Чи варто входити в сонячну енергетику в Україні у 2020 році?

Чи варто входити в сонячну енергетику в Україні у 2020 році?

Падіння цін на сонячне обладнання та введення в дію законодавства про зелений тариф в Україні посприяли швидкому зростанню кількості приватних СЕС. Станом на 01.01.2020 вони вже працюють у 23 000 українських домогосподарствах. Десятки тисяч інших власників заміських будинків, дачних ділянок та ферм збираються піти цим шляхом найближчим часом. «Вікно можливостей» діє як мінімум до 2030 року, та чим раніше станцію ввести в експлуатацію, тим більше прибутку вона принесе.

Монтаж та запуск СЕС — що вибирати та як це працює?

Після ухвалення рішення про будівництво СЕС, майбутньому власнику доведеться визначитися з відповідями на наступні важливі питання.

1. Скільки місця потрібно для електростанції?

Популярність сонячних батарей значною мірою пов’язана з можливістю розміщувати їх безпосередньо на дахах будинків. У цьому випадку не знадобиться додаткове місце під будівництво, тому близько 85% домовласників обирають саме цей шлях.

Кращі фотоелектричні панелі останніх поколінь мають потужність 150-200 ватів на квадратний метр. Безрамні модулі встановлюються майже впритул. Залежно від площі покрівлі, орієнтованої на південь або з невеликими кутами відхилення від південного напрямку, можна отримати електростанції наступної потужності:

 • 10 кВт — 50-60 кв.м .;
 • 20 кВт — 100-120 кв.м .;
 • 30 кВт — 150-180 кв.м.

Для розміщення батарей на земельній ділянці – необхідно вдвічі більше вільної площі. Це пов’язано з технологію монтажу, котра забороняє навіть часткове відкидання тіні одним рядом панелей на інший, сусідній.

За таких розмірів фотоелектричних модулів промислові станції займають величезні площі. Під наземні СЕС потужністю 1 МВт виділяються ділянки понад гектар. Найбільші у світі сонячні ферми на 1-1,5 ГВт займають сотні квадратних кілометрів.

2. Як функціонуватиме мережева електростанція?

Щоб окупити витрати та отримати чистий прибуток від сонячних батарей, станцію необхідно робити мережевою. Для цього більшу частину генерованої енергії потрібно постачати до централізованої мережі. Чим ближче точка підключення знаходиться до ліній електропередач, тим менші енерговтрати та витрати на кабель. Саме тому усі СЕС у віддалених районах планети є виключно автономними — підключення до мережі за сотні кілометрів до споживача неможливо зробити рентабельним.

Функціонування обладнання мережевого типу здійснюється наступним чином:

 • частина генерованої енергії використовується на власні потреби (включно зі споживанням електрики допоміжним обладнанням самої станції);
 • надлишки виробленої електрики передаються до місцевої електромережі та щомісяця оплачуються державою за фіксованим тарифом (за вирахуванням податків);
 • якщо система містить АКБ, частина генерації може накопичуватися акумуляторами.

Термін окупності станцій сьогодні становить 4-7 років — в залежності від продуктивності.

3. Як обслуговувати панелі?

Сучасні модулі, що встановлені під кутом понад 30 градусів та не мають рам, зовсім не вимагають обслуговування. В інших випадках може знадобитися періодичне очищення поверхонь від товстого шару снігу або сильних забруднень.

Більш важливе питання — зміна кута нахилу. Експерти радять змінювати його не менш ніж два рази на рік — наприклад, навесні та восени, якщо це передбачено конструкцією. На сонячних фермах великої сукупної потужності панелі оснащують одно- або двохосьовими поворотними механізмами. Вони називаються «трекерами» та зазвичай керуються автоматикою для відстеження положення сонця.

4. Скільки панелей купувати?

Крім номінальної потужності, батареї відрізняються продуктивністю, яка істотно відрізняється залежно від наступних чинників:

 • типу фотоелектричних комірок;
 • географічної широти;
 • кліматичних особливостей регіону;
 • сезону;
 • кутів нахилу до горизонту;
 • направлення на сонце;
 • умов освітлення та ін.

Для правильної відповіді на питання щодо кількості модулів слід враховувати усю сукупність таких факторів. Якщо потужність станції мінімальна, експлуатувати її взимку фахівці не радять зовсім. За оптимальних кутів нахилу та домінування сонячних днів, краще використовувати монокристал на південних схилах покрівель та полікристал — на південно-західних та південно-східних. В інших випадках середньорічна продуктивність є вищою у тонкоплівкових варіантів — завдяки кращій ефективності в умовах, далеких від ідеалу.

Для середньорічної генерації 11-13 МВт (в залежності від регіону України) знадобиться СЕС на 10 кВт, що відповідає такій кількості сонячних панелей:

 • 25 од. по 400 Вт;
 • 30 од. по 330 Вт;
 • 36 од. по 275 Вт;
 • 40 од. по 250 Вт.

Нарощування сукупної потужності станції вимагає прямо пропорційного збільшення кількості модулів.

5. Скільки буде коштувати встановлення станції?

Тут велику роль відіграє якість комплектувальних елементів. Станція 10 кВт обходиться покупцям в 7-8 тисяч доларів. Сума складається із наступних факторів:

 • 55-60% — фотовольтаїка;
 • 25-30% — допоміжне обладнання;
 • 10-15% — проект, послуги монтажу, підключення до мереж, оформлення документації та пусконалагоджувальні роботи.

Найдешевшими є СЕС на стокових китайських або б/у панелях з Європи. Однак економія на якості може обернутися втратою коштів, оскільки визначити реальний термін експлуатації подібного обладнання неможливо.

У разі 100% зростання потужності, питома ціна кожного кіловата підвищується лише на 90%. З цієї причини економічно виправданим є вибір більш потужних станцій. Вони швидше окупаються та згодом приносять більше прибутку.

Коли і які сонячні батареї купувати?

Правильна відповідь — якомога швидше. За темпами інвестицій у сонячну енергетику Україна сьогодні посідає третє місце у світі. Основна причина — гарантовані державою до 2030 року надзвичайно вигідні «зелені тарифи». Тому не потрібно відкладати встановлення СЕС, розраховуючи на появу більш продуктивної фотовольтаїки найближчим часом.

У більшості українських регіонів переважає помірно сонячна погода, властива середній смузі. Для подібних умов максимальна середньорічна продуктивність забезпечується тонкоплівковими моделями панелей — перш за все телурид кадмієвими CdTe. Компанія Green Tech Trade спеціалізується на продажу та встановленні «під ключ» саме цього типу батарей. Їх виробник — світовий лідер рейтингу Tier-1 від Bloomberg, американський концерн First Solar.

У нас Ви можете замовити як повноцінний монтаж станції, так і окремі елементи обладнання.

 

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти