Основні світові тренди в зеленій енергетиці в 2020 році

10 світових трендів у зеленій енергетиці
Основні світові тренди в зеленій енергетиці в 2020 році

Розвиток галузі сонячної енергетики за останнє десятиліття можна схарактеризувати однією фразою: менше грошей – більше ефективності. Внутрішній зміст цього висловлювання наочнопоказує стабільне падіння цін на галіообладнання з одночасним зростанням ККД всіх видів фотовольтаїки. І хоча за обсягами генерації СЕС поки значно поступаються традиційним джерелам, у відсотковому відношенні частка екологічно чистої енергії невпинно зростає.

Оглядова аналітика тенденцій світового енергетичного ринку

Провідним світовим аналітичним центром з питань відновлюваної енергетики є організація REN21, що працює під егідою ООН. Дослідження регулярно проводяться з 2003 року та супроводжуються обов’язковою публікацією щорічного звіту. Наведемо найбільш значущі показники, що відображені у підсумковому документі за 2019 рік:

 • кількість співробітників, зайнятих у галузі – 13,2 млн чоловік, включаючи 4,8 млн в Китаї;
 • близько третини з них – 4,32 млн – працюють у сфері сонячної енергетики;
 • сукупна потужність станцій зросла на 12,6%, або 302,4 ГВт – до 2 700 ГВт по всьому світу;
 • понад 52% приросту дали СЕС, близько 40% – ВЕС, залишок –інші типи ВДЕ;
 • падіння питомої собівартості вироблення 1 кВт знизилося в середньому на 20%, до 6,2 американських центів;
 • найменші показники зафіксовані у сонячних парках Саудівської Аравії та ОАЕ – 1,3 цента.

Аналітики REN21 визначили ТОП-10 найважливіших трендів для сонячної енергетики 2020 рокута найближчого майбутнього.

 1. Курс на провідну роль

Всього за 10 років сонячна енергетика пройшла шлях від екзотичного та дорогого способу генерації енергії до галузі, що активно розвивається з величезним потенціалом. До 2020 поновлювані джерела давали більше чверті всієї виробленоїелектроенергії, причому половину з неї отримували від Сонця.

СЕС випереджають всі інші джерела енергії за темпами зростання потужності. Багато країн вже відмовилися від найбільш «брудної» вугільної генерації, далі на черзі – поступова відмова від АЕС.

Сонячні панелі встановлюють на будинки та автомобілі, ККД модулів стрімко зростає, а до 2040-2050 очікується серійний випуск великих електролітаків.

 1. Зростання ефективності вкладень

Фотовольтаїка стає більш вигідною. Собівартість 1 кВт потужності комірок постійно знижується, а монтаж сонячних електростанцій вже сьогодні є дешевшим та доцільнішим, ніж будівництво ТЕС.

Швидко зменшується різниця між оптовими та роздрібними цінамиза кіловат енергії із класичних мереж та геліопристроїв. За поточних трендів ціноутворення, в більшості регіонів світу правильнийвибір сонячних батарей для дому дозволяє окупити початкові витрати на будівництво вже за 3-5 років, а далі щорічно отримувати чистий прибуток.

 1. Розширення державної підтримки

Майже в 80%, або 162 країнах світу,в тому чи іншому вигляді існують чинні програми державної підтримки та регулювання відновлюваної енергетики.

За допомогою зелених тарифів або звільнення від податків,уряди стимулюють будівництво нових промислових та приватних станцій. Стратегічними завданнями таких рішень є:

 • повний перехід на відновлювані джерела енергії в найближчій або середньостроковій перспективі – країни рівня Ісландії або Данії вже виконали поставлене завдання або дуже близькі до його виконання;
 • максимально рівномірний розподіл генерації для зменшення втрат передачі енергії на великі відстані та перевантаження регіональних мереж;
 • поступова відмова від програм державної підтримки до того часу, коли ВДЕ стануть економічно ефективними та прибутковими за будь-яких умов.
 1. Випереджаючі темпи країн, що розвиваються

Найвищі темпи зростання сонячної генерації спостерігаються у високорозвинених країнах. Великі за масштабами сонячні парки будуються у Китаї, Індії, Саудівській Аравії та ОАЕ.

Щороку удвічі збільшуються сукупні потужності СЕС в Україні, де користь сонячних електростанцій, особливо на тлі вуглеводневої залежності від Росії, не викликає сумніву.

Навіть на африканському континенті вже сьогодні понад 100 млн осіб отримують доступ до електроенергії завдяки сонячним батареям. А в Марокко, Джибуті та Палау, частка державних інвестицій в ВДЕ за підсумками 2018-2019 роківдосягла рівня таких провідних країн, як Німеччина чи Норвегія.

 1. Підтримка на регіональному рівні

Чимало програм підтримки «зелених» виробників запроваджується на регіональних рівнях. До таких належать:

 • рішення місцевої влади щодо виділення інвесторам ділянок для великих сонячних парків;
 • проведення самітів, присвячених боротьбі зі зміною клімату;
 • пільгові кредитні програми на придбання та монтаж геліопристроїв на покрівлях приватних будинків та ін.

Це цікаво! Великої популярності набуло нещодавнє рішення Ілона Маска щодо знижки 1000 доларів на кожен комплект фотоелектричних батарей, який буде монтуватися у вигляді «сонячного даху»

  6. Зростання генерації при зниженні інвестицій

Аналітики REN21 підрахували, що навіть у разі сукупного зниження інвестицій в «зелену» енергію на 10% в рік, відбудеться не падіння, а зростання продуктивності нового обладнання на порівнянну величину. Це свідчить не про зниження інтересу до ВДЕ, а про досягнення рівня, який характеризує знаменита фраза «менше грошей – більше ефективності».

Основним драйвером як і раніше залишається Китай – незважаючи на тимчасові труднощі, пов’язані з епідемією коронавірусу COVID-19.

 1. Програми непрямої підтримки

Прикладом таких програм можна назвати рішення багатьох країн про поступову відмову від автомобілів з ДВЗ на користь електричного транспорту.

У світі тривають бурхливі суперечкищодо впливу спалювання вуглеводнів на зміну клімату. Однак висновки про катастрофічне забруднення повітря автомобілямина ДВЗ не заперечують навіть найбільш затяті прихильники традиційної енергетики.

 1. Зростання потреб в енергії

Відомий фізик та популяризатор науки Мічіо Каку сказав, що історію технологічного розвитку людства можна безпосередньо пов’язати з кількістю доступної нам енергії. Загальносвітовий попит на неї почав щорічно рости на 2-3%, а обсяги генерації з традиційних джерел не в змозі забезпечити подібні темпи. Тому без використання енергії сонця у людства не вийде надалізадовольняти зростаючі потреби.

 1. Перспективні високопродуктивні варіанти панелей

Останнім важливим трендом є перехід на виробництво нових типів сонячних батарей. Традиційний кремній, який не мав конкурентів у фотовольтаїці протягом півстоліття, починає поступатися новим напівпровідниковим матеріалам.

Одним з таких, доступних навіть для власників невеликих приватних станцій, є телурид кадмію – CdTe. Цей рідкоземельний композит:

 • на 20% ефективніший за кремній;
 • дешевший у виробництві;
 • дозволяє виготовляти панелі у вигляді тонких плівок;
 • володіє більш широким спектром поглинання та добре працює за слабкого освітлення та (або) розсіяного світла.

Компанія Green Tech Trade пропонує панелі цього класу від світового лідера в їх виробництві, концерну First Solar (США), а також здійснюємонтаж СЕС «під ключ» на найвигідніших умовах.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти