Епідемія коронавируса і проблеми з поставками сонячних панелей з Китаю

Проблеми з постачанням панелей із Китаю
Епідемія коронавируса і проблеми з поставками сонячних панелей з Китаю

За минулі місяці коронавірус COVID-19 встиг принести чимало біди та викликав паніку по всьому світу. Оскільки епідемія вибухнула в Китаї, до проблем морального плану додався та не має аналогів у сучасній історії економічний спад. Масові зупинки китайських підприємств передбачувано торкнулися сфери виробництва фотоелектричного обладнання. Постачання елементної бази для усіх типів сонячних батарей значно скоротилося в обсягах або припинилося взагалі, причому на невизначений термін. З урахуванням того факту, що 60% геліо-панелей та периферії постачається з Піднебесної, ефект впливу на світовій «сонячний» ринок виявився вкрай болючим.

Китайські компанії, розташовані в «проблемних» провінціях

Основною проблемою міжнародних економічних відносин між виробниками та споживачами є схема постачань у вигляді ланцюжка з декількох ланок. «Випадання» будь-якої з них відразу гальмує весь процес, наприклад:

 • введення примусових «канікул» на виробництві;
 • проблеми з виїздом робочого персоналу із карантинної зони на територію заводу;
 • заборона на вихід кораблів з порту при виявленні на борту потенційного носія вірусу та ін.

За інформацією інвестиційної компанії ROTH Capital Partners, в подібній ситуації опинилися вісім провінцій. Чотири з них – Цзянсу, Чженьцзян, Гуаньдун і Аньхой – є центрами зосередження підприємств з енергетичної «сонячної» сфери.

Щоб зрозуміти масштаби проблеми, потрібно поглянути на промислову мапу Китаю. На ураженій території розташовані заводи трьох провідних компаній, що входять до ТОП-20 світового рейтингу Tier-1:

 • JA Solar, Q-CELLS, Trina Solar, LONGi Group, Canadian Solar (Цзянсу);
 • Jinko Solar, Solar Module Super League (Чженьцзян);
 • Enphase Energy, Solar Edge (Анхой і Гуаньдун).

Згідно з інформацією, яка щоденно оновлюється на інтерактивній карті, станом на початок березня 2020 року відсоток діючих виробництв в цих провінціях становить від 49,8% до 84,4%, причому всюди спостерігається нестача робочої сили.

Яких комплектуючих не вистачає найбільше?

Станом на початок березня попередні розрахунки демонструють наступну картину.

 1. На першому місці за скороченням обсягу постачань знаходяться фотоелектричні комірки та готові модулі. Річний план виробництва цих елементів може бути недовиконаний на 35% за 6 місяців та 15% за рік.
 2. Згідно з інформацією аналітичної компанії Bloomberg, можливо річне скорочення випуску акумуляторів на 10-12%.
 3. Ймовірно, протягом 2020 року 5% контрактних зобов’язань недоотримають споживачі інверторів.
 4. Найменше падіння – 1-2% – прогнозується в сегменті захисного скла, хоча його нестача у двох перших кварталах може створити проблеми для малих виробників-збирачів.

Основна причина зниження постачань

Особливістю китайської економіки в цілому (і виробництва фотовольтаїки зокрема) є її міграційний характер. Міграція в Китаї внутрішня, а більше 60% штату великих підприємств багатого східного узбережжя складають жителі бідних центральних областей.

Епідемія вибухнула під час перерви на новорічні канікули, коли 230 мільйонів працівників материкового Китаю традиційно роз’їжджаються по домівках до своїх сімей. Після введення жорсткого карантину, вони вже не змогли повернутися до робочих місць.

Відновлення виробництва на більшості заводів і фабрик проблемних провінцій почалося в період між 9 і 14 лютого, але за великої нестачі робочого персоналу. Дохід від сонячних батарей очікувано знизився вже на цій, первинній ланці виробничого ланцюжка.

Далі скорочення постачань прискорилось через затримки готової продукції в портах відправлення і призначення, що в підсумку дало цифри від 20 до 80%, в залежності від умов контрактів.

Такою виявилася ціна сучасної взаємозалежної, диверсифікованої економіки.

Як епідемія вплинула на ціни

За два місяці з початку епідемії, питома вартість 1 вата китайських панелей на світовому ринку зросла з € 0,24 до € 0,26. Далі аналітики Bloomberg і ROTH Capital Partners прогнозують наступний розвиток ситуації:

 • зростання собівартості до € 0,29, якщо найбільші заводи не вийдуть на повну виробничу потужність до 1 квітня;
 • перевищення психологічного порогу € 0,30 у разі продовження карантину в центральних провінціях до 1 травня;
 • подальше зростання за непередбачуваних форс-мажорних ситуацій, які неможливо спрогнозувати через відсутність на сьогодні вакцини від коронавірусу.

Реакція PV-компаній, що працюють з китайськими комплектуючими

Найбільші труднощі через спалах COVID-19 з’явилися у європейських компаній, що були зосереджені на постачаннях з Китаю та здійснювали закупівлі з короткою періодичністю. Частково попит на комплектуючі елементи намагаються нівелювати за рахунок:

 • швидкого укладення короткострокових договорів з заводами в Кореї та В’єтнамі;
 • збільшення закупівель фотоелектричного обладнання безпосередньо в Європі;
 • переходу на двозмінну роботу на власних виробничих потужностях.

Загальну картину можна уявити, спираючись на інтерв’ю Бернхарда Вайльхартера – керуючого директора одного з найбільших європейських заводів, CS Wismar. За словами німецького бізнесмена, середньорічні обсяги його підприємства становили понад 300 МВт готових модулів. Однак вже до середини лютого замовлення почали виконуватися з великими відставаннями від графіка.

Вийти на колишній режим роботи, як вважає пан Вайльхартер, вдасться не раніше середини-кінця травня. Тому ціни доведеться підвищувати, а терміни постачань споживачам – порушувати.

Подібні прогнози дає і керівник великої фірми SolarJuice з Австралії, Рамі Федда. За найбільш оптимістичними оцінками, ситуація може повністю стабілізуватися приблизно до середини квітня. Негативний сценарій відсуває дату на невизначений час, оскільки нікому не відомо, наскільки ефективною виявиться боротьба біохіміків та медиків з коронавірусом. Але до початку третього кварталу, в чому одностайно переконані всі фахівці, колишні обсяги виробництва та постачань напевно відновляться.

Щоб мінімізувати втрати та зберегти дохід від сонячних батарей, пан Рамі Федда пропонує хоча б тимчасово зосередитися на більш дорогих, але якісних панелях некитайського походження. В якості прикладу він навів три компанії: сінгапурський бренд REC, південнокорейський LG та американський First Solar.

Що робити українським контракторам та покупцям?

У зв’язку з невизначеністю ситуації та неминучим зростанням цін на китайські панелі, ми радимо прислухатися до думки німецьких та австралійських експертів. Серед згаданих брендів, які здатні успішно замінити на ринку продукцію Made in China, були названі батареї First Solar.

Цей тип сучасної фотовольтаїки являє собою тонкоплівкові гібриди на базі телуриду кадмію. Головна перевага рідкоземельного елемента CdTe над кремнієм полягає у більшій ширині зони захоплення фотонів. Такі фотоелементи зберігають високу ефективність в несприятливих погодних умовах та забезпечують середньорічне зростання продуктивності на 18-20%.

Придбати тонкоплівкові модулі та (або) замовити монтаж станції «під ключ» Ви можете на офіційному сайті Green Tech Trade.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти