Сонячні батареї бу: можливість заощадити або ризикова трата грошей?

Сонячні батареї б/у фото
Сонячні батареї бу: можливість заощадити або ризикова трата грошей?

Державна підтримка і субсидування сонячної енергетики привело до стрімкого зростання в Україні кількості приватних СЕС. Вартість середньої станції потужністю 10 кВт*год з 2015 по 2019 рік знизилася майже втричі, опустившись до 8-10 тисяч доларів – з урахуванням установки та пусконалагодження. Разом з тим порівняно невисокий, за світовими мірками, рівень середнього доходу українців спонукає майбутніх власників СЕС до пошуку максимально економічних варіантів.

Результатом став бум на дешеву китайську продукцію і сонячні батареї б/у з Європи, число яких в загальному обсязі придбаного обладнання, за оцінками фахівців, сягає 40%. Щоб зрозуміти, чи є це ризикова трата грошей або реальна можливість заощадити, розглянемо питання більш детально.

Причини популярності сонячних батарей б/у

Крім названої причини невисоких доходів, популярності бувшої у вжитку техніки посприяли наступні фактори:

 • оформлення документів на «зелений тариф» без обов’язкової сертифікації та перевірки джерела поставок обладнання;
 • відсутність реальних покарань постачальників і покупців контрафактної продукції;
 • корупція і низький рівень професіоналізму митних служб;
 • відсутність постійного моніторингу, що дозволяє виявити товар, який не пройшов процедуру митного контролю;
 • процвітаючий ринок «сірих» товарів, з налагодженими алгоритмами поставки та збуту;
 • слабкий розвиток в Україні дилерських мереж з продажу високоякісного фотоелектричного обладнання відомих фірм.

В результаті контрафактний комплект б/у сонячних батарей для дому обходиться покупцеві на 15-25% дешевше, “сірі” дистриб’ютори отримують величезні прибутки, держава залишається без податків, а набувач отримує вельми сумнівну вигоду.

Ризики в експлуатації та обслуговуванні

Нелегально ввезене, в основному з Європи, і бувше в експлуатації обладнання, може бути продукцією кращих світових брендів, але має низку недоліків.

 1. Панелі, конвертори, АКБ та інвертори для сонячних батарей б/у не підлягає гарантійному і навіть післягарантійному обслуговуванню. У кращому випадку, якщо виникне така необхідність, продавець запропонує звернутися до виробника безпосередньо. Однак той не стане обслуговувати товар, ввезений в країну нелегально. Не беруться обслуговувати “сіру” техніку і більшість сертифікованих в Україні фірм, що спеціалізуються на «сонячній» продукції.
 2. Термін служби сучасних сонячних батарей – не менше двадцяти п’яти років. Сонячні електростанції на б/у елементах, як показує практика, можуть пропрацювати від 5 до 12 При цьому продуктивність їх, зважаючи на часткову деградації фотоелектричних осередків, на 5-15% нижче (і то за умови, що надійність техніки бездоганна і вона несподівано не вийде з ладу).
 3. Самий неприємний варіант – відсутність необхідних запчастин до обладнання, знятого з виробництва. В цьому випадку гроші виявляться витраченими даремно.

Законодавчі ризики

Сьогодні оформлення «зеленого тарифу» не вимагає надання регулятору ні документів про сертифікацію, ні гарантійних зобов’язань на обслуговування від виробника або офіційного дилера. Можна припустити, що поточний ремонт і обслуговування також не поставлять перед власником СЕС нерозв’язних проблем. Але ситуація із законодавчим врегулюванням роботи сонячних батарей б/у в Україні в будь-який момент може змінитися.

Рішення НКРЕУ про введення даних норм зробить будь-яку контрафактну продукцію нелегальною, а експлуатація її може бути заборонена або стане обкладатися серйозними штрафами. Можливість такого результату в осяжному майбутньому висока, і це створює додаткові ризики для бажаючих заощадити.

Чим небезпечна вживана сонячна батарея?

Будь-яка панель б/у, навіть придбана офіційним шляхом, несе в собі технологічні ризики. Найбільш часто це властива продукція бюджетного цінового сегменту – вироблена маловідомими китайськими підприємствами або західними компаніями більше 5-6 роки тому.

Крім зниженого ККД, небезпеку становить непередбачуваність строку служби. Зазвичай це пов’язано з дефектами, отриманими обладнанням в процесі повторного демонтажу, тривалого транспортування і повторної установки. Хоча можливі причини і навмисного приховування продавцем недоліків товару – в цьому випадку ціна на сонячних батареях б/у може падати до 40% і навіть 35% від початкової вартості.

У таких панелях напевно є один, а частіше кілька наступних критичних дефектів:

 • необоротна деградація сонячних осередків (PID), що призводить до стрімкого падіння продуктивності в дуже короткі терміни;
 • механічна деформація захисного скла і/або обрамлення;
 • відшаровування або колірна дифракція поверхневої захисної плівки;
 • накопичення внутрішніх напружень і сітка мікротріщин;
 • втрата гідроізоляційних характеристик сонячної батареї бу, купити яку з цих причин пропонується за половину або третину вартості.

Важливо! Купувати таку продукцію настійно не рекомендується, оскільки термін її служби з цього моменту може обчислюватися ліченими місяцями.

Додаткові суб’єктивні ризики

Майбутні власники, які планують купити сонячні батареї бу в Україні за мінімально можливою ціною, зазвичай прагнуть заощадити і на установці. Професійний монтаж і пуско-наладка становлять 10-15% вартості СЕС, офіційно придбаної у компанії, яка здає об’єкти “під ключ”. Устаткування сторонніх виробників фахівці встановлюють неохоче або з великою націнкою, а станціями невідомого походження не займаються зовсім.

Це змушує робити монтаж і запуск самостійно, або залучаючи знайомих, які не мають профільного досвіду електриків і монтажників. В результаті виникають суб’єктивні ризики, і монтаж часто закінчується додатковим ненавмисним пошкодженням або неправильним підключенням обладнання, а сонячна електростанція, яку купували з великою знижкою – виявиться непрацездатною.

Як застрахуватися від ризиків?

Уникнути певних видів ризиків при покупці бувшого у вжитку сонячного обладнання можна. Головне правило – купувати сонячні батареї бу тільки у продавців, що супроводжують свою продукцію сертифікатами (таких в країні майже немає), і не прагнути купити в Україні панелі за половину, а то й третину їх номінальної вартості.

Однак абсолютна гарантія на будь-яку техніку, що вже відпрацювала частину терміну своєї експлуатації, не зможе дати ніхто. Первісна економія (з великою часткою ймовірності) в підсумку обернеться втратами, а бу сонячні батареї, ціна яких дозволила скоротити розрахунковий термін окупності з 6-7 до 3-4 років – можуть вийти з ладу набагато раніше.

Значно більш безпечне рішення – вибрати варіант нових тонкоплівкових панелей на основі телуриду кадмію (CdTe) від американського виробника First Solar. На широті України, при хмарності і розсіяному світлі, їх середньорічна продуктивність на 18-20% вище, ніж у кремнієвої “класики”. Крім того, офіційний дилер американців, вітчизняна компанія Green Tech Trade, гарантує підбір і безкоштовний розрахунок найбільш оптимального обладнання, його монтаж, пуско-наладку та гарантійне обслуговування протягом 25 років.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти