Найбільші сонячні електростанції світу у 2019 році

Найбільші сонячні електростанції світу у 2019 році

Ідея повільного, але неминучого переходу з викопного палива на поновлювані джерела енергії почала займати уми вчених усього світу вже з середини XX століття. На жаль, технології того часу дозволяли використовувати для цього лише термальні джерела і вітер. Перші найбільші сонячні електростанції світу 50-річної давності – наприклад, термосонячна станція в італійському Сент-Ларіо 1968 року – були малоефективними і дуже дорогими. Однак за минулі півстоліття ситуація докорінно змінилася, і сьогодні альтернативна геліоенергетика становить серйозну конкуренцію традиційній.

Які СЕС відносять до промислових станцій

Спочатку такими вважали всі проекти з сукупною потужністю перетворюють модулів у 25 кВт. Сьогодні подібний рівень є нормою хіба що для невеликого заміського будинку, а мінімальна межа об’єктів визначається Асоціацією сонячної енергетики SEIA вже в 1 МВт.

Станом на кінець 2019 року станції на десятки і сотні тисячі фотоелектричних панелей можна зустріти на п’яти континентах, а найбільші сонячні електростанції світу в 1000 разів продуктивніше своїх прототипів півстолітньої давності. «Зелені тарифи», введені для стимулювання розвитку альтернативної енергетики, поступово знижуються, а через 25-30 років стануть непотрібними зовсім.

Найпотужніші сонячні електростанції – США

«Піонерами» будівництва об’єктів, що видають понад 500 МВт, є Сполучені Штати Америки. До 2015 року американці володіли трьома такими станціями:

  • «Topaz» – 550 МВт, західне узбережжя Каліфорнії;
  • «DesertSunlightSolarFarm» – 552 МВт, Розамонд;
  • «SolarStar» – 579 МВт, пустеля Мохаве.

Перші дві використовують панелі на базі телуриду кадмію (CdTe) виробництва компанії FirstSolar. Третя – класичні кремнієві модулі. Кількість останніх становить 1,7 мільйона, займаючи площу майже 1300 гектарів.

Чемпіони американського континенту – Мексика

Перераховуючи найвідоміші сонячні електростанції у світі, обов’язково згадують величезну мексиканську геліо ферму «VillanuevaSolarPark». Вона складається з двох окремих парків:

  • Villanueva I – 428 МВт;
  • Villanueva III – 326 МВт.

З сукупним показником 754 МВт станція вже зараз випереджає інших північноамериканських конкурентів, а в планах власників ще через п’ять років вийти на кінцевий рівень в 1,7 ГВт. Мексика належить до країн, які активно розвивають альтернативну енергетику. До 2024 року в планах уряду досягти показника забезпечення 35% загальної потреби держави за допомогою СЕС.

Найбільші сонячні електростанції світу – Китай

Китай, як ніяка інша країна, приділяє увагу розвитку сонячної енергетики. За 2019 рік геліо-ферми КНР вироблять понад 132 ТВт електроенергії – це більше, ніж вся річна потреба таких держав, як Франція, Великобританія чи Німеччина, і більше 50% всієї загальносвітової генерації.

Тут розташовані 8 з 10 найбільших фотоелектричних ферм планети, включаючи ТОП №1 світового рейтингу – гігантський парк «TenggerDesert» (Велика сонячна стіна). Свою назву СЕС отримала через місце розташування – однієї з найбільших пустель Азії Тенг-гер. Станція займає 1192 квадратних кілометри, або 3% її території. Сукупна потужність модулів перевищує 1,5 ГВт, і щорічно збільшується.

Другим номером Китаю, Азії та найпотужніших сонячних електростанцій світу в цілому є СЕС Лунь-Ян-Сян, з показником 0,85 ГВт на Тибетському нагір’ї. Цікава вона також тим, що живить електроенергією найбільшу на світі греблю.

Ще один об’єкт з ТОП-10 – станція Датун, хоча її популярність не в продуктивності. Кольори сонячних панелей тут підібрані так, що з висоти поля виглядають як дві величезні панди. Більш того – у міру переміщення літака або вертольота їх пасажирам здається, що один з «сонячних ведмедів» привітно махає лапою.

Проекти

1. Африка.

Потенційно Африка і Близький Схід є одними з найбільш сприятливих місць для установки найбільших сонячних електростанцій у світі. Значних проектів тут поки що небагато, і найбільш багатообіцяючим слід назвати СЕС в Єгипті, недалеко від Каїра. Назви станція поки не отримала, хоча інвесторами вже виділено на її зведення 2,8 млрд. доларів.

Будівництво ведеться в Нубійскій пустелі, і при порівняно невеликій площі – 95 гектарів – до 2022 року ферма повинна вийти на показник 1,8 ГВт. Подібна продуктивність буде досягнута за рахунок використання інноваційних поворотних трекерів, що дасть єгиптянам можливість отримувати через три роки більше 20% необхідної енергії для країни з невичерпного небесного джерела.

Теоретично станція може стати найбільшою на планеті, якщо будівництво буде завершено раніше, ніж стануть до ладу ще більш масштабні геліоферми Китаю, Індії і ОАЕ.

2. Індія.

Швидко зростаюча індійська економіка не могла не вплинути на потребу будівництва нових найбільших сонячних електростанцій світу. За часом очікуваного початку експлуатації першою з них повинна стати СЕС Карнатака. У проект вже вкладено 2 млрд. доларів, а очікувана потужність парку планується у 2,0 ГВт. Таким чином в планах довести число об’єктів в Індії потужністю понад 1ГВт до п’яти одиниць за 10 років.

3. Об’єднані Арабські Емірати.

На сьогодні найбільш амбітним слід назвати проект, що отримав ім’я прем’єр-міністра ОАЕ, наслідного принца Мохаммедабін Рашида Аль Мактума. Ця людина поставила перед собою мету повністю перезавантажити країну, в тому числі і шляхом поступового відходу від нафтової залежності. У його плани входить будівництво кількох найбільших сонячних електростанцій у світі, першою з яких стане гігантська геліоферма в 80 км на південь від Дубаї.

На даний момент перший етап будівництва завершено, і вже змонтовані поля панелей видають потужність 750 МВт. До кінця 2020 року парк повинен вийти на показник 1 ГВт, а до 2030-го досягти остаточної потужності в 5 ГВт, генеруючи близько 7-8 ТВт чистої енергії щорічно.

Проблемні місця ринку сонячної енергетики

За останні 10 років число СЕС від 50 МВт і вище зросла з 35 до 1200 одиниць. Найпотужніші сонячні електростанції досягли планки 1 ГВт і продовжують нарощувати продуктивність. Однак людству належить вирішити ще чимало проблем цієї перспективної галузі, серед яких найважливішими є наступні:

  • зниження собівартості та відсотка втрат при передачі виробленої електроенергії на великі відстані;
  • розробка недорогих і безпечних акумуляторів зі збільшеною щільністю зберігання енергії на одиницю об’єму;
  • пошук нових, екологічно чистих матеріалів для виробництва сонячних панелей нових поколінь;
  • утилізація старихбатарей, що відпрацювали свій термін, без забруднення навколишнього середовища.

Найбільші сонячні електростанції України і їх місце у світі

Наша країна поки не може похвалитися проектами рівня світових лідерів ринку. Однак вже сьогодні дві з трьох найбільших СЕС Європи розташовані саме у нас. Одна зі станцій, Нікопольська, потужністю 400 МВт, була запущена в експлуатацію буквально днями, в перших числах листопада 2019 року.

Перспективними для великих сонячних парків є останні моделі гібридних тонкоплівкових панелей шостого покоління від американського гіганта FirstSolar. В Україні їх реалізує наша компанія GreenTechTrade. Основна перевага гібридів на базі телуриду кадмію – в можливості більш ефективно генерувати енергію в похмуру погоду і при неоптимальних кутах установки батарей. З характеристиками продукції можна ознайомитися на офіційному сайті.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти