Сонячні батереї для фермерського господарства: можливість або необхідність?

Сонячні батареї для фермерського господарства можливість чи необхідність картинка
Сонячні батереї для фермерського господарства: можливість або необхідність?

Сонце для фермера цілком може служити джерелом не тільки енергії, але і додаткового заробітку. Адже сонячні батареї для фермерського господарства давно і успішно застосовуються по всьому світу – від комунальних земель до полів, що знаходяться в приватній власності. Переваги такого підходу очевидні – власнику ділянки вже немає необхідності його купувати. А при установці панелей на покрівлі теплиць або спеціальні кронштейни-підставки дохід може стати подвійним – і з поверхні, у вигляді сільгосппродукції (продуктів харчування), і з покрівель теплиць.

Розміщення і переваги сонячних панелей на фермі

Існує три способи розміщення панелей в фермерських господарствах:

 1. Навісне – геліомодулі монтуються на певній висоті над поверхнею землі.
 2. На покрівлі – місцем монтажу стають даху теплиць і / або парників.
 3. Наземне – фотопанелі встановлюються в проміжках між ділянками, зайнятими сільськогосподарськими культурами.

У всіх трьох варіантах кожна сонячна батарея для ферми стає джерелом енергії, яка продається державі згідно з розцінками за «зеленим тарифом».

Як стверджують європейські та американські фахівці, подібна диверсифікація ризиків надзвичайно вигідна, особливо в періоди падіння врожайності і / або зниження закупівельних цін на м’ясо тварин, а також зернові, овочеві та плодово-ягідні культури.

Сонячна енергія здатна задовольняти потреби:

 • вентиляційних пристроїв – адмінбудівлі, холодильники, елеватори;
 • опалювальних приладів – теплиці, приміщення для худоби та інші в холодну пору року;
 • систем автоматичного поливу – поля, сади і т.д.

При існуючих тарифах на «зелену» електроенергію сучасні сонячні батареї для фермерського господарства здатні виробляти на широті України до 3,1 – 3,3 кВт * годин на добу з кожного квадратного метра, що становить 2 000- 2 200 грн./м2 щорічного доходу .

Терміни окупності залежать від загальної потужності сонячних батарей і частки споживання генерації СЕС на власні потреби. Продаж 100% генерації дозволяє окупити геліостанцію на 30 кВт і більше за 4,5 – 5,5 років, а менш продуктивний, але дешевший варіант на 10 кВт – за 6-7 років. Далі, протягом усього періоду гарантованого функціонування станції без додаткових витрат на оновлення обладнання, щорічний дохід від неї, в залежності від площі, покритої панелями, буде приблизно дорівнює:

 • 10 м2 – 20-22 тис. грн. (€ 700);
 • 50 м2 – 110-120 тис. грн. (€ 4000);
 • 100 м2 – 220-230 тис. грн. (€ 7500) і т.д.

Особливості розташування СЕС

Сонячні батареї необхідно розміщувати з урахуванням того, якого роду продукція виробляється фермерським господарством.

1. На полях.

Сільськогосподарські культури відрізняються різним ступенем сонце і теплозалежності:

 • Незначна ступінь затінення не тільки не знижує, а й підвищує врожайність ділянок, засіяних картоплею, огірками, цибулею, у зв’язку з чим розташування панелей на таких полях рекомендується навісне;
 • Для редису, капусти, моркви, гороху, кабачків, вівса, ячменю рівень затіненості не відіграє значної ролі. Тут агрофотовольтаіку можна монтувати будь-яким способом;
 • Полям соняшнику, кукурудзи та пшениці потрібно максимум сонячного світла, і єдиним можливим варіантом стає установка елементів СЕС в проміжках, на землі;
 • Допускається часткове затінення для фруктових садів і незначне – для виноградників.

Примітка: Підвищити продуктивність можуть двосторонні фотоелектричні модулі, здатні вловлювати не тільки пряме, а й відбите від поверхні випромінювання, а також тонкі плівки на базі рідкоземельних елементів.

2. На дахах теплиць.

Європейський і американський досвід установки сонячних батарей на дахах теплиць свідчить – оптимальним способом є розташування панелей у вигляді «крил метелика», з проміжками для часткового пропуску променів. Це знижує надлишкове нагрівання покрівельних поверхонь в спекотні літні дні і в цілому підвищує середньорічний дохід з кожної теплиці на 27-28%.

3. На тваринницьких фермах.

Особливістю використання фермерських СЕС в тваринництві слід назвати обов’язкове включення в їх комплектацію акумуляторних батарей. Це пов’язано з піком вироблення в середині дня, коли годівля тварин не проводиться. Зате вранці і ввечері система зможе повністю забезпечити ферму енергією для работи автопоїлок, апаратів автоматичного доїння, вентиляції, а взимку – обігріву. Влітку ж худоба може випасатися в тіні панелей, змонтованих за межами будівель.

4. На воді.

Для фермерського господарства, на території якого є водойма, сонячні батареї або хоча б їх частину рекомендується встановлювати безпосередньо над водою. Таке конструктивне рішення приносить подвійну перевагу – природне охолодження робочих модулів і можливість підтримувати постійну температуру води і вміст кисню в рибних ставках і озерах за рахунок підвищення генерації і живлення насосів (кисневих компенсаторів).

Оптимальні варіанти сонячних батарей для фермерського господарства

При розміщенні на землі, на навісних, укріплених підставках, і особливо при монтажі на дахах теплиць слід віддавати перевагу тонкоплівкових моделям. Головна причина цього – не тільки в значно меншій вазі гібридних плівок. Але і в здатності геліопанелей на основі рідкоземельних елементів (наприклад, телуриду кадмію – CdTe, які виробляє світовий лідер сонячного ринку First Solar, США) краще вловлювати падаюче під великими кутами і розсіяне світлове випромінювання.
В Україні таку продукцію пропонує регіональний представник американців, вітчизняна компанія Green Tech Trade. Ознайомитися з асортиментом сонячного обладнання та зробити розрахунок фермерської СЕС можна на офіційному сайті.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти