Дохід від сонячних батарей: який прибуток можна отримати від сонячної енергетики?

Дохід від сонячних батарей фото
Дохід від сонячних батарей: який прибуток можна отримати від сонячної енергетики?

Сумарна потужність встановлених в Україні СЕС збільшується на 200-250% на рік, що перевищує темпи зростання сонячної енергетики навіть таких визнаних лідерів, як Німеччина або США. Цей факт пояснюється найвищими в Європі ставками «зеленого тарифу», рівними € 0,18 за 1 кВт/год для невеликих приватних установок і € 0,15 – € 0,16 – для великих промислових. Очевидно, що власники більшості діючих станцій отримали хороший дохід від сонячних батарей – сукупно за 2019 рік понад € 620 млн.

Від чого залежить дохід від сонячних батарей?

Якби кожна фотоелектрична станція була прибутковою незалежно від ряду об’єктивних і суб’єктивних факторів, щасливими володарями СЕС давно стали б практично всі домогосподарства України. В реальності їх кількість складає менше 1%, оскільки дохід від сонячних батарей з’являється тільки після завершення терміну їх окупності.

Тривалість такого періоду необхідно розрахувати заздалегідь, з огляду на наступні нюанси:

 • вартість обладнання;
 • його технічні характеристики, що впливають на продуктивність;
 • витрати на монтаж і оформлення документів;
 • особливості кліматичних умов регіону;
 • обсяг енергії, необхідний для внутрішнього споживання;

Тільки точний і правильно проведений розрахунок терміну окупності дозволить визначити, який прибуток можна буде отримати від сонячних панелей.

1. Вартість обладнання

Величина витрат на придбання обладнання для СЕС залежить від класу комплектуючих – панелей, акумуляторів, контролерів, інверторів і периферії. Всі їх види можна умовно розділити на чотири класи.

 1. Китайські «no name» виробники. Ціна комплекту складе близько 60% вартості нового обладнання рівня TIER-1, але розрахувати реальний термін експлуатації таких панелей і швидкість падіння їх ККД неможливо.
 2. Б/У з Європи. Витрати – 35%-50% від розцінок на сучасні нові комплекси. Розрахувати дохід від сонячних панелей, який принесе СЕС такої збірки, також важко, оскільки ступінь деградації осередків на попередньому місці установки визначити не вдасться.
 3. Торішні та позаторішні моделі обладнання з США, Кореї, КНР з ТОП рейтингу TIER-1. 85% -90% від цін на модельний ряд останнього покоління. Розрахунок прибутку цілком реальний, оскільки заявлені технічні характеристики повністю відповідають техдокументації виробників.
 4. Батареї та периферія вищого класу поточного року випуску від німців, швейцарців, корейців і американців. Найбільші витрати компенсуються високою продуктивністю і надійністю.

Для середніх СЕС рекомендується купувати обладнання третьої категорії. Тоді при розрахунку прибутку від сонячних панелей знадобиться враховувати стартові витрати на рівні близько € 0,8 за 1 Вт потужності, що становить:

 • € 8 000,, або 216 000 грн. за поточним курсом за станцію 10 кВт;
 • € 16 000, або 532 000 грн. за СЕС 20 кВт;
 • € 24 000, або 748 000 грн. – 30 кВт і т.д.

2. Технічні характеристики

Якщо характеристики нових акумуляторів, інверторів, контролерів і периферії високого класу відрізняються незначно, з панелями ситуація дещо інша. Класифікувати їх слід по типу напівпровідника, масі, розміру і потужності. Оптимальним вибором для максимального доходу від сонячних батарей в кліматичних умовах України є:

 • напівпровідник – телурид кадмію (CdTe), панелі на базі якого за співвідношенням продуктивність/ціна виграють у кремнієвих і рідкоземельних CIGS моделей;
 • маса – всі тонкоплівкові варіанти, в 4 рази легші, ніж класичні модулі;
 • розмір і потужність – на даному етапі такими є варіанти діапазону 275-330 Вт, при монтажі потребують близько 1,8 м2 на 1 панель.

При жорстких обмеженнях вільної площі потрібно буде придбати більш дорожчі батареї на 400-450 Вт.

При зазначених технічних характеристиках термін служби батарей складе не менше 25 років, період окупності повністю мережевих СЕС – 5 +- 1 рік (в залежності від сукупної продуктивності системи), а середньорічний дохід від сонячних батарей по зеленим тарифам 2019 року – близько € 1 600 x кожні 10 кВт потужності.

3. Витрати на монтаж і оформлення документів

Частка витрат на установку системи багато в чому залежить від місця розміщення панелей та складності робіт. Наземні варіанти обходяться дешевше, монтовані на дахах – особливо зі складною конфігурацією і кутом нахилу більше 40 градусів – дорожче. В середньому витрати досягають 10-15% вартості СЕС в цілому, однак при можливості обмежитися виключно шеф-монтажем сума зменшиться вдвічі.

Теоретично, весь процес установки та оформлення документів на «зелений тариф» можна виконати самостійно, проте без наявності професійних навичок в подібних роботах так ризикувати настійно не рекомендується. Причини цього очевидні – при найменшій помилці в збірці обладнання може вийти з ладу, десятки тисяч доларів виявляться викинутими даремно, а очікуваний довгостроковий дохід від сонячних панелей обернеться прямими збитками.

4. Особливості кліматичних умов регіону

Оскільки ККД фотоелектричних осередків безпосередньо залежить від інтенсивності сонячного випромінювання, кліматичні особливості регіону, в якому буде встановлена СЕС, мають неабиякий вплив на продуктивність. Сучасні батареї класу TIER-1, при дотриманні всіх вимог правильного монтажу та орієнтації до сонця, здатні генерувати наступну приблизну кількість енергії на кожен 1 кВт потужності (ці показники необхідно враховувати при розрахунку прибутку від сонячних панелей):

 • північ і північний захід України – 1,0-1,05 МВт/год;
 • Закарпаття та центральні області правобережжя Дніпра – 1,1-1,15 МВт/год;
 • центральні області лівобережжя – 1,2 МВт/год;
 • південний схід – 1,25-1,3 МВт/год;
 • південна частина Миколаївської, Херсонської, Одеської областей – 1,35 МВт/год;
 • Крим – 1,4 МВт/год.

5. Обсяг енергії, необхідний для внутрішнього споживання

Щоб дізнатися, який прибуток можна отримати від сонячних панелей, знадобитися відняти від загальної продуктивності СЕС частку електроенергії, що йде на внутрішнє споживання. Поширена думка, згідно з якою відсутність зовнішніх пристроїв забору енергії (ламп освітлення, побутової техніки і т.д.) означає, що в мережу за «зеленим тарифом» буде йти 100% генерації.

Ця думка помилкова, оскільки не враховує потреби в електроживленні елементів обладнання самої системи. Дана величина залежить від технічних характеристик комплектуючих, і легко вираховується шляхом складання даних з технічних паспортів.

Який реальний прибуток від сонячних панелей?

Врахувавши всі перераховані чинники впливу, отримуємо наступну картину доходу від сонячних батарей.

Предустановленная мощность СЭС 10 кВт 20 кВт 30 кВт
Годовая выработка (в среднем по Украине), МВт*ч 12 24 36
Собственное потребление, МВт*ч 1,6 3,6 4,2
Продажа по «зеленому тарифу», МВт*ч 10,4 21 31,8
Расходы на установку станции, € 8 800 16 400 24 000
Годовая прибыль от солнечных панелей с 2020 г., € 1920 3840 5760
Срок окупаемости, лет 4,6 4,3 4,2
Чистый доход до 2030 года, € 10400 22000 33600

Примітка: в північних областях країни прибутковість виявиться приблизно на 10% нижче, в південних, відповідно, вище.

Які батареї використовувати для збільшення прибутковості?

На більшості територій України понад 20% днів у році панує хмарна погода. У кремнієвих модулів ККД при розсіяному світлі знижується на 10-25%, і ще 0,5% втрачається на кожен градус понад 25°С в спекотні літні місяці. Тонкоплівкові гібридні панелі на базі рідкоземельного сплаву телуриду кадмію (CdTe) від американської компанії First Solar в обох випадках дають ефективність майже на 40% вище. Купуючи дане устаткування через українського офіційного дилера, компанію Green Tech Trade, можна збільшити щорічний прибуток від сонячних панелей орієнтовно ще на 20%, при тих же стартових витратах на введення СЕС в експлуатацію.

Ознайомитися з пропозиціями та зробити безкоштовний розрахунок станції можна на сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти