої будинки.

Динаміка виробництва «екологічно чистих кіловат» європейського лідера за 5 останніх років була наступною:

Рік 2015 2016 2017 2018 2019 (6 мес.)
Відсотки 24,1 29,0 33,1 39,8 47,3

Україна

За обсягами щорічної генерації Україна відстає від лідерів альтернативної енергетики в Європі та світі на 8-10 років. Але темпи розвитку галузі зараз уп’ятеро випереджають європейські. При збереженні даного параметра протягом хоча б одного десятиліття країна може вийти на середньоєвропейські показники вже до 2030 року.

Протягом останніх трьох років сукупна потужність збудованих вітчизняних СЕС щорічно подвоюється. Тільки у 2019 році було введено в дію дві сонячні станції, які по річній продуктивності (290 і 400 мільйонів мегават*годин відповідно) займають друге і третє місця в Європі. Вступила в дію Приморська вітрова ВЕС, потенційно здатна генерувати 700 мільйонів мегават*годин.

Кількість інвесторів в альтернативну енергетику Українипостійно збільшується. На жаль, фотоелектричне обладнання вітчизняного виробництва поки поступається кращим світовим аналогам. Тому оптимальним вибором для потенційних власників СЕС стануть батареї американського гранда FirstSolar. За рівнем сонячної інсоляції Україна не може зрівнятися з сонячної Каліфорнією, Іспанією, Португалією або країнами Затоки. Але тонкоплівкові гібриди компанії з США використовують як напівпровідник не ​​кремній, а більш ефективний телурид кадмію. При характерній для більшості регіонів України кількості хмарних днів, продуктивність цих панелей на 20% вище, а термін окупності станції на 6-10 місяців нижче.

GreenTechTrade пропонує широкий асортимент продукції та безкоштовний розрахунок майбутньої станції. З подробицями можна ознайомитися на сайті компанії.

 

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти