Сонячні батареї для вуличного освітлення – переваги і ціни

Сонячні батареї для вуличного освітлення фото
Сонячні батареї для вуличного освітлення – переваги і ціни

У великих містах з добре розвиненою енергетичною інфраструктурою автономне вуличне освітлення на сонячних батареях практично не зустрічається. Зовсім інша ситуація в місцях, віддалених від найближчих точок можливого підключення до мережі на великі відстані. Попри порівняльну дорожнечу компактних сонячних станцій, тягнути лінію електропередач на заміську дачу, парковку, пляж або садову ділянку обійдеться ще дорожче, оскільки середня ціна прокладання 1 км лінії становить понад $ 4000 (110-120 тисяч гривень). Таким чином, при відстанях 5-10 км і більше, установка невеликих СЕС або одиничної автономної панелі для кожного окремого елемента вуличного освітлення стає економічно обґрунтовано і вигідно.

Комплект вуличного освітлення на сонячних батареях: що входить?

Найпростіша, повністю автономна система освітлення зазвичай включає наступні елементи:

 • фотоелектричну панель, яка відіграє роль генератора енергія для живлення джерела світла;
 • стовп або настінну опору з кронштейном з легкого і міцного металу, найчастіше алюмінію;
 • антивандальну шафу для розміщення АКБ і керуючого контролера;
 • накопичувальний акумулятор, що забезпечує подачу електричного струму в похмуру погоду і темний час доби;
 • контролер, який регулює напругу в мережі та акумуляторний заряд;
 • джерело світла – як правило, економічний світлодіодний світильник.

Одним з варіантів конструкції є розміщення антивандального ящика на достатній висоті на опорі. Друге, більш надійне конструктивне рішення, полягає в розміщенні його під землею.

Характеристики автономної системи освітлення на сонячних батареях

Для розміщення в саду, парку, на автомобільній стоянці, дачній ділянці оптимальною є установка ліхтарів з наступними технічними характеристиками:

 • висота опори – м 4-6;
 • потужність світильника – 20-30 Вт;
 • інтенсивність світлового потоку – 2400-3600 лм;
 • фотоелектрична батарея – 200-300 Вт;
 • АКБ – 50-100 А * год;
 • контролер – 10 А.

Освітлення на сонячних батареях з подібними характеристиками, ціна якого складе $ 700- $ 1000, гарантує роботу світильника короткими літніми ночами на максимальній потужності, а довшими зимовими – на 15-20%. Термін служби контролера та акумулятора залежно від моделі – 3-5 років, сонячної панелі – 15-25 років, світильник – 2-4 роки.

Рекомендується купувати опори і /або кронштейни з можливістю регулювання по довжині/висоті самої опори, а світильника – у всіх площинах.

Важливо! Перед покупкою необхідно точно розрахувати потужність фотоелектричної панелі, щоб світловий потік забезпечив повний обсяг генерації. В іншому випадку накопиченого заряду в короткі зимові дні або при тривалій хмарності може не вистачити.

Переваги освітлення на сонячних батареях в Україні

Організація висвітлення даного типу в Україні характеризується цілою низкою переваг.

 1. При установці не потрібно оформляти спеціальні дозволи та укладати договори на поставку електроенергії з Обленерго.
 2. Повна автономність дозволяє забезпечити освітлення дачної ділянки, парку або стоянки автотранспортної техніки в найвіддаленіших і важкодоступних районах.
 3. Монтаж не займає багато часу і не вимагає значних інвестицій.
 4. Освітлення вулиць на сонячних батареях передбачає можливість гнучкого налаштування механічних і електротехнічних параметрів системи та гарантує тривалий період експлуатації найбільш дорогих елементів – фотоелектричних панелей.
 5. Розміщення, потужність і періодичність роботи світильників визначається власником індивідуально, відповідно до поставлених цілей і поточних потреб.
 6. При інтеграції зовнішньої освітлювальної мережі в єдину енергосистему будинку, купувати освітлення на сонячних батареях в Україні треба з розрахунком наступної окупності. При цьому живлення на зовнішні світильники подається через загальну домашню мережеву СЕС.

При установці в районах, де під’єднання до звичайної електромережі неможливе, освітлення сонячними батареями нівелює головний недолік сучасних автономних міні-станцій – порівняно високу вартість генерованого кіловата.

Основні принципи й особливості монтажу

Організація автономного освітлення на приватних обгороджених ділянках і в звичайних загальнодоступних зонах – парках, відстійниках сільськогосподарської техніки і т. д. – характеризується певними відмінностями. Очевидно, що освітлення для власної дачі на сонячних батареях не потребує потужного антивандального захисту, в той час як на вулицях його часто виявляється навіть недостатньо.

Крім цього, акумулятори великої місткості мають чималу вагу, у зв’язку з чим практикується два варіанти монтаж АЯ (антивандальний ящик) з АКБ і контролер.

1 варіант.

Для вуличних і садових ліхтарів невеликої потужності АЯ монтується на опорі, безпосередньо під панеллю, на висоті близько 4-6 м. Перевага такого варіанта – в простоті обслуговування або заміни використовуваного обладнання. Недолік – в швидкому розрядженні акумуляторів в суворі зими, коли температура повітря в найбільш холодних регіонах падає до -25 ° С і нижче.

Примітка: при облаштуванні освітлення такого типу краще купувати фотоелектричні панелі, вже забезпечений спеціальні кріплення для монтажу на стовпи.

2 варіант.

Інший підхід застосовується у випадках, коли потужність панелей висока, а місткість АКБ досягає 100 А*год і вище. Антивандальні ящики для подібних конструкцій важать більш ніж 25 кг, а сам металевий корпус має високу парусність. При сильному боковому дощі і короткочасних поривах вітру 30 м/сек і більше, опора може просто впасти. Тому практикується установка АЯ в спеціальному, вологостійкому корпусі під землею, на глибині близько 2 метрів. Такий варіант освітлення для вулиці або саду з густою рослинністю на сонячних батареях дає наступні переваги:

 • перепад температур для АКБ становить не 60-70, а градусів 15-20, що сприятливо позначається на працездатності;
 • захисному коробу не загрожує діяльність вандалів;
 • конструкція значно полегшується і стає стійкішою;
 • з’єднувальний кабель можна розташувати у внутрішній порожнині металевої опори.

Єдиним недоліком є складність заміни відслужившого свій термін акумулятора.

Примітка: другий варіант практично завжди використовують для організації освітлення промислових комплексів на сонячних батареях.

Ціни та типи сонячних панелей

Комплекти автономних світильників, які використовують фотоелектричні перетворювачі енергії сонця, відрізняються великою різноманітністю. Мінімальна вартість малопотужних конструкцій стартує від 10000 гривень. Системи для великих заміських стоянок автотранспорту та інших віддалених комплексів, де підведення централізованої електромережі недоцільно, пропонуються від 25000-30000 за одиницю, в залежності від потужності та комплектації.

Таким чином, економне вуличне освітлення ділянки світильниками на сонячних батареях в кількості 5 шт. в Україні можна купити за 50 тис. грн., а яскраво освітити автостоянку на 500 кв.м. двома десятками ліхтарів – за 500-600 тисяч.

При виборі типів панелі для підвищення продуктивності і ефективної роботи в умовах слабкої освітленості краще вибирати не модулі на основі кремнію, а тонкоплівкові панелі від First Solar (США) з телуриду кадмію (CdTe). Особливо їх цінують власники агентств і PR-компаній, що організовують освітлення рекламних щитів на сонячних батареях на віддалених трасах і ділянках де неможливо підвести електромережу.

В Україні продукцію американців реалізує офіційний дистриб’ютор Green Tech Trade, з 25-річною гарантією на термін служби панелей. Ознайомитися з асортиментом, зробити попередній безкоштовний розрахунок СЕС і узгодити деталі придбання можна на сайті Green Tech Trade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти