Чому Саудівська Аравія переходить на сонячну енергетику?

Чому Саудівська Аравія переходить на сонячну енергетику
Чому Саудівська Аравія переходить на сонячну енергетику?

Однією з особливостей минулого десятиліття стало стрімке запровадження технологій для сонячної генерації у всіх розвинених країнах світу. США, Китай, Німеччина і ряд інших держав поставили перед собою амбітну мету –майже повністю перейти на отримання енергії з поновлюваних джерел вже до 2050 року. Однак мало хто очікував, що до зазначеного переліку приєднається Саудівська Аравія. Ця заможна країна завжди асоціювалася з нафтою, і прагнення позбутися від вуглеводневої залежності на перший погляд здавалося дивним. Однак насправді це рішення арабських шейхів є далекоглядним.

Компанія Saudi Aramco і продаж її акцій

На провідних світових біржах і в рейтингах найдорожчих компаній світу перші місця завжди віддавалися трьом гігантам:

 

  • торговому монстру Amazon Джеффа Безоса з капіталізацією $ 1,21 трлн;
  • лідеру IT-індустрії Microsoft Білла Гейтса– $ 1,18 трлн;
  • і дітищу вже XXI століття, Apple Стіва Джобса – $ 1,01 трлн.

Але так було тільки до ухвалення доленосного рішення аравійської політичної верхівкищодо продажу 1,5% акцій знаменитої Saudi Aramco, ціна якої була невідома через відсутність ринкових котирувань. Акції були продані за $ 28,6 млрд, а всього за день їх вартість зросла ще на 10,6%. Таким чином, вартість всієї компанії сягнула позначки $ 2 трлн, що перетворило гордість саудитів в найдорожчу компанію планети.

Історія Saudi Aramco налічує понад 85 років. Її засновником був власник Standard Oil of California, легендарний мільярдер Джон Рокфеллер. Але часи безроздільного панування нафтою Рокфеллерів і Ротшильдів пройшли. У 1980-х компанія була повністю викуплена владою Саудівської Аравії і набула статусу національного надбання, що і зробило навіть незначний продаж її акцій визначною подією.

На що шейхи вирішили проміняти свою «бочку з нафтою»?

Інвестування частини коштів «нафтової дійної корови» в щось принципово інше саме шейхами затоки здається дивним ще з однієї причини. Аравійці не просто володіють другими у світі запасами «чорного золота» після Венесуели та впевнено утримують ту ж позицію за обсягами видобутку після США. Саудівська нафта є найдешевшою за собівартістю, і сьогодні її добуваннякоштує всього $ 17 за барель.

Саудівська Аравія географічно розташована буквально над величезним підземним нафтовим резервуаром, чим не може похвалитися жодна інша держава світу. Росії доводиться здійснювати видобуток на родовищах, що виснажуються, тому отримання «бочки» коштує близько $ 40. США використовують найсучасніші технології, але витрачають на один барель більше $ 50 через тяжкі умови добування. Це ставить саудитів в більш вигідне становище, і при ринковій ціні $ 65 їх прибуток майже вп’ятеро вищий американського і вдвічі – російського. Тільки протягом 2018 і 2019 років монархія отримала від продажу «чорного золота» $ 700 млрд, а Saudi Aramcoпродемонструвала чистий прибуток понад $ 200 млрд. Так що ж стало причиною рішення про продаж акцій?

Відповідь складається всього з двох слів – сонячна енергія.

Національний проект Vision 2030

У 2016 році аравійське вище керівництво та особисто наслідний принц Мухаммед ібн Салман схвалили один з найбільш амбітних планів в історії. Він отримав назву Vision 2030, а його головними цілями були оголошені:

  • повне технічне переозброєння та інтенсивний розвиток досить архаїчної для XXI століття економіки Саудівської Аравії;
  • масове залучення інвестицій;
  • позбавлення від вуглеводневої залежності.

Шейхи поставилися до плану дуже серйозно, оскільки загальні витрати на реалізацію проекту до 2030 року оцінюються в фантастичну суму $ 2 трлн.

Головним чинникомдля вибору такого шляху стала тенденція стабільного падіння цін на нафту, повернення вартості якої до показників $ 100-120 і вище вже ніхто не очікує. Водночас альтернативні джерела надзвичайно перспективні, а собівартість отримання 1 кВт електроенергії від сучасних сонячних батарей у близькій до екватора і сонячній Саудівській Аравії вже зараз нижче 2 американських центів. При цьому ніяких енергозберігаючих технологій саудівці не використовують, а робота тільки кондиціонерів при температурах + 30 °C і вище по всій країні вимагає витрачання 70% чистого прибутку від торгівлі нафтою.

Проект Vision 2030 повинен повністю змінити поточну ситуацію. Аравійці розуміють, що «нафтовий рай» не вічний, і хочуть стрімко збільшити обсяги одержуваної електроенергії завдяки відновлюваним джерелам енергії. Згідно з планом, темпи зростання сукупної потужності великих сонячних парків повинні скласти:

  • 9,6 ГВт – 2021 р.;
  • 27,3 ГВт – 2025 р;
  • 58,7 ГВт – 2030 р.

Порівняння зразкового споживання країною електроенергії та темпів будівництва СЕС демонструє, що за 10 років Саудівська Аравія планує забезпечити завдяки альтернативним джерелам не менше 80% внутрішнього споживання енергії.

На сьогодні найбільшою сонячною станцією країни є СЕС Sakaka потужністю 300 МВт.

Слід зазначити, що шляхом Саудівської Аравії пішла інша заможна монархія затоки – Об’єднані Арабські Емірати. Саме тут вже в наш час функціонує найбільша сонячна ферма планети – парк Noor Abu Dhabi з сукупною потужністю фотоелектричних панелей майже 1,2 ГВт.

Що спільного у Саудівській Аравії та України в сонячній енергетиці?

На перший погляд може здатися, що ніяких паралелей між країнами провести не можна. Однак насправді спільна риса присутня, і полягає в перспективності використання не класичних, а тонкоплівкових сонячних батарей на базі телуриду кадмію.

В Україні, за умови безперервного цілорічного застосування, вони на 20% ефективніші кремнієвих аналогів. Це зумовленоможливістю захоплення випромінювання більш широкої частини спектра. За розсіяного світла і хмарності це дає панелям CdTe вирішальну перевагу перед Monj-Si та Poli-Si. У Саудівській Аравії кремній програє рідкоземельним матеріалам через стабільність високих температур. Середньодобові показники + 35 °C, характерні для аравійської пустелі, знижують продуктивність найкращих монокристалів на 5-6%. Композит CdTe до подібного перегріву майже не чутливий, і його ККД залишається практично незмінним.

Світовим лідером у виробництві тонкоплівкових гібридів цієї категорії є фірма
First Solar, а офіційним українським дилером американців виступає компанія Green Tech Trade. Ознайомитися з асортиментом продукції та замовити монтаж станції «під ключ» можна на сайті компанії.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти