Польща увійшла до клубу країн «гігаватників» сонячної енергетики

Польща увійшла до клубу країн «гігаватників» сонячної енергетики

Впровадження джерел альтернативної енергії в усьому світі йде з випередженням графіка, складеного експертами кілька років тому. Так, плани з освоєння потужностей на 2020 рік 11 країн Євросоюзу виконали ще до закінчення 2019-го, а сонячні батареї, які встановила за минулий рік Польща, збільшили обсяг фотоелектричної генерації країни у 2,5 рази.

Приріст потужностей за 2019 рік і найближчі плани

До 2019 року Польща була єдиною великою державою ЄС, де частка енергії, отримана з альтернативних джерел, не перевищувала 3% загального обсягу виробництва. Згідно зі статистичними даними польської енергетичної асоціації PSE (StowarzyszenieEnergiiOdnawialnej), за 2018 рік всі сонячні електростанції країни виробили всього 471,5 МВт – втричі менше, ніж Україна, і в 160 разів менше, ніж Німеччина.

Нинішній рік кардинально змінив ситуацію, і поквартальні обсяги зростання нової генерації склали:

 • 1 кв. – 131,7 МВт;
 • 2 кв. – 180,5 МВт;
 • 3 кв. – 229,3 МВт;
 • 4 кв. (очікується) – 260 МВт.

Рубіж в 1 ГВт був подоланий в жовтні, і Польща вперше увійшла в неформальний клуб країн «гігаватників», плануючи до 2022 року досягти рівня 3,0 ГВт. Аналітики міжнародного консорціуму GlobalData ще більш оптимістичнітапрогнозують на вказаний термін цифру 3,15 ГВт генерації чистої сонячної енергії.

Причини вибухового приросту потужностей

Виходу Польщі на феноменальні темпи зростання близько 250% в рік посприяли такі чинники.

1. Зниження ПДВ для міні СЕС.

Першим кроком стало рішення польського Сейму про зниження ставки податку на додану вартість з 23% до 8% для невеликих станцій загальною потужністю до 50 КВт. Паралельно був запущений ряд інших державних програм, спрямованих на підтримку власників приватної генерації. В результаті сонячні батареї стали розкуповувати в 12 разів швидше, ніж роком раніше, і Польща стала першою державою Східної Європи, де обсяги вироблення енергії з альтернативних джерел у дрібних домашніх СЕС перевищили аналогічні показники промислових станцій.

2. Високі тарифи на традиційну електроенергію.

У поляків тариф на електроенергію вираховується за складним алгоритмом. У ньому враховуються (в злотих за кіловат):

 • базова ставка (7.00 – 14.00, 16.00 – 23.00) – 0,37 зл .;
 • пільгова ставка (14.00 – 16.00, 23.00 – 7.00) – 0,27 зл .;
 • послуга поставки – 0,28 зл .;
 • щомісячна абонентська плата – 13,4 злотого.

Після підсумовування і переводу в євро собівартість 1 кВт стає рівною приблизно € 0,145 – майже у 2,5 рази вище, ніж в Україні. Не дивно, що сонячна енергія в Польщі набула такої популярності.

3. Енергетичні сертифікати.

Замість «зелених тарифів» держава практикує систему спеціальних «енергетичних сертифікатів». Різновидів таких документів багато, кожен відповідає певному типу ВДЕ і оцінюється по-різному. Основним критерієм вигідності їх придбання є кількість «чистої» електроенергії, яку виробник здатний продавати на ринку. Так, 1 МВт відповідає € 170, або 0,17 євро за кіловат – ставка, що перевищує поточні розцінки для українських контракторов.

4. Стимулюючі знижки на сонячні електростанції.

Польський уряд запровадив відразу кілька програм, що стимулюють розвиток альтернативної енергетики. Найбільш вигідними з них слід назвати:

 • «EnergiaPlus» – для всіх видів ВДЕ встановленою потужністю до 0,5 МВт;
 • «CzystePowietrze» (Чисте повітря) – для вітрових і сонячних станцій;
 • «Agroenergia» (Агроенергія) – пільги для агрофермерів, що встановлюють сонячні батареї на полях і теплицях;
 • «MójprądPolska» (Моя електроенергія Польща) – гарантує знижку 5 000 злотих (близько € 1150) з вартості СЕС всім власникам міні-станцій від 2 до 10 кВт.

За оцінками польських фахівців-енергетиків, підсумком впровадження перерахованих програм стане середнє зростання в 2020 році сонячної генерації більш ніж на 2 МВт/добу, або до 730 МВт/рік. Характерно, що приріст 70-75% нових потужностей очікується від невеликих приватних СЕС (менше 50 КВт кожна).

Привабливість ринку

Серйозна зміна стимулюючого законодавства в питаннях альтернативної енергетики перетворило Польщу в найбільш привабливий ринок Євросоюзу. Після вересневих нововведень 2019 року тільки компанія «EnefitGreen» вже в жовтні виграла тендер на придбання 21 парку з вироблення сонячної енергії. Слідом за нею буквально в чергу вишикувалися інвестори з Китаю, США, Швеції, Норвегії, ОАЕ, Саудівської Аравії та деяких інших багатих країн.

При опитуванні представників великих компаній-контракторів, основними причинами інвестицій в польський ринок ВДЕ були названі:

 • прийняті закони про прозорі аукціони продажу «чистої» енергії;
 • висока вартість традиційної електроенергії в Польщі;
 • значне використання кам’яного вугілля в генерації електроенергії, що спричиняє величезну кількість канцерогенних викидів;
 • стрімкий розвиток технологій, які дозволяють розраховувати на все більш високий прибуток від сонячних електростанцій;
 • ефект «низької бази» і низька конкуренція – польський ринок альтернативної енергетики за ступенем насиченості великими виробниками вдвічі менший за український, вчетверо – за естонський, і в десятки разів – за німецький.

Порівняння з Україною

Цікаво порівняти поточний стан справ на ринку альтернативної енергетики в Польщі з тим, який склався в нашій країні. Дані легко узагальнити і представити у вигляді таблиці.

Параметр Україна Польща
Інвестиції, 2019 р., млрд. евро 2,4 0,71
Прирістгенерації (МВт) 2,6 0,75
Очікувана частка ВДЕ в загальнійгенерації, %
– 2020 р. 5 10
– 2030 р. 20 25
Сонячніелектростанції з ТОП-10 Європи 3
Частка іноземних інвестицій в СЕС від загального об’ємафінансування ВДЕ, % 35 47

Висновок: в даний момент Польща та Україна(хоча друга і не входить в ЄС) дійсно є двома найбільш привабливими ринками Європи в області сонячної енергетики.

Кращі сонячні батареї – Польща та Україна

Кліматичні умови двох країн відрізняються, і у нашого північно-західного сусіда вони менш сприятливі. Рівень сонячної інсоляції на більшості польської території на 30-35% нижче, і проблема правильного вибору обладнання для поляків стоїть дуже гостро.

Найбільш вигідними на сьогодні вважаються тонкоплівкові варіанти панелей, які поступово витісняють з ринку європейських країн популярну в Каліфорнії, на Близькому Сході та в південному Китаї кремнієву «класику». Їх головна перевага – більш широкий спектр поглинання сонячної енергії, що забезпечує на 20% ефективнішу генерацію при розсіяному світлі та нестандартних кутах падіння променів.

Провідним світовим виробником таких панелей на базі телуриду кадмію (CdTe) є американський гігант FirstSolar. У Польщі його продукцію поширює відразу кілька дилерів, в Україні – компанія GreenTechTrade. З усіх питань придбання даного обладнання, а також встановлення станцій будь-якої потужності «під ключ» можна зв’язатися з нашими менеджерами за контактами, вказаними на офіційному сайті.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти