Компактні сонячні батареї: переваги та недоліки

Компактні сонячні батареї переваги та недоліки картинка
Компактні сонячні батареї: переваги та недоліки

Вперше, сонячні батареї в сучасному вигляді з’явилися понад півстоліття тому та довгий час не користувалися попитом. Причиною тому був низький ККД, висока собівартість отримання енергії і відсутність технологій зменшення до незначних розмірів. Ситуація докорінно змінилася тільки в останнє десятиліття, коли промисловість почала масово випускати принципово нові компактні сонячні батареї невеликої робочої поверхні і масою від декількох грамів до декількох кілограмів.

Основні переваги компактних сонячних батарей – невеликі розміри, мала вага і мобільність. Основний недолік – низька продуктивність, що не дозволяє використовувати їх в якості повноцінного джерела живлення для квартир і заміських будинків.

Компактні сонячні панелі – переваги потужності до 10 ват

Найбільш мініатюрні з них, у вигляді тонких плівок площею в лічені квадратні сантиметри і потужністю до 10 Вт, здатні:

  • забезпечувати енергією набір мініатюрних LED ламп і / або мобільний телефон, невеликий планшет;
  • підтримати заряд декількох зарядних пристроїв і т.д.

Для можливості використання при короткочасній відсутності сонячного освітлення в корпус можуть вбудовуватися нікелеві або нікель-металогідридні батарейки. Гарантований термін функціонування вказується виробником і становить 10-20 років.

Залежно від потужності, мобільна надмала СЕС легко заряджається від мережі за 2-5 годин або від сонця за вдвічі більш тривалий період часу. Середня вага таких станцій, що складаються з панелі, адаптера, декількох перехідників та 3-4 лампочок, становить від 0,1 кг до 0,7 кг, а розмір – не більше стандартного аркуша формату А5. Купити компактну сонячну батарею подібного типу можна за суму приблизно в 150 гривень за кожен ват потужності.

Сильні сторони міні електростанцій 10 – 100 ват

Наступна категорія – СЕС потужністю до 100 ват – найчастіше виконується у вигляді напівтвердих або повністю жорстких пластин. Вони з’єднуються одна з одною та вшиваються в пояс або монтуються на переносних кейсах.

Компактні сонячні батареї цього класу найбільш популярні у туристів і рибалок, оскільки надають можливість великій компанії, що зібралася на багатоденний виїзд:

  • забезпечити висвітлення в наметах;
  • зарядити фотоапарати, mp-3 плеєри, планшети, смартфони, накопичувачі power-bank та ін.;
  • в поєднанні з інвертором-перетворювачем 12 / 220V – живити енергією економічний міні-холодильник, невеликий насос, компресор і інші пристрої потужністю до 100 Вт.

Такі мобільні міні-станції, крім фотоелектричного модуля, комплектуються електронікою, вбудованим контролером, АКБ на 10-100 A*год і кабелями з різноманітними роз’ємами – від USB до багатофункціональних штекерів.

Вага кейсів або поясів становить, в залежності від потужності і комплектації, від 2 до 12 кг, розмір не перевищує невеликий «дипломат». Купити компактну сонячну батарею даної категорії можна за ціною від 1000 до 3500 гривень (з додатковим інтелектуальним конвертором – до 4500 гривень).

Характеристики компактних СЕС від 100 до 500 Вт

Такі комплекти як і раніше мобільні, і навіть 2-х панельна складна «книжка» з пари батарей на 250 Вт кожна і спеціальної підставки легко перевозиться на даху автомобіля, а периферійні пристрої – в багажнику. Подібні варіанти називають «дачними», де їх застосування протягом декількох годин – особливо в зонах з відсутністю підведеної електромережі – не тільки повністю виправдано, але й необхідно.

Компактні сонячні батареї в комплекті швидко монтуються та здатні забезпечити роботу відразу кількох малопутжних приладів. Це особливо важливо, якщо виїзд на дачу відбувся взимку.

Технічні характеристики панелі на 250 Вт наступні:

  • розмір – 1500 х 800 х 35 мм;
  • маса – 13 кг у монокристалічних і 18 кг – полікристалічних.

Чи є альтернатива компактним сонячним батареям?

Для мобільних поїздок зручніше купити тонкоплівкову компактну сонячну батарею американського виробника First Solar у його регіонального українського представника Green Tech Trade. При тих же габаритах, її товщина в 10, а вага в 4 рази менше, ніж у кремнієвих аналогів.

Підібрати моделі панелей і зробити розрахунок СЕС можна на сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти