Гнучкі сонячні батареї (панелі): ККД, ціни і відгуки

гнучкі сонячні батареї картинки
Гнучкі сонячні батареї (панелі): ККД, ціни і відгуки

Сонячна батарея на гнучких фотоелементах значно відрізняється від стандартних кремнієвих модулів. Завдяки тому, що такі панелі легкі та, деякі з моделей, досить гнучкі, сфера їх застосування ширша ніж у полі- або монокристалічних конкурентів.

Вчені вважають, що такі переваги дозволять з часом витіснити з ринку каркасні моделі сонячних батарей. Це цілком реально, оскільки цей напрям альтернативної енергетики зараз розвивається особливо інтенсивно.

Розглянемо докладніше особливості тонкоплівкових модулів, їх характеристики, вартість і сфери застосування.

Конструктивні відмінності тонкоплівкових панелей

Звичайні жорсткі каркасні батареї мають в основі фотоелементи з кристалів кремнію. Фотоелементи кріпляться на жорсткий каркас зі склотекстоліту та зверху закриваються загартованим склом. Рамкові кремнієві панелі крихкі, масивні і досить важкі (близько 10 кг на кожні 150 Вт потужності).

Тонкоплівкові і гнучкі сонячні панелі є другим поколінням сонячних батарей. Залежно від використовуваних у виробництві матеріалів їх ділять на 3 умовні групи:

 

  • модулі з аморфного кремнію (а-Si);
  • панелі на основі телуриду-кадмію (СdТе);
  • моделі з використанням індію діселеніда галію і міді (СIGS).

Фізично тонкоплівкові модулі складаються з основи (скло, пластикова плівка або металізована фольга), двох шарів фотоелектричного напівпровідника (наносяться методом напилення) і декількох шарів плівок (відражаючої, захисної і т.п.).

ККД перших гнучких сонячних батареї було всього 4-5%. Але з часом технології дозволили поліпшити показник. ККД сучасних моделей тонкоплівкових панелей, в залежності від виробничих особливостей коливається від 12% (гнучкі сонячні панелі з аморфного кремнію) до 18% (у телуриду-кадмієвих).

У гнучких сонячних панелей і сонячних батарей ККД підвищується при використанні багатошарових напівпровідникових конструкцій. Така технологія дозволяє кілька разів переробити енергію сонця, в лабораторних умовах ККД при каскадній структурі виростає до 20%.

Переваги тонкоплівкових сонячних батарей

Панелі цього виду мають кілька суттєвих переваг в порівнянні з іншими представниками галузі:

  1. Вага. Оскільки плівкові панелі набагато легші кремнієвих встановлювати гнучкі сонячні батареї своїми руками набагато простіше;
  2. Ціна. Завдяки виробничим процесам ціна на плівкові панелі нижче ніж на кремнієві;
  3. Мобільність. Деякі види плівкових панелей можна згорнути в рулон, що значно спрощує транспортування і дає додаткові можливості використання в різних локаціях;
  4. Міцність. Батареї стійко витримують негоду – їм не страшні снігопади, град, сильний дощ;
  5. Найбільш ефективні в похмуру погоду. У порівнянні зі своїми кремнієвими аналогами тонкоплівкові панелі не так вимогливі до прямих сонячних променів;
  6. Напівпрозорість. Деякі моделі настільки тонкі, що можуть бути встановлені на вікнах, при цьому, додатково до генерації електроенергії, замінюючи роль штор.

Область застосування тонкоплівкових батарей

Тонкоплівкові варіанти використовують в електромобілях, яхтах і літаках. Вага є вирішальним фактором при виборі спорядження для альпіністів і походів в гори, тому гнучкі сонячні батареї – ідеальний варіант в такій ситуації. Пристрої володіють невеликою потужністю, але її вистачає, щоб зарядити ліхтарики, телефон або ноутбук. Панель можна встановити як на наметі в період відпочинку, так і закріпити на рюкзаку – і заряджати гаджети прямо на ходу.

Гнучкими сонячними батареями покривають дах, на такі методи використання багато гарних відгуків від власників приватних домоволодінь. Гнучкість дозволяє міцно зафіксувати модуль на шифері, черепиці та інших покриттях.

Напівпрозорими моделями можна тонувати вікна, таким чином затінюючи кімнату і отримуючи електроенергію від сонця.

Ціни гнучких сонячних батарей

Ціни на гнучкі сонячні батареї нижчі, ніж у полікристалічних і монокристалічних модулів. Одна тонкоплівкова панель обійдеться від 30 до 200 доларів.

Щоб забезпечити високу продуктивність системи, для початку проводять розрахунки. Потрібно оглянути місце монтажу гнучких сонячних панелей, зробити виміри і тільки потім визначитися з модельним рядом.

На вартість впливає і виробник. Так, гнучкі сонячні батареї з Китаю досить дешеві, але при їх покупці потрібно бути обережним. Деякі виробники прагнуть заощадити на матеріалах, тому шанс отримати неякісний товар досить високий. Краще гнучкі плівкові сонячні батареї купити у перевірених компаній, таких як Trina Solar, Yingli та Suntech.

Гнучкі сонячні батареї з України не поступаються за якістю дорогим китайським аналогам і мають приблизно таку ж ціну. Фірма «Квазар» випускає всі види панелей. Тонкоплівкові сонячні модулі з напиленням з телуриду кадмію пропонує компанія GreenTechTrade – офіційний представник First Solar в Україні. Додаткове напилення дозволяє краще працювати з розсіяним світлом, що значно збільшує ефективність всієї сонячної станції. Детально ознайомитися з послугами та асортиментом продукції компанії можна на офіційному сайті.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти