Сонячне місто-казка Фрайбург

Сонячне місто-казка Фрайбург

Багато міст «старої» Європи дивують гостей не лише готичними соборами, а й дивовижним поєднанням архітектурної старовини з сучасними технологіями. Один з таких населених пунктів, Фрайбург, понад 30 років називають «містом сонця». Причина полягає не в погоді, а кількості будинків з фотоелектричними батареями на дахах. За термінами впровадження фотовольтаїки, столиця району Брайсгау (земля Баден-Вюртемберг) є світовим лідером. Перший будинок на повному забезпеченні виключно сонячною енергією з’явився тут у далекому 1986 році. Він належав місцевому архітектору та геніальному інженеру, для якого безсумнівна користь сонячних батарей була очевидною ще в минулому столітті.

Чому саме Фрайбург?

Ранній та активний розвиток у місті сонячної енергетики зумовлений історією з проектом будівництва поблизу Фрайбурга ядерного реактора (1975 рік). Ці задуми призвели до багатотисячних протестів та виникнення потужного екологічного руху. Частиною діяльності «зелених» було прагнення здійснити поступовий перехід до альтернативних джерел енергії. В середині 1980-х це здавалося неможливим, але німцям вдалося довести зворотне.

Сьогодні під час перегляду з висоти пташиного польоту складається враження, що місто майже повністю покрите блискучими сонячними панелями загальною площею близько 30 000 кв.м. Сукупна потужність фотовольтаїки у 230-тисячному Фрайбурзі досягає 33 МВт, або 144 Вт на кожного мешканця. Навіть за мірками Німеччини це дуже високий показник. До 2050 року 100% потреб міського господарства буде забезпечувати лише сонце. Заборона на автомобілі з ДВЗ набуде сили у 2028-му, а всі нові будинки вже будуються відразу з «сонячними» покрівлями.

Рольф Діш та його ідеї

Головним натхненником «зелених» ідей Фрайбурга вважається архітектор та інженер Рольф Діш — автор першої у світі будівлі, яка генерує більше енергії, ніж споживає. Геніальний німець є також багаторазовим переможцем з перегонів на електромобілях:

  • чемпіонату світу — 1986;
  • міжнародного ралі Тур де Сіль (Швейцарія) — 1987;
  • ралі Дарвін-Аделаїда (Австралія) — 1988.

Гоночний електричний болід LichtBlick — машина чемпіона — була створена та обладнана сонячними панелями особисто зусиллями Рольфа. Сьогодні його авто може побачити кожен охочий у Музеї історії Бонна.

У 80-х роках минулого століття Діш спорудив знаменитий будинок «Геліотроп», що став особистою домівкою архітектора. Його 60 сонячних батарей встановлені на циліндричній конструкції, що обертається. Вони дають на 500% більше енергії, ніж необхідно власнику. Для порівняння, у 1990 році цей показник становив 170%. Комп’ютерне керування фотоелектричним комплексом засновано на принципі «соняшника» — руху робочих поверхонь слідом за сонцем.

Крім того, помешкання Рольфа:

  • збирає та використовує для потреб власника лише відфільтровану дощову воду;
  • повністю очищає стічні води та наповнює ними невеликий ставок на ділянці за будинком;
  • переробляє побутові відходи з подальшим пресуванням до ​​зневоднених дезодорованих брикетів.

 «Сонячні» мікрорайони

Місто відоме одразу кількома енергозберігаючими рішеннями в масштабах мікрорайонів.

  1. Вобан.

Квартал, в якому знаходиться житло Дішан «Геліотроп», було повністю реконструйовано самим архітектором. Усі будівлі в ньому — від приватних будинків до великого ділового центру — є «активними» та генерують від сонячних батарей приблизно втричі більше енергії, ніж споживають. Громадський транспорт — трамваї, а також автомобілі загального користування (carshare). Усе вільне місце заповнюють зелені зони з пішохідними та велодоріжками. Матеріал — натуральне дерево з гідроізоляцією та якісною автоматичною вентиляцією.

У мікрорайоні 59 приватних будинків та один «сонячний корабель» — єдина панельна конструкція, яка об’єднує багатоповерховий будинок та сусідній торгівельний центр. Загальна продуктивність СЕС Вобана — близько 1 000 МВт*год щорічно, з яких тільки 350 МВт*год витрачається на потреби мешканців та транспортну інфраструктуру.

  1. Різельфельд.

Сусідній з Вобаном квартал також засновано на незвичайній інтеграції фотовольтаїки в старовинну архітектуру. Сонячні панелі тут забезпечують енергією навіть церкви, а надлишок подається до традиційної мережі за максимальними розцінками німецького «зеленого тарифу». Туристів найбільше вражає майстерність, з якою місцевим архітекторам вдалося гармонійно об’єднати стиль в дусі Ле Корбуз’є з довгими рядами сучасних геліопанелей.

  1. Сучасні мікрорайони.

Для них перетворення кожної споруди в невелику СЕС здійснювалося вже на стадії будівництва. Найбільш значущим та незабутнім об’єктом слід назвати суперсучасну бібліотеку університету Фрайбурга, покрівля якої повністю заповнена фотоелектричними елементами.

Широко відомим є стадіон місцевого футбольного клубу – схема розташування сонячних батарей на його даху була розроблена тим самим легендарним Рольфом Дішем.

Наскільки вигідні сонячні батареї для громадян?

Останній проект — великий багатофункціональний комплекс Smart Green Tower — реалізовано на початку 2020 року. Розміри сонячних батарей на його даху перевищують 5000 кв. метрів, та на 84% забезпечують електроенергією торгові центри, ресторани, офіси, готелі та житлові кімнати будівлі. Решта 16% надають ультрасучасні напівпрозорі сонячні фасади. Накопичена вдень надлишкова енергія зберігається в системі АКБ мегаватного класу на базі літій-іонних та редокс-ванадієвих акумуляторів.

Будівництво «сонячного міста» у Фрайбурзі приносить не лише користь, а й економічну вигоду. Електроенергія з традиційних джерел в Німеччині є дорогою, тому ергономічні будинки повністю окупають себе, а згодом ще й стають прибутковими.

Інші проекти сонячних міст

На сьогодні Фрайбург вже не є унікальним винятком. По всьому світу – насамперед в США, Японії, Австралії та навіть Нігерії – існують сотні невеликих селищ та передмість мегаполісів, єдиним джерелом енергії яких слугують сонце, вода та вітер. Серед найбільш відомих проектів – Solar City у Мельбурні (Австралія), а також передмістя Сан-Франциско та Лос-Анджелеса. «Сонячні дахи» для них постачала компанія Tesla.

У середньостроковій перспективі такі об’єкти можуть з’явитися і в Україні — зокрема, на базі тонкоплівкових телурид-кадмієвих панелей від американського гіганта First Solar. Ці батареї другого покоління дешевші та довговічніші за кремнієві аналоги, а річна продуктивність на 20% вища.

Компанія Green Tech Trade допоможе Вам:

Наші висококваліфіковані менеджери зателефонують Вам для узгодження деталей та дадуть відповідь на будь-які питання.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти