Чи потрібно мити сонячні батареї і як за ними доглядати взимку?

Чи потрібно мити сонячні батареї і як за ними доглядати взимку?
Чи потрібно мити сонячні батареї і як за ними доглядати взимку?

У приватному секторі сонячні батареї встановлюються на дахах будинків або відкритих ділянках заміських котеджів. І хоча робота панелей вимагає мінімального втручання людини, але все ж воно необхідне. У даній статті ми відповімо на два найчастіших питання: чи потрібно мити сонячні батареї і як правильно організувати догляд за сонячними батареями в різні пори року.

Конструктивні особливості сонячних електростанцій

Сонячна електростанція (СЕС) складається з наступних елементів:

  1. Панелі (фотоелементи).
  2. Блок управління.
  3. Акумулятори для сонячної електростанції.
  4. Інвертор SMA.
  5. Комплект кабелів.

Головною частиною станції є панелі. Вони складаються з безлічі осередків, в яких розташовані кристали кремнію (в найбільш сучасних моделях використовуються комбінації рідкоземельних елементів).

Сонячне світло, потрапляючи на робочу поверхню, викликає в ній спрямований рух електронів, тобто електричний струм. Чим більшою є площа панелі та кількість світла, тим більше електроенергії виробляється. Тому будь-яке забруднення поверхні сонячної батареї призводить до зменшення ККД пристрою.

Про сонячні батареї для дому докладніше в нашому блозі.

Чи потрібно мити сонячні батареї?

На поверхню сонячної панелі впливає зовнішнє середовище: на неї потрапляє пил, бруд, гілки та інше сміття. Якщо панель розташована на похилому даху і встановлена під кутом, то все змивається дощем і очищається вітром. Навіть якщо помити модуль, генерація електричного струму збільшиться максимум на 1%. Це не суттєвий показник. Якщо батарея встановлена в горизонтальній площині, сміття на ній накопичується більше. Отже, його потрібно регулярно прибирати, а панелі мити.

Для миття фотоелементів потрібні:

  • будь-яка побутова хімія (мило, засіб для миття вікон, порошок);
  • м’яка щітка з довгою ручкою;
  • ганчір’я для витирання панелі.

Сам процес миття достатньо простий. Але потрібно пам’ятати, що фотоелементи панелі досить крихкі і не зважаючи на термостійке захисне скло, обмежено стійкі до сильного механічного впливу.

Догляд за сонячними батареями взимку

У холодну пору року ефективність роботи фотоелементів батареї зменшується. Причина в короткому світловому дні та низькому розташуванні сонця над горизонтом. Сніг також заважає виробленню електричного струму в фотоелементах. І якщо ми розглядаємо питання догляду за сонячними панелями взимку, то в першу чергу потрібно говорити про очищення панелей від снігу.

Чи потрібно чистити сніг завжди? В процесі роботи сонячна панель нагрівається і, якщо шар снігу не перевищує 5-10 сантиметрів, при помірних негативних температурах опади самі скоро розтануть.

Прибирати сніг з модулів вручну необхідно, якщо:
• шар снігу перевищує 10 см;
• на вулиці сильний мороз;
• панель розташована горизонтально або під малим кутом до горизонту.

Важливо! Чистити потрібно тільки саму панель. Якщо сонячна батарея розташована на даху будівлі, повністю очищати покрівлю від снігу не потрібно. Сонячне світло, відбиваючись від снігу, потрапляє на фотоелементи та збільшує вироблення енергії.

Як зробити обслуговування СЕС зручнішим?

На ринку сонячних панелей є варіанти, які ще більше спрощують обслуговування СЕС – це тонкоплівкові панелі First Solar. Безрамкова технологія виключає утворення точок забруднення і великого шару снігу, а активне вироблення енергії навіть при розсіяних променях сонця дозволяє встановлювати батарею під зручним кутом в будь-якому підходящому місці даху. В Україні реалізацією таких панелей і будівництвом СЕС на їх базі займається компанія Green Tech Trade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти