Чи зможе світ до 2050 року повністю перейти на відновлювальні джерела енергії?

Нова модель ВДЕ 100%
Чи зможе світ до 2050 року повністю перейти на відновлювальні джерела енергії?

20 грудня 2019 року колектив фахівців в енергетичній безпеці університету Стенфорда презентував унікальний план повного переходу на ВДЕ всієї світової енергосистеми до 2050 року. Оригінал статті опублікував журнал One Earth (Одна Земля) — найбільш престижне видання світу, що висвітлює питання екології та альтернативної енергетики. Матеріал містить у собі 165 сторінок тексту, спеціальних додатків, графіків та таблиць з детальними розрахунками економічних і соціальних переваг від втілення плану.

Загальні положення

Доповідь отримала назву «Вплив зелених енергетичних планів «Нового курсу» на стабільність, витрати, робочі місця, стан здоров’я та клімат у 143 країнах». Його авторами стали професори: Марк З. Джекобсон, Марк А. Делуккі, Мері А. Кемерон, Інду Прія Маногаран, а також група докторів наук.

У статті були розглянуті:

  • «дорожні карти» 100%-го переходу на ВДЕ усіх регіонів планети в розрізі по країнах, в сукупності відповідальних за 99,2% викидів CO2 та канцерогенних речовин в атмосферу;
  • витрати на втілення плану в життя та порівняння щорічних витрат на систему WWS (вітер — вода — сонце) та нині чинну BAU (вуглеводневе паливо та атом);
  • очікувані економічні та соціальні вигоди від переходу зі старої енергетичної системи до більш прогресивного варіанту.

Докладні розрахунки були зроблені для всіх етапів — будівництва вітрових та сонячних електростанцій, їх експлуатації, розподілу енергії мережею до кінцевих споживачів та ін.

Для кого та як проводилися розрахунки

Деталізована модель містить у собі рішення про перехід на 100% ВДЕ для 243 країн світу, розділених на 24 регіони за складністю втілення та низкою інших особливостей.

  Регіон Країна / група країн
1 Африканський Від Алжиру та Єгипту на півночі до Південно-Африканської республіки на півдні — загалом 29 країн
2 Австралійський Австралія
3 Північноамериканський Канада
4 Центральноамериканський Гватемала, Гондурас, Коста-Ріка, Мексика, Нікарагуа, Панама, Сальвадор, а також острівні Гаїті та Домініканська республіка
5 Центральноазійський Казахстан, Киргизія, Пакистан, Таджикистан, Туркменія, Узбекистан
6 Південно-Східна Азія Бангладеш, Бруней, В’єтнам, Індонезія, Камбоджа, Малайзія, М’янма, Сінгапур, Таїланд
7 Китай КНР
8 «Великий Китай» Гонконг, КНДР, Монголія
9 о. Куба – // –
10 Європа Усі європейські країни крім «карликових» держав — Монако, Ліхтенштейну, Ватикану, а також Ісландії
11 о. Ісландія – // –
12 Індійська Індія, Непал, Шрі-Ланка
13 Синай Ізраїль
14 о. Ямайка – // –
15 Японія – // –
16 о. Маврикій – // –
17 Близький схід Вірменія, Азербайджан, Туреччина, Іран, Ірак, Сирія та всі країни Аравійського півострова
18 о. Нова Зеландія – // –
19 Філіппінські острови острова Філіппіни
20 Російський Грузія, РФ
21 Південна Америка Аргентина, Болівійська республіка, Бразилія, Венесуела, Колумбія, Парагвай, Перу, Суринам, Тринідад і Тобаго, Уругвай, Чилі, Еквадор, а також Кюрасао
22 Корейський Південна Корея
23 Тайвань – // –
24 США Сполучені Штати Америки

 

Для кожної держави вартість, тривалість та розрахункова вигода від втілення моделі 100% ВДЕ виявилася різною. Мінімальною — для Ісландії та Данії, де вже сьогодні такий перехід здійснений практично повністю. Максимальною — для низки країн Африки та Близького Сходу.

Порівняльні витрати на отриману енергію в системах BAU та WWS

Під час публікації витрат та економічної ефективності для BAU та WWS, прихильники першої системи часто лукавлять. Підступність полягає в умисному замовчуванні непрямих витрат на отримання енергії з традиційних джерел, а саме:

  • фільтрації канцерогенних викидів в атмосферу та гідросферу продуктів горіння викопного палива — від встановлення на трубах заводів до автомобільних фільтрів;
  • податків на забруднення навколишнього середовища;
  • будівництва та функціонування очисних споруд та спеціального транспорту (наприклад, під час масштабних розливів нафти);
  • вартості лікування хвороб кровоносної та дихальної систем, а також онкологічних захворювань, що виникають через вдихання забрудненого повітря та отруєної води.

У сумарному вираженні наочне порівняння ефективності BAU та WWS визначається таблицею:

Статті витрат BAU * WWS * Економія *
Приватні витрати на одиницю енергії (кВт*год) 10,0 ¢ 6,96 ¢
Медичні витрати (лікування захворювань) 16,9 ¢
Кліматичні витрати (фільтрація викидів, очищення води, податки, утилізація) 16,0 ¢ 2,0 ¢
Загалом: 42,9 ¢ 8,96 ¢  

* Наведені розрахунки — середні показники з 143 країн.

Економічні та соціальні вигоди повного переходу на ВДЕ

Більш того, у міру поступового переходу з сонячних батарей 1-го покоління (кремнієві осередки) і 2-го (тонкоплівкові панелі на рідкоземельних елементах) на 3-е (органіка і полімери з квантовими точками) витрати на утилізацію фотовольтаїки знизяться практично до нуля. В результаті економічна ефективність WWS до 2050 року перевищить BAU приблизно в 11 разів.

Група професора Марка З. Джекобсон підрахували і загальні, сумарні інвестиції для переходу на WWS, і отримала наступну картину економічної та соціальної вигоди:

З наведених розрахунків витікає, що загальні інвестиції в сонячну енергетику та перехід світової енергетичної системи на ВДЕ за 30 років, з 2020 по 2050 роки, окупиться всього за 1 рік. А далі буде приносити економію приблизно 12% ВВП всієї планети. Середній чек для населення зменшиться на 61%. Втілення плану також посприяє кардинальному зменшенню кліматичних загроз та покращенню здоров’я населення.

Статьи расходов BAU * WWS *
Впровадження програми 100% переходу на ВДЕ, трлн. $ 72,8
Річна споживана потужність, з урахуванням втрат при транспортуванні, ГВт * год 20 255 8 693
Середній чек на е / е для споживача, 2050 року, з урахуванням накладних витрат (у цінах 2016 року) 12,0 ¢ 4,7 ¢

 

Сукупні річні приватні витрати, трлн. $ 17,7 6,82
Медична складова – рік, трлн. $ 30,0
Кліматична складова – рік, трлн. $ 28,4
Разом: 76,1 6,82

Сонячна енергетика в Україні

Для України перехід на 100% ВДЕ є особливо актуальним. По-перше, зникне критична залежність від постачань вугілля, нафти, газу та палива для атомних станцій — перш за все російських. По-друге, це на 30% скоротить витрати бюджету, які виділяються на закупівлю енергоносіїв. По-третє, кардинально зменшиться захворюваність органів дихання та крові в таких промислових містах, як Дніпро, Маріуполь, Запоріжжя та ін.

За нинішніх темпів зростання генерації ВДЕ, такий перехід до 2050 року є цілком реальним. Свій внесок в реалізацію плану вносить й компанія Green Tech Trade. Ми пропонуємо високоефективні тонкоплівкові батареї другого покоління на базі телуриду кадмію CdTe американського холдингу First Solar. Їх середньорічна продуктивність на 20% вища, ніж у кращих кремнієвих панелей.

Замовляйте монтаж станції та/або фотоелектричне обладнання на нашому офіційному сайті або за телефоном.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти