Сонячні батареї на даху багатоповерхового будинку

Сонячні батареї на даху багатоповерхового будинку

Після введення в Україні «зеленого тарифу» невеликі приватні СЕС на дахах приватних будинків стали звичайним явищем. Однак сонячні батареї в багатоповерховому будинку все ще розглядаються як екзотика. Причини цього зрозумілі – муніципальна влада і кооперативи рідко йдуть на такий крок, а бажання змонтувати індивідуальну станцію наштовхується на безліч перепон. Проте, ця процедура реальна, хоча і потребує неабияких зусиль при оформленні іумінь знайти правильний підхід до сусідів.

Весь процес – з моменту прийняття рішення до повного завершення проекту – складається з чотирьох важливих етапів.

1. Дозвіл на оренду частини площі даху

Отримати його можна тільки на загальних зборах багатоповерхового будинку ОСББ – щоб встановити сонячні панелі на даху, знадобляться підписи більш ¾ мешканців (75% + 1 голос). Найімовірніше, покрівлю для цього доведеться відремонтувати та написати зобов’язання підтримувати її в ідеальному стані. Сама орендна плата навряд чи буде великий – з досвіду подібних установок, вона може становити близько 1 грн./м2 щомісяця.

Обов’язкові умови:

 • законодавчо дах відноситься до допоміжних приміщень та іншого спільного майна ОСББ, і принципова можливість надання її частини потенційним орендарям повинна бути згадана в Статуті товариства співвласників;
 • відповідний пункт повинен бути вказаний, як додатковий вид діяльності під шифром 68.20 – «Надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна»;
 • орендарем в договорі оренди вказується власник конкретної квартири – це необхідно для можливості підписання другого пакету документів, з місцевим відділенням «Обленерго» (Ремом).

2. Отримання ТУ на підключення сонячних панелей в багатоповерховому будинку до електромереж

Технічно таке підключення вважається нестандартним, і юридично підпадає під вимоги третього розділу спеціальної Постанови №32 «Про правила приєднання електроустановок до електромереж».

Для обласного відділення Рема знадобляться наступні документи:

 • заяву про прохання підключити до системи сонячні батареї в багатоповерховому будинку;
 • заяву на збільшення електричної потужності для квартири;
 • аналогічну заяву для виділення такої ж додаткової потужності всьому будинку;
 • отриманий в архітектурі топографічно-геодезичний план (масштаб – 1 до 2 000);
 • свідоцтво про реєстрацію ОСББ (завірена копія);
 • Статут з розділом 68.20 (завірена копія);
 • довідка з органів статистика, яка підтверджує наявність даного виду діяльності;
 • укладений договір оренди;
 • протокол засідання ОСББ з питання оренди майна (завірена копія);
 • підтвердження прав володіння квартирою (оригінал).

3. Технічні кроки для збільшення потужності

Якщо номінальна потужність сонячних панелей в багатоповерховому будинку становитиме 25 кВт, то документально збільшити потужність треба буде на 50 кВт (окремо для квартири і будинки в цілому). Швидше за все, майбутньому власнику СЕС буде потрібно:

 • отримати від Рема технічні умови на модернізацію щитової, щоб забезпечити зростання потужностей;
 • замовити та оплатити проведення таких робіт;
 • провести до квартири новий трифазний кабель;
 • оплатити установку трифазного лічильника (зазвичай монтується окремо, поруч зі щитовою в підвалі, а не на сходових майданчиках);
 • відремонтувати дах.

4. Монтаж і запуск СЕС

Багатоповерховий будинок, де будуть встановлені сонячні панелі на даху, в більшості випадків має плоску покрівлю. Отже, знадобляться:

 • спеціальне кріплення для виставлення потрібного кута нахилу;
 • кабелі збільшеної довжини, якщо інвертори будуть стояти в підвалі, поруч з центральним електрощитом;
 • залучення команди фахівців для проведення монтажних і пуско-налагоджувальних робіт.

Паралельно необхідно відкрити спеціальний рахунок в банку та оформити документацію на право продажу електроенергії за «зеленим тарифом».

Всі нюанси по самостійній реалізації проекту СЕС середньої потужності можуть скласти від кількох місяців до півроку.

Переваги сонячних батарей в багатоповерховому будинку

В зв’язку зі швидким падінням цін на фотоелектричне обладнання, установка СЕС на дахах міських багатоповерхівок стає цілком раціональним рішенням. Це дозволяє:

 • знайти застосування великій невикористаній площі;
 • використовувати переваги висотного розташування панелей (через значне забруднення повітря рівень інсоляції в міській забудові зростає на висоті 9-поверхового будинку на 5%, 24-поверхового – на 20%);
 • отримувати прибуток проживаючи у квартирі, без виділеної ділянки під СЕС на землі.

Приклади установок муніципальною владою

До 2019 року в Україні з’явилося чимало прикладів, коли сонячні панелі в багатоповерховому будинку монтувалися місцевими комунальними службами. Так, Святошинський район Києва відомий 9-поверхівкою на Булгакова, 17, де внутрішнє освітлення під’їздів і кілька зовнішніх ліхтарів у темну пору доби отримують електроенергію від фотоелектричної станції на даху. Потужність станції зовсім невелика, але достатня для забезпечення автономної роботи LED-ламп приблизно з 20.30 вечора до 6.30 ранку.

Кількість батарей – 21 (18 для під’їздів і 3 для зовнішніх світильників), дах закривається на ключ, включення освітлення автоматичне. Мешканці будинку задоволені нововведенням, і частина з них подумує про аналогічний спосіб живлення власних квартир.

Які батареї використовувати?

Оскільки місця на даху багатоповерхового будинку достатньо, а орендна плата становить символічні суми, для такого типу СЕС краще вибирати тонкоплівковісонячні панелі на базі телуриду кадмію. Кращі моделі цього класу на світовому ринку виробляє концерн FirstSolar (офіційний представник в Україні – компанія GreenTechTrade). Вони легші, надійніші, більш сучасніта на 20% продуктивніші кремнієвої «класики». У вітчизняного контрактораGreenTechTrade можна замовити проект СЕС і його установку «під ключ» на даху будь-якого будинку. Підбір обладнання та безкоштовний розрахунок станції – на сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти