Який податок на сонячні батареї в Україні? І чи потрібно його платити

Який податок на сонячні батареї фото
Який податок на сонячні батареї в Україні? І чи потрібно його платити

Перш, ніж приступати до обговорення податку на сонячні батареї в Україні на 2019 рік, необхідно нагадати, до якого доходу і за якими ставками застосовується оподаткування в Україні. А також зрозуміти причини, за якими десятки тисяч українських домогосподарств вважають за доцільне сплачувати ці податки.

«Зелений тариф», введений в Україні Постановою НКРЕ №1421 від 02.11.2012 року, став основним стимулом установки СЕС не тільки промисловими підприємствами, а й приватними особами. З моменту набуття чинності цієї законодавчої норми число власників сонячних станцій в країні зросла майже в 400 разів. Але суми, що перераховуються державою на спеціально відкриті рахунки за віддану в мережу електроенергію, виявилися меншими, ніж цифри в переліку тарифів. Деяких власників це здивувало, оскільки вони не врахували податок на сонячні батареї, що автоматично стягується з доходу.

Як розрахувати нараховується суму для вирахування податків?

Згідно з положеннями Постанови № 1421, а також деяких інших законодавчих актів України, ставки «зеленого тарифу» були спочатку номіновані в євро і розраховані аж до 31 грудня 2029 року включно, змінюючись кожні 5 років в сторону поступового зменшення.

У зв’язку з невеликим зростанням курсу гривні до основних конвертованих валют, в тому числі до євро, ставка трохи знизилася, і станом на 1 липня 2019 року дорівнює 550,21 коп /кВт·год без оподаткування.

Цей факт також впливає на те, який податок на сонячні батареї в Україні – більший або менший в сумарному вираженні – доведеться віддавати державі.

В результаті отримуємо наступну формулу:

<Ставка зеленого тарифу> * <обсяг виробленої електроенергії в кіловатах> = <Сума, що підлягає оподаткуванню>

Як відраховують податок на сонячні батареї? На підставі чого і скільки?

Схема нарахування коштів та їх оподаткування наступна.

  1. Одержувачем коштів за видану в місцеву електромережу енергію є сам власник СЕС. Платником виступає місцеве відділення «Обленерго», як друга сторона офіційно укладеного Договору купівлі-продажу. Сплачені кошти, розраховані за формулою, надходять на спеціально відкритий власником рахунок.
  2. Вся перерахована сума підлягає оподаткуванню як дохід фізичної особи, і тому до неї застосовуються два види ставок – загальна в 18% і військовий збір в 1,5%.
  3. Зняття податків здійснюється автоматично, тому сума на рахунку виявляється меншою на 19,5% від розрахованої по формулі.

Найбільш часто задається питання – чи потрібно платити податок на сонячні батареї за такими відсотковими ставками людині, яка одночасно є підприємцем і сплачує інші податки за спрощеною схемою. Правильна відповідь – так, потрібно. Незалежно від роду діяльності власника – чи є він найманим працівником, власником бізнесу, пенсіонером, пільговиком і т.д. – зазначені ставки оподаткування стандартні для всіх.

Приклад розрахунку отриманого доходу і нарахованих податків для власника СЕС

Припустимо, за 2 квартал 2019 роки для встановленої мережевої СЕС потужністю в 20 кВт генерація енергії і власне споживання склали:

Місяць Генерація (кВт) Споживання (кВт) Різниця (кВт) Зелений тариф (грн.)
Квітень 2600 100 2500 5,5021
Травень 3200 100 3100 5,5021
Червень 3100 100 3000 5,5021
Всього 8900 300 8600

Надлишки в 8600 кВт будуть викуплені Обленерго за встановленим законодавством тарифом, і дохід до оподаткування складе:

8600 кВт * 5,5021 грн. = 47318 грн. 06 коп.

Оскільки податок на сонячні батареї протягом усього 2 кварталу 2019 року в Україні не змінювався і сукупно дорівнював 19,5% на отриманий дохід, чистий прибуток за три місяці складе:

47 318,06 * 81% = 38091 грн. 04 коп. (Або, в середньому, 423 євро на місяць за поточним курсом).

Додаткові рекомендації щодо розрахунку податків

Найпоширенішими питаннями щодо прибутку та оподаткування СЕС є три теми.

1. Чи потрібно платити такий податок на сонячні батареї, як акцизний збір?

Ні не потрібно. Акцизом в 3,2%, як додатковим збором на користь держави з усіх підакцизних товарів (а електроенергія входить в їх перелік) обкладаються тільки оптові продавці, які оформили відповідну ліцензію. Перелік всіх ліцензіатів в Україні доступний на сайті НКРЕ  в розділі «Ліцензійний реєстр НКРЕКП».

2. Як отримати гроші, якщо на рахунку Обленерго не буде коштів?

Обумовлену законом суму за вирахуванням податків Ви отримаєте в будь-якому випадку, оскільки оплата гарантується державою.

3. Скільки грошей я буду заробляти в рік в залежності від потужності СЕС?

Це залежить від різниці між генерацією і споживанням. Крім того, з доходу попередньо буде знято податок на сонячні батареї. Далі потрібно врахувати рівень продуктивності станції, який залежить від кліматичних особливостей місця розташування і грамотного розміщення сонячних перетворювачів та супутнього обладнання.

Для більшості регіонів України кращу комбінацію таких характеристик, як вартість початкових витрат, термін окупності та подальша ефективність забезпечують СЕС на основі тонкоплівкових панелей First Solar (США).

Офіційним дилером продукції цієї фірми в Україні виступає компанія Green Tech Trade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти