Інвестиції в сонячну енергетику актуальні? Чи варто вкладати гроші в альтернативну енергетику?

Інвестиції в сонячну енергетику фото
Інвестиції в сонячну енергетику актуальні? Чи варто вкладати гроші в альтернативну енергетику?

Тільки в минулому, 2018 році, інвестиції в сонячну енергетику в Україні перевищили 1 млрд. доларів. Сума виявилася у 2,5 рази вище запланованої, і на 15% більше, ніж всі вкладення в галузь за період 2010-2017 років. Таке «голосування грошима» – приватними власниками невеликих СЕС, великими бізнесменами, промисловими групами та іноземними компаніями – краща відповідь на питання, чи варто вкладати кошти в альтернативну енергетику. Причин цьому кілька – як об’єктивних, так і суб’єктивних.

Об’єктивні причини інвестувати в сонячну енергетику

Серед таких причин для інвестицій в сонячну енергетику слід виділити три.

  1. Вартість придбання СЕС – включаючи роботи з її встановлення та послуги підготовки всієї необхідної документації – сьогодні становить $ 0,8 – $ 1,0 за кожен кіловат потужності.
  2. Тарифи на електроенергію, отриману з традиційних джерел, ростуть в середньому на 20% в рік. При збереженні динаміки підвищення це дозволило б окупити сонячну станцію не раніше, ніж за 16 років. Але навіть цей нюанс, при гарантованому терміні експлуатації панелей в 20-25 років, зробило б придбання СЕС вигідним. Але існує третя причина, яка і визначила бум на інвестиції в сонячні панелі Україні.
  3. Введення в дію «зелених тарифів», номінованих в євро аж до 2030 року, гарантує покупку державою надлишків виробленої СЕС енергії за ставками € 0,15 євро для наземних станцій і € 0,163 – для всіх інших. В результаті, за умови продажу всієї або більшої частини генерації регіональним «Обленерго», термін окупності знизився до 4-5 років (малопотужним станціям – трохи більше), надалі перетворюючи будь-яку сонячну установку в джерело чистого прибутку.

Суб’єктивні причини

До суб’єктивних причин інвестицій в сонячну енергетику слід віднести оцінку потенційними інвесторами ситуації у світі в цілому і в Україні зокрема.

Величезні вкладення в будівництво сонячних станцій в Китаї призвело до того, що 4 з 5 найбільших СЕС на планеті було побудовано в Піднебесній. Бізнес США, Європи, і менш розвинених в економічному відношенні Мексики, Бразилії і Туреччини інвестує в альтернативну енергетику десятки мільярдів доларів. А великі бізнесмени ніколи не направляють фінанси в збиткові проекти.

Намагаються не відставати і українські промисловці. Зокрема, компанія ДТЕК у 2018-2019 році залучила понад $ 200 млн. для відкриття найбільшої в країні СЕС потужністю майже 300 МВт. А число невеликих приватних станцій на 10-30 кВт зросла за останні роки у 200 разів.

Що дають інвестиції в альтернативну енергетику?

Інвестування в цю перспективну галузь має кілька переваг.

  1. Надійне економічне обґрунтування. За оцінками фахівців, світовий ринок сонячної енергії буде показувати стабільну тенденцію постійного зростання не менше, ніж 25-30 найближчих років. Серйозною альтернативою сонцю може стати тільки дешева термоядерна енергія, яку фізики обіцяють не раніше 2050 року. Тому максимальний прибуток інвестицій в енергетику отримають ті, хто встановить станції раніше. Це ж наочно підтверджують і ставки «зеленого тарифу», плавно знижуючись кожні 5 років.
  2. Соціальна складова. Державна підтримка таких проектів пов’язана з ще однією складовою – соціальною. Поступовий перехід на альтернативну енергію не тільки знижує залежність країни від викопного палива, але і діє як соціальне благо. У той час як вкладення в інші проекти може опинитися під загрозою.
  3. Гарантія не менше, ніж 10-річного періоду надійного фінансування. Обов’язковий викуп зайвої електроенергії державою гарантує стабільний, передбачуваний дохід мінімум до 2030 року – граничного терміну дії нинішніх розцінок «зеленого тарифу» для всіх, хто інвестує в сонячну енергетику в Україні. Споживання енергії щорічно зростає в усьому світі, і затребуваність її, як товару, не підлягає сумніву.
  4. Захист навколишнього середовища. На перший погляд, цей пункт не несе прямих вигод набувачеві СЕС. Але захист навколишнього середовища шляхом масового заміщення «брудних» джерел енергії чистими – це і краща екологічна ситуація в регіоні, і чиста вода, і здоров’я оточуючих.
  5. Технічна підтримка і зниження терміну окупності. Інвестиції в сонячні панелі компанії Green Tech Trade (Україна), дозволять Вам стати власником СЕС на основі тонкоплівкових батарей на базі телуриду кадмію від світового лідера в їх виробництві «First Solar» (США). Такі модулі нового покоління підвищують середньорічну генерацію СЕС на 20% в порівнянні з кремнієвими аналогами і скорочують на 6-10 місяців термін окупності проекту. Безкоштовний розрахунок можна зробити на офіційному сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти