Місто Тесли: перше в світі місто на сонячних батареях і акумуляторах

Місто Тесли
Місто Тесли: перше в світі місто на сонячних батареях і акумуляторах

Падіння цін на фотоелектричні панелі та тренд на екологічну чистоту навколишнього середовища призвели до швидкого поширення «сонячних дахів». Особливо швидко їх почали встановлювати в найбільш сонячних регіонах планети. Рано чи пізно це мало викликати появу цілих районів, де джерело енергії є виключно сонце. Одним з перших таких «міні-міст» стало передмістя Мельбурна — Яррабенд (YarraBend). Оскільки сонячне обладнання для нього повністю постачала компанія Ілона Маска, за поселенням закріпилася друга, народна назва — місто Тесли (Tesla City).

Проектування та будівництво

Футуристичне будівництво «найрозумнішого міста у світі» на березі річки Ярра почалося у 2016 році. Під забудову було виділено 16,5 га землі, на якій передбачалося спорудити 2500 різних об’єктів, створити кілька парків та облаштувати найсучаснішу інфраструктуру.

У червні-липні 2017 було продано перші 39 будинків, в серпні — ще 21, а до 2020 YarraBend став майже повністю заселеним «місто майбутнього». До послуг мешканців Tesla City:

 • кілька продуктових мереж;
 • лікувально-оздоровчі центри;
 • культурні простори та галереї;
 • дизайнерські крамниці;
 • сади та дитячі майданчики;
 • інноваційні парки;
 • ідеальні дороги, тротуари, велодоріжки та пішохідні прогулянкові зони;
 • коворкінгові зони для роботи фрилансерів та багато іншого.

Вартість житла досить висока та становить від $ 455 тисяч за будинок з однією спальнею до $ 2,1 млн. за трирівневий пентхаус. Усі будинки обладнані технікою, керованою зі смартфона — від вхідних дверей до холодильника, що самостійно замовляє продукти по Wi-Fi. Житло обов’язково комплектується акумуляторами Tesla PowerWall з 10-річною гарантією. Протягом дня вони накопичують надлишки електроенергії, а в темний час доби віддають його в мережу. Розміри сонячних батарей на будівлях та конструкціях Яррабенда є достатніми, щоб покрити будь-які потреби міста в електроенергії.

Особливості дизайну

На стадії проектування Маск та «Тесла» тісно співпрацювали з Future Laboratory — широко відомою в Австралії компанією, що займається будівництвом та архітектурним дизайном. Її керівник Еленберг Фрейзер підкреслила, що їй дуже приємно мати справу з Ілоном. Головний архітектор, Калеб Сміт, заявив: «Ймовірно, це найбільш розумне та сучасне в технічному відношенні місто світу. Воно дуже відрізняється від усього, що ми коли-небудь робили ».

Тесла Сіті розділено на шість зон, і кожна з них відрізняється унікальним дизайном. Так, район Alphington Paper Mill виконано у старовинному стилі, що копіює цегляні текстури паперової фабрики, яка раніше працювала цьому місці. Artisan Residences, навпаки, демонструє прихильність до сучасного hi-tech. Але як перші, так і другі види малоповерхових будівель обладнані сонячними батареями — головним та єдиним джерелом енергії міста. Тому питання, як обрати сонячну панель для будинку, не постає перед його власниками.

Громадські електромобілі на сонячних батареях

Фотовольтаїка YarraBend працює не лише на будинки, а й на електромобілі Tesla — пункти їх підзарядки розташовані у кожному мікрорайоні. Ці авто повністю безкоштовні, тому мешканці можуть брати для своїх потреб будь-яке вільне авто.

Як і вся техніка міста, електрокари під’єднані до загальної мережі, а для громадян Тесла Сіті розроблено спеціальний додаток на смартфон. За його допомогою можна:

 • знайти та викликати обладнану автопілотом найближчу машину;
 • перевірити, чи є в тренажерному залі безкоштовна бігова доріжка;
 • замовити обід в одному з місцевих кафе та ін.

Подібна практика «загальних авто» була колись реалізована в Голлівуді, але Яррабенд та Ілон Маск вивели її на новий рівень.

Паркові зони

Парки та сади Tesla City також забезпечуються енергією сонця. Невеликими сонячними панелями обладнані ліхтарні стовпи, човнові станції, гольф-кари, а на майданчиках встановлено величезні екрани Тесла.

При цьому вся природа збережена в «дикому» вигляді, а одна з чотирьох паркових зон, ЯрраБенд Парк, є найбільшим природним парком у Мельбурні. Тут можна прогулятись стежками, покататися на каное, влаштувати пікнік, вигуляти собаку або пограти в гольф.

Фотоелектричні комірки забезпечують електрикою й розважальний клуб Deep Rock Swim у парковій зоні Діп-Рок, а вечорами підсвічують культові водоспади парку Дайтс-Фолс.

Комп’ютеризація та економічна вигода

За допомогою енергії сонячних батарей Tesla, електричний струм подається до джерела живлення на комп’ютери або розетки для підключення ноутбуків у Центрі коворкінга Тесла Сіті. Багато мешканців міста працюють фрилансерами у дистанційному режимі, тому без коворкінгових майданчиків місту не обійтися.

Сонячне обладнання Tesla забезпечує електроенергією спеціальні робочі місця та прилеглий до них броньований конференц-зал. У центрі також є великі громадські відкриті майданчики з меблями для відпочинку, кава-машинами, кухнями, столами та лавками з видом на вулиці міста або парки знизу.

Завдяки використанню сонячної енергії та інноваційних технологій автоматичного управління багатьма пристроями, територія економить:

 • 34% електроенергії;
 • 43% водних ресурсів.

Крім того, в Tesla City на 80% зменшилися викиди відходів, а сама електроенергія в кілька разів дешевша, ніж у середньому по Австралії.

Чи можна побудувати подібні міста в Україні?

Сьогодні Тесла Сіті вже не є унікальним — на 100% споживання ВДЕ перейшли деякі населені пункти Ісландії, Данії та навіть великі міста на зразок німецького Фрайбурга.

В Україні подібний рівень поки не реалізовано, хоча в середньостроковій перспективі відмова від традиційних джерел енергії буде здійснена обов’язково.

Одним з варіантів комплектації «сонячних дахів» у цьому випадку можуть стати батареї на базі телуриду кадмію. Це покоління панелей перевершує класичні кремнієві модулі за середньорічною продуктивністю, універсальністю та більшістю експлуатаційних параметрів.

На українському ринку панелі даного класу продає компанія Green Tech Trade. Постачальником батарей CdTe є американський холдинг First Solar — найбільший світовий лідер з їх виробництва. Замовити встановлення станції «під ключ» або купити фотоелектричне обладнання окремо Ви можете на сайті або напряму, зателефонувавши за телефонами «гарячої лінії».

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти