Сонячні батареї в кредит: чи є ризики та чи вигідно робити такий крок?

Сонячні батареї в кредит фото
Сонячні батареї в кредит: чи є ризики та чи вигідно робити такий крок?

Установка вдома або на дачі СЕС мережевого або гібридного типу швидко окупається і може приносити хороший прибуток. Розмір його залежить від середньорічного виробітку, рівного 1,1 – 1,3 МВт на кожен 1 кВт потужності (в залежності від типу панелей і кліматичних умов регіону України). Отже, чим більше сукупна потужність станції, тим коротше термін окупності та вище прибуток.

Але початкові витрати, за умови придбання СЕС «під ключ», становлять сьогодні від 250 тисяч гривень за 10-кіловатну геліоустановку до 700 тисяч гривень за 30 кВт. З цієї причини багато домогосподарств намагаються купити сонячні батареї в кредит.

Чи є ризик при покупці сонячних батарей в кредит?

Для того, щоб убезпечити себе від фінансових ризиків, будь-які вкладення коштів необхідно прораховувати. У випадку з придбанням приватної сонячної станції для цього необхідно включити в розрахунок:

  • найбільш вигідні ставки кредитів за програмами від різних банків;початковий внесок з наявних власних коштів;
  • закладені в законодавстві ставки «зеленого тарифу»;
  • очікуваний середньорічний дохід з моменту введення СЕС в експлуатацію;
  • кінцеву загальну вартість станції (з урахуванням банківських відсотків), на яку знадобиться взяти кредит на сонячні батареї.

Якщо термін окупності виявиться значно коротше, ніж час, який геліостанція гарантовано буде приносити прибуток без додаткових витрат – можна вважати ризик виправданим.

Розрахунок витрат і окупності

Оскільки розвиток альтернативної енергетики входить в число пріоритетних напрямків української економіки, деякі банки надають спеціальні, пільгові кредити на сонячні батареї. Відмінність їх від інших споживчих кредитів полягає в двох важливих нюансах – нульовій ставці в перші два роки та верхній межі видачі не в 100 000 – 200 000, а до 1 мільйона гривень.

Моніторинг кредитного ринку України дозволяє швидко визначити, що кращу з програм на придбання СЕС під назвою «Еко енергія Simple» пропонує «Укргазбанк».

Схема виплат відповідно до умов кредиту на покупку сонячних батарей, наступна:

  1. Термін – 2 роки.
  2. Ставка – 0,001%.
  3. Початковий внесок – 15-50% (при перевищенні 50% першого внеску довідка про доходи не потрібна).
  4. Додаткова разова комісія банку – 3,5% (0,5% за оформлення + 3% за переказ грошей на Ваш рахунок).

Встановлені виключно для продажу електроенергії в мережу сонячні батареї станції потужністю 10 кВт, згідно з нормами виплат по «зеленому тарифу», виробляють (за мінусом власного споживання обладнання) близько 10,5 МВт на рік. З 2020 по 2025 рік це рівноцінно 10 500 * 4,87 = 51 135 грн./рік, або 102 270 грн. чистого прибутку за два роки, на які взято кредит.

При вартості СЕС 250 тисяч і первинному внеску в 15% плюс 4% за оформлення та отримання, загальні витрати складуть:

  • 47 500 грн. первинних виплат;
  • 8 440 грн. щомісяця, або лише 202 500 гривень протягом двох років, з яких половину окупить вже працює на Вас сонячна станція.

Ще трохи більше, ніж за три роки, СЕС виробить досить енергії, щоб повністю покрити початкові та позикові витрати – нехай і чималі, але цілком посильні десяткам тисяч українських сімей. В результаті кредит на покупку сонячних батарей окупиться всього за 5 років, і далі почне приносити щорічний прибуток понад 50 тис.грн. протягом усього терміну функціонування станції, тобто близько 20 років.

Станції на 20 кВт і 30 кВт

У цих випадках принципи розрахунку окупності схожі, хоча і потребують вкладень, відповідно, в два і три рази більших. Як варіант, при можливості зробити перший внесок не 15%, а 30% і більше, щомісячні внески збережуться на тому ж рівні для СЕС потужністю 20 кіловат, і будуть рівні приблизно 12 тис. гривень для 30-кіловатної фотоелектричної станції.

Але, повністю окупляться швидше – за 3-5 років, а всі наступні роки Ви будете отримувати вдвічі та втричі більший прибуток (приблизно 100 і 150 тисяч щорічно).

Як взяти кредит на сонячні батареї та чи можна заощадити?

Процедура його отримання проста і не займає багато часу. Основною вимогою пільгового кредиту на сонячні батареї є попереднє оформлення документів в районному підрозділі Обленерго на придбання сонячної станції. Вони і будуть служити підставою для отримання пільгового кредиту.

Чи можна заощадити і в цьому випадку? Звичайно – якщо замінити класичні батареї на кремнієвих елементах тонкими гібридними панелями на основі телуриду кадмію (СdTe) від світового лідера їх виробництва First Solar (США). В Україні обладнання фірми реалізує компанія Green Tech Trade, будучи офіційним регіональним дилером американців.

На сайті компанії можна ознайомитися з асортиментом пропонованої продукції та зробити попередній безкоштовний  розрахунок станції.

Такий вибір допоможе скоротити термін окупності СЕС ще на 6-10 місяців – за рахунок більш високої продуктивності плівок в кліматичних умовах України.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти