До 2050 року всі країни світу можуть перейти на зелену енергію

Перехід на ВДЕ до 2050 року
До 2050 року всі країни світу можуть перейти на зелену енергію

До 2020 року частка електроенергії з поновлюваних джерел склала майже 10% світового енергобалансу та продовжує збільшуватися активними темпами. У разі збереження поточної динаміки до 2050 року, ВДЕ зможуть виробляти 45-55% енергії на планеті. Провідні дослідники вважають цей показник навіть заниженим. За умови достатніх інвестицій у сонячну енергетику та інші джерела екологічно чистої енергії, за 30 років світ зможе майже повністю відмовитися від викопного палива. Цю тезу підтверджують розрахунки фахівців Стенфордського університету.

Глобальний план переходу на ВДЕ до 2050 року університету Стенфорда

Група вчених Стенфорда (США) розробила детальний план Green New Deal, згідно з яким 143 країн світу зможуть повністю перейти на енергію відновлюваних джерел до 2050 року. Втілення у життя такого глобального проекту потребує фінансування у розмірі $ 72,9 трлн. за 30 років, або $ 2,43 трлн. щорічно.

Команда під керівництвом професора М. Джекобсона підрахувала, що навіть за наявних технологій реалізація плану може вдвічі скоротити викиди канцерогенних речовин. Це, у свою чергу, дозволить запобігти найбільш катастрофічним наслідкам впливу шкідливих виробництв на атмосферу та гідросферу.

Робота фахівців була опублікована в авторитетному виданні комітету ООН із захисту навколишнього середовища One Earth. У статті детально розглянуті зміни в наступних сферах:

 • наземний транспорт;
 • судноплавство;
 • промислові підприємства;
 • приватний сектор.

Попри песимістичний погляд авторів схожих досліджень, Джекобсон стверджує, що подібний перехід на ВДЕ технічно можливий навіть у більш стислі терміни. В інтерв’ю журналу ScienceAlert професор пояснив вибір 2050 року швидше політичними та соціальними, а не технологічними причинами.

Модель глобальної енергосистеми на відновлюваних джерелах

Публікація в One Earth стала підсумком більш ніж десяти років досліджень, а її зміст являє собою своєрідну «дорожню карту» дій для кожної з 143 країн. Робота вчених торкнулася не лише прямих, але й непрямих аспектів зміни структури енергоспоживання. Найважливішими з них є:

 • генерація електроенергії;
 • промислове підприємство;
 • аграрний сектор;
 • транспортна галузь, включаючи автомобілі, плавальні засоби, літальні апарати та інфраструктуру;
 • обладнання для нагріву/охолодження води та повітря;
 • сільське господарство;
 • водне та лісове господарство;
 • потреби армії та інших силових структур.

Всі країни розгруповані за 24 регіонами, для кожного з яких зроблені розрахунки початкових витрат та перспектив окупності. Окремо враховано: термін служби сонячних батарей та периферійного обладнання, динамічна зміна собівартості енергоресурсів та ін.

В якості висновку наведені оптимальні рішення з розподілу навантаження та генерації, з урахуванням можливостей зберігання енергії АКБ.

Економічні розрахунки та потенційна вигода

Для оцінки ефективності та окупності загальносвітової системи ВДЕ, група Джекобсона використовувала детальне порівняння двох шляхів енергетичного розвитку:

 1. WWS (wind, water, solar) – на базі використання вітру, води та сонця.
 2. BAU (business as usual) – експлуатація традиційних джерел.

Загальна картина вийшла наступною (у перерахунку витрат на отримання однакової кількості енергії за календарний рік).

Статті витрат/сума в $ трлн. WWS BAU Економія
Капітальні інвестиції на будівництво станцій 2,43 2,67 0,24
Приватні витрати, включаючи зберігання та передачу е/е 6,8 17,7 10,9
Соціальні витрати, включаючи боротьбу з викидами та витрати на лікування захворювань, пов’язаних із забрудненням навколишнього середовища 0,27 2,52 2,25
Разом: 9,5 22,89 13,39

 

Згідно з розрахунками, перехід з традиційних джерел на поновлювані дозволить заощаджувати до 12% світового ВВП, а також додатково:

 1. Знизити загальне енергоспоживання в масштабах планети приблизно на 57%. Причина – більш високий ККД електродвигунів та інших машин і механізмів на електроживленні у порівнянні з дизельними та бензиновими аналогами.
 2. Створити за три десятиліття близько 28,6 млн. нових робочих місць, включаючи 3,1 млн. в США.
 3. Зменшити рівень захворювань та витрат на їх лікування, в т.ч. онкологічних – на 32%, органів дихання – 89%, серця та кровоносної системи – 45%.

Виконання плану Green New Deal дозволить забезпечити сумарну потужність обладнання в масштабах планети на рівні 40544 ГВт.

Факти та міфи про ВДЕ

Іноді вибір сонячних батарей для дому здійснюється майбутніми власниками власної СЕС на підставі невірних передумов. Пов’язано це з безліччю міфів та недостовірної інформації, яка оточує сферу геліоенергетики. Результатом стає втрата максимально можливої ефективності встановленої станції та втрачений фінансовий прибуток.

Аналогічно виглядає ситуація з ВДЕ в цілому. Так, одним з аргументів серед противників переходу на альтернативну енергетику є твердження про необхідність виділення надмірно великих площ під сонячні панелі. Автори плану спростовують даний міф. Згідно з розрахунками, для організації СЕС/ВЕС з метою забезпечення річної потреби людства – 50 000 ГВт – знадобиться всього 0,17% поверхні земної суші (з урахуванням дотримання безпечної відстані від них до будь-яких значущих об’єктів – 0,65%). Для порівняння, площа незасвоєних земель на планеті сьогодні є в 40 разів більшою.

Ще один поширений міф – неможливість повного переходу на ВДЕ у зв’язку з високою залежністю від погодних умов та зміни часу доби. На практиці подібні твердження теж спростовуються розрахунками команди Майкла Джекобсона. Навіть поточний рівень технологічних можливостей дозволяє нівелювати падіння об’ємів генерації у нічний час та в умовах хмарності завдяки сучасним акумуляторним системам. Запровадження нових, перспективних типів батарей значно зменшить залежність від зовнішніх факторів.

Ще один аргумент – безліч електропристроїв, пов’язаних з АКБ, можна заряджати у період пікового падіння загального споживання енергії. До них відносяться автомобілі, електронасоси, водонагрівачі тощо. Останній важливий факт – більш рівномірний розподіл джерел генерації енергії для моделі WWS. Лише цей фактор дозволить на 61% скоротити втрати під час транспортування до кінцевих споживачів у масштабах планети.

Ситуація в Україні

Згідно зі звітом Держенергоефективності, станом на 01.01.2020 сумарна потужність обладнання ВДЕ в країні склала 4,5 ГВт. Це дозволило Україні вийти на частку споживання енергії з поновлюваних джерел – 4,1%, що на 270% більше у порівнянні з минулим роком. Свій внесок у стратегію переходу на «чисту» енергію внесла і компанія Green Tech Trade. Ми є офіційним дилером світового лідера з виробництва тонкоплівкових панелей CdTe, холдингу First Solar (США). Середньорічна продуктивність комірок даного типу на 18-20% вища, ніж у кремнієвих аналогів аналогічної потужності та вартості.

Купуйте обладнання та замовляйте монтаж СЕС «під ключ» на сайті або за телефонами гарячої лінії!

 

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти