Чи зможе сонячна енергетика допомогти пом’якшити глобальні зміни клімату

Чи зможе сонячна енергетика допомогти пом’якшити глобальні зміни клімату

Довгі роки не вщухають суперечки про те, наскільки суттєво вплине на зміну клімату перехід людства на сонячну енергію замість вуглеводневого палива. Прихильники альтернативної енергетики наголошують на зменшенні викидів CO2 у кілька разів. Критики стверджують, що внесок вулканів та пожеж у забруднення атмосфери значно вищий і сонячна енергетика нівелює незначну частину забрудників. Залежно від поточної політики найбільших економік світу, обидві теорії постійно замінюють одна одну на вершині рейтингу симпатій. Однак той факт, що для жителів густонаселених регіонів зниження викидів в атмосферу різко скорочує число захворювань кровоносної та дихальної систем, не заперечується ніким.

Коротка історія розвитку сонячної енергетики в Європі

Європейці одними з перших почали перейматися проблемами зміни клімату. Активні інвестиції в сонячну енергетику тут почалися вже на початку 2000-х. Так тривало до 2012 року, після чого зміна політичного курсу та часткова відмова від державної підтримки інвесторів призвели до гальмування «сонячного буму». Дрібні виробники батарей почали банкрутувати, тисячі людей втрачали роботу, а ЄС поступився лідерськими позиціями Китаю та США.

На щастя, за 3 роки політика знову змінилася, що посприяло будівництву нових великих європейських СЕС та активній реалізації малих приватних проектів. За заявою фрау Хеметсбергер, керівника європейського Об’єднання підприємств сонячної енергетики SolarPower Europe, обсяги нових потужностей в ЄС протягом трьох останніх років щорічно подвоювалася. До 2020 року європейський лідер даної галузі, Німеччина, вийшла на рівень 50% середньорічного виробництва енергії з альтернативних джерел.

Зміна вартості сонячних батарей

Істотну роль у швидкому переході на сонячну енергію зіграв стабільний тренд на зниження вартості фотоелектричного обладнання. З 2010 року середня ціна фотовольтаїки на ринку ЄС знизилася вчетверо, що призвело до введення в дію 8 ГВт потужностей у 2018, і ще 17 ГВт у 2019 роках. Підсумкова потужність усіх європейських СЕС на сьогодні перевищує 132 ГВт, або 5,2% всієї споживаної електроенергії 28-ма країнами світу.

Примітно, що в заможних країнах на кшталт Німеччини «зелена електрика» вже зараз коштує майже вдвічі дешевше класичної, ціна якої для німців завжди була досить високою. Це дозволяє поступово виводити з експлуатації найбільш шкідливі для атмосфери вугільні ТЕС, а в перспективі дозволить відмовитися й від небезпечних атомних станцій.

Федеральне відомство Німеччини із захисту навколишнього середовища UBA в черговому звіті зазначило, що з переходом на «чисту» енергію спостерігається зниження:

 • викидів канцерогенів у мегаполісах – майже на 10%;
 • показників захворюваності органів дихання серед мешканців міст – на 15%;
 • витрат на виробництво промислових систем фільтрування та очищення – на 7%.

Зниження вартості сонячних батарей призвело до того, що понад 30% фотоелектричної генерації Європи почало припадати на приватні станції на дахах та ділянках пересічних громадян. Термін окупності систем значно скоротився, і приблизно після 5-6 років експлуатації міні-СЕС кожен охочий мешканець може отримувати чистий дохід від змонтованих сонячних батарей.

Коли фотовольтаїка стане головним джерелом енергії

Всі провідні фахівці одностайні в думці, що з часом сонячна та вітрова енергія перетворяться в основні види енергоносіїв. Наведемо лише кілька висловлювань експертів у галузі альтернативної енергетики.

Крістіан Брейер (Christian Breyer), керівник кафедри сучасних технологій університета Лаппеенранта, Фінляндія.

 1. Ціна фотоелектричних систем за 15-20 років впаде вдвічі в абсолютному вираженні.
 2. Собівартість європейської генерації 1 кВт*година до 2040 року становитиме менше ніж 1 євроцент.
 3. У найбільш сонячних регіонах планети – ОАЕ, Саудівській Аравії, Марокко та Мексиці – цей показник буде досягнутий вже у 2022-2023 роках.

Експерти Energy Watch Group (EWG).

 1. До 2040 у всіх містах ЄС не залишиться жодного автомобіля з ДВЗ.
 2. Майже 80% автомобілів отримуватимуть енергію від сонячних панелей, ще 20% – від водневих паливних елементів.
 3. До 2050 енергетичні потреби європейців на 100% будуть покривати альтернативні джерела – 63% сонце, 31% вітер, 3,8% гідроенергія, 2,2% – біоенергетика.

Ханс Йозеф Фелл (Hans Josef Fell), глава Energy Watch Group.

 1. Для переходу на 100% споживання енергії від фотовольтаїки сукупна потужність установок в межах ЄС має досягти 5,7 ТВт. На це знадобиться 10 років за умови середньорічного зростання на 500 МВт.
 2. У разі збереження нинішніх темпів зростання ККД та падіння собівартості генерації, витрати на повний перехід до ВДЕ виявляться нижчими, ніж продовження будівництва та обслуговування класичних станцій.

Чи достатнє сучасне зростання потужностей сонячних електростанцій

За розрахунками фахівців SolarPower Europa, нинішні темпи зростання сонячної та вітрової генерації не дозволять обмежити швидкість глобального потепління двома градусами до 2030 року. Тим часом, Паризькою угодою про клімат 2015 року передбачалося саме таке стратегічне завдання. Для цього темпи європейського приросту генерації мають складати близько 310-330 МВт щорічно. Обсяг, зазначений Хансом Йозефом Феллом – 0,5 Тв лише для ЄС – скоротив би зростання температури до 1,5 °C за 10 років.

Чи вдасться цього досягти – покаже час. Але стримати зміну клімату бум в сонячній енергетиці однозначно здатний.

Що для цього необхідно?

Заходи щодо поліпшення екологічної ситуації на території Європи були обґрунтовані в стратегії Green Deal, ухваленій Єврокомісією в кінці 2019 року. Прогнозні темпи будівництва СЕС, згідно зі Стратегією, мають бути збільшені приблизно в 1,5 рази. Подібна швидкість перебудови енергетики неможлива без політичних рішень, економічного стимулювання та додаткових імпульсів до розвитку.

Одним з них може стати виготовлення дешевих та ефективних фотоелектричних систем безпосередньо на території Європи. Особливо актуальним це питання стало зараз, на тлі епідемії коронавірусу COVID-19 в КНР. Навіть часткове перенесення виробництва на територію ЄС, за розрахунками аналітиків агентства ISE, в довгостроковій перспективі буде вигіднішим, ніж транспортування з Китаю та інших країн Азії.

Останнім важливим фактором є рівномірний розподіл генерації, згідно з яким через 10 років частка потужності невеликих приватних СЕС може зрости з 10% до 75%.

Альтернативні варіанти

Ще один альтернативний варіант – активний перехід з батарей на основі кремнію на тонкоплівкові технології на базі телуриду кадмію. Вже сьогодні термін придатності сонячних батарей цього класу у світового лідера з їх виробництва, First Solar (США), становить не менше 25 років. А продуктивність CdTe-осередків у кліматичних умовах більшості країн Європи на 20% вища, ніж у кремнію.

В Україні широкий асортимент цієї продукції пропонує компанія Green Tech Trade. У відповідному розділі нашого сайту Ви зможете дізнатися про всі варіанти послуг з продажу та встановлення станцій «під ключ».

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти