Сонячні батареї для теплиць

Сонячні батареї для теплиць

Всього 5-7 років тому сонячні батареї для тепличного виробництва були затребувані виключно в південних регіонах планети. Їх масово встановлювали фермери Іспанії, Італії, Португалії, а на території колишнього СРСР – ряд сільськогосподарських підприємств Криму, Казахстану та Узбекистану. Сьогодні геліопанелі на дахах теплиць можна зустріти практично по всій Європі, а з недавніх пір – і в Україні. Основне призначення таких СЕС – освітлення та обігрів, особливо практичне в місцях, далеких від найближчих ліній електропередач.

Сонячні батареї для теплиць – головні переваги

До основних переваг отримання енергії від сонця слід віднести:

 • Екологічну безпеку. Протягом всього терміну служби панелі не виділяють ніяких канцерогенних речовин і абсолютно нешкідливі для навколишнього середовища, що критично важливо для господарств, які займаються вирощуванням овочів, фруктів, ягід або квітів.
 • Автономність і невичерпність. Незалежність від традиційних електромереж і поставок палива дозволяє теплицям отримувати енергію в будь-яких регіонах світу, аж до крайньої півночі.
 • Тривалий термін служби. Найбільш сучасні сонячні батареї для промислових теплиць в Європі розраховані на 25-річний гарантований термін експлуатації, а з частковою заміною і модернізацією – на 50-річний.
 • Зручність розміщення. При установці панелей власникам теплиць непотрібно піклуватися про пошук ділянки достатньої площі. Батареї монтуються прямо на скляних дахах, а на великих сільськогосподарських фермах – ще і на стійках між розташованими під відкритим небом грядками з сільськогосподарськими рослинами.

Що необхідно врахувати при підборі обладнання та розрахунку станції

Найбільш важливими є наступні фактори:

1. Розташування теплиці.

Ідеальним вважається таке розташування конструкції, при якому один з довгих скатів покрівлі спрямований строго на південь, а його площина утворює кут 90° з напрямом падіння сонячних променів. Вирішити проблему корекції кута нахилу нескладно – достатньо використовувати кріплення, що додають панелям потрібний нахил. З азимутом складніше, оскільки розгорнути саму теплицю не вийде. Для розрахунку СЕС власнику потрібно врахувати, що напрямок на південний схід або південний захід знизить ККД приблизно на 5%, а на захід або схід – на 20%.

Негативно впливає на продуктивність сонячних батарей для опалення теплиць і затінення. Тінь від довколишніх високих дерев, будівель і інших конструкцій, що падає навіть на частину робочих поверхонь, призводить до значної втрати ефективності всієї панелі, а не тільки затінених ділянок.

2. Зручність догляду за панелями.

Фотоелектричні панелі, завдяки особливостям конструкції, майже не вимагають спеціального догляду. Однак при сильному забрудненні, засміченні або накопичення на поверхні товстого шару снігу батареї доведеться очищати або мити. Подібна ситуація можлива, коли поряд є автомобільні траси, довгострокове будівництво або в регіонах з частими піщаними бурями та снігопадами. Складно проводити очистку, якщо висота теплиці велика, і з землі це зробити важко. Для таких цілей доведеться залучати спеціалізоване обладнання та/або профільні бригади. Такі витрати на сонячні батареї для обігріву теплиць, зрозуміло, небажані.

3. Кліматичні особливості та середній рівень інсоляції.

Питому кількість сонячного світла, що падає на квадратний метр земної поверхні, називають рівнем інсоляції (одиниця виміру – кВт*год/м2). У різних регіонах вона різна, і залежить переважно від широти. Точні показники для будь-яких географічних координат на планеті можна дізнатися на метеорологічних сайтах NASA – https://eosweb.larc.nasa.gov/ або https://power.larc.nasa.gov/.

Використання сонячних батарей для тепличного виробництва в південних областях України на 15-20% вигідніше, ніж в середньому по країні, і тому там вони зустрічаються частіше. Однак деякі типи панелей, створені на основі рідкоземельних елементів, здатні показувати високу ефективність навіть в не найсприятливіших кліматичних умовах, при порівняно невисокому інсоляційному тлі.

4. Витрати на матеріали та монтаж.

Сонячні батареї для теплиці з установкою «під ключ», незважаючи на істотне зниження ціни обладнання, обійдуться власникові приблизно в 1 000 доларів за кожен кіловат потужності.

Існує кілька способів знизити витрати.

Рекомендовані:

 • для кількох невеликих теплиць використовувати сонячну енергію як допоміжне, а не основне джерело живлення (при наявності такої можливості);
 • придбати хороші акумулятори великої ємності;
 • у великих господарствах встановити електростанцію мережевого типу, з метою продажу частини генерації державі за «зеленим тарифом» (станції з сонячними батареями для промислових теплиць в Європі часто застосовують саме таку тактику);
 • правильно вибрати потужність, тип і число панелей, домігшись максимальної віддачі.

Не рекомендовані:

 • намагатися змонтувати складну систему самостійно, не маючи навичок подібної роботи;
 • купувати дешеве китайське або європейське б/у обладнання з непередбачуваним залишковим терміном служби і можливими прихованими дефектами.

5. Кількість фотоелектричних модулів.

Оснащення комплексів вимагає обов’язкового розрахунку необхідної потужності. Вона підбирається відповідно до наявності коштів і вільної площі тепличних дахів, придатних для монтажу фотовольтаїки. Найбільш простий спосіб попереднього підрахунку мінімальної потужності для повністю автономної системи, що працює на обігрів теплиці взимку – скласти суму спожитої електроенергії з рахунків за грудень і січень і розділити результат на 60.

Так, якщо на обігрів в ці найбільш холодні місяці з мінімальним часом світлового дня було витрачено 300 кВт, то Вам знадобляться сонячні батареї для опалення теплиць сукупної потужності 300: 60 = 5 кВт. Основа розрахунку – середня продуктивність фотоелектричних панелей, мінімальна саме в ці місяці і становить близько 30 кВт в грудні і січні відповідно.

Примітно, що навесні та восени працююча станція буде виробляти втричі, а влітку – уп’ятеро більше енергії. Установка СЕС мережевого типу дозволить відправляти надлишки в мережу і швидко, протягом 5-6 років, окупити всі початкові витрати.

У цьому випадку на 5-кіловатну станцію знадобиться 20 панелей по 250 Вт або 12 потужніших, 400-ватних.

6. Заміна обладнання.

Ще один фактор, який необхідно врахувати – термін служби обладнання. Сонячні батареї для обігріву теплиць гарантовано пропрацюють не менше 25-30 років, але контролери знадобиться замінити через 15, а АКБ – через 5-7 років. Позитивним моментом тут слід назвати зобов’язання будь-якого нормального виробника демонтувати та утилізувати старі панелі за свій рахунок. Це служить ще однією вагомою причиною укладати договори тільки з регіональними компаніями-дилерами серйозних виробників.

Примітка: виключно для обігріву теплиць добре себе зарекомендували геліоколектори. Ці системи досить ефективні, довговічні і не вимагають великих витрат на установку та обслуговування.

Кращі сонячні панелі для теплиць в Україні

За сукупністю перелічених умов і вимог, кращими панелями в Україні слід назвати модулі з наступними характеристиками:

 • невелика питома вага, некритична для несучих конструкцій «тепличного» типу;
 • безрамна конструкція, що дозволяє монтувати батареї «встик» для економії площі монтажу і не дає накопичуватися на робочих поверхнях бруду і снігу;
 • максимально можлива довговічність, пов’язана з мінімальною швидкістю деградації осередків;
 • ефективність роботи в несприятливих погодних умовах – розсіяне світло, хмарність, й оптимальні кути нахилу і т.д.

Всіма перерахованими перевагами володіють сонячні батареї для теплиць від FirstSolar, ціна на які навіть трохи нижче, ніж у кремнієвих конкурентів подібної потужності, а річна продуктивність на 20% вище. Продукцію кращих на сьогодні панелей, створених на базі рідкоземельного композиту телуриду кадмію (CdTe), пропонує GreenTechTrade – регіональний представник американського гранда в Україні. Всі питання з придбання батарей для теплиць Ви можете задати нашим менеджерам за телефонами «гарячої лінії» або написавши в форму зворотньогозвязкуна сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти