Сонячні батареї як бізнес – як почати та чи варто воно того?

Сонячні батареї як бізнес фото
Сонячні батареї як бізнес – як почати та чи варто воно того?

За темпами зростання сонячної генерації наша країна впевнено входить у світовий ТОП-3 (+ 400% за три останні роки). І нехай сумарна потужність українських станцій поки не вражає, але сонячні батареї, як бізнес в Україні – вже цілком реальне явище. Причиною цього є введення високих ставок «зеленого тарифу», а також лояльне ставлення держави до альтернативної енергетики. Будувати СЕС і заробляти на цьому стало вигідно, тому має сенс розібратися в аспектах створення та ведення подібного бізнесу.

1. Сонячні панелі як бізнес – перший етап

Будь-який потенційно прибутковий проект починається з розрахунків. На першому етапі необхідно визначити:

 • яка сума необхідна для відкриття справи;
 • за який період часу окупляться інвестиції;
 • чому буде дорівнює відсоток прибутку;
 • якому обладнанню варто віддати перевагу, щоб отримати максимальну ефективність і віддачу.

Початкові витрати

Сонячні батареї, як бізнес, починають приносити відчутний прибуток при потужності СЕС від 10 кВт. Але рівень такого доходу швидше можна назвати «сімейним».
Станція обійдеться орієнтовно в $ 10 000, окупить себе приблизно через 5 років, і надалі стане приносити власнику близько 4-5 тисяч гривень прибутку на місяць.

Сума інвестицій, термін окупності і розмір доходів для станцій більшої потужності можна наочно представити у вигляді таблиці.

Встановлена (кВт) Початкові інвестиції (USD) Орієнтовний термін окупності (рік) Середньорічний дохід (USD)
10 10 000 5 2 000
20 19 000 4 4 700
30 27 500 3,7 7 500
50 44 000 3,5 12 500
100 80 000 3,33 24 000
500 350 000 3,0 115 000
1 000 600 000 2,6 230 000
10 000 6 000 000 2,6 2 300 000
100 000 60 000 000 2,6 23 000 000
300 000 180 000 000 2,6 69 000 000

Середній термін служби хороших сонячних фотоелементів становить на сьогоднішній день близько 25 років. Виходить, що станції мінімальної потужності з наведеного списку встигнуть окупитися 2 рази, середньої – 3 рази, а максимальної – майже 5 разів.

СЕС потужністю від 10 до 30 кВт в Україні вже понад 2700 (з урахуванням ще менш потужних – 9500). Середніх, промислового типу – кілька сотень. І найбільших, понад 10 МВт – майже три десятки.

ТОП-1 СЕС по продуктивності серед українських сонячних станцій, з генерацією до 290МВт на рік, почала функціонувати в Дніпропетровській області з травня 2019 року. Її будівництво тривало всього 11 місяців і коштувало понад 200 мільйонів доларів бізнес-інвестицій (з них ДТЕК вклав 134 млн, решта – інвестиції китайської компанії China MEC).

Як почати свій бізнес з нуля?

Сонячні батареї та інше необхідне обладнання (основа Ваших проектів) необхідно вибрати заздалегідь. Далі можливі три варіанти.

1. СЕС невеликої потужності – 10-50кВт. В цьому випадку для розміщення панелей буде достатньо даху будинку та інших господарських будівель. Якщо планується CЕС на 30-50 кіловат, то, найімовірніше, доведеться додатково встановити кілька стаціонарних точок з батареями на землі або обладнати спеціальні навіси. Для цього не треба оформляти ФОП або юрособу, головне, щоб дозволяла орієнтація дахів будівель і площу ділянки.

2. При сумі бізнес-інвестицій від $ 50 000 і оформленні юридичної особи, батареї розміщуються на великій ділянці. Прибутковість проекту досить велика, але й будуть додаткові витрати за часом і фінансами. У перелік необхідних дій входить:

 • підбір зручної ділянки без високих конструкцій, споруд і дерев, що здатні затіняти хоча б 5-10% площі панелей в будь-який час доби;
 • професійна розробка проекту з урахуванням всіх фінансових, технологічних і юридичних аспектів;
 • підбір і доставка обладнання;
 • виконання будівельно-монтажних робіт;
 • з’єднання СЕС з місцевою підстанцією енергомереж;
 • оформлення пакету документів, включаючи реєстрацію члена ОРЕ, отримання права на виплати за «зеленим тарифом» і т.д .;
 • пробна пуско-наладка та початок експлуатації.

3. Для великого бізнес-проекту необхідно знайти зацікавлених інвесторів, оскільки самостійний запуск СЕС на кошти взяті в кредит, в українських реаліях досить складний і значно збільшує термін окупності.

2. Фактори, що впливають на ефективність і термін окупності.

Монтаж сонячних батарей як бізнес вимагає вибору найбільш оптимальних умов. А, значить, і ретельного вивчення будь-яких чинників, що впливають на продуктивність.

Першим найбільш важливим з них є правильний географічний вибір місцевості. Рівень сонячної інсоляції по різних регіонах України може відрізнятися на 25-30%. Широта, кількість сонячних і дощових днів в році, тривалість світлового дня, середньорічні температури на одному і тому ж обладнанні можуть давати від 1,1 до 1,4 МВт річного виробітку з кожного 1 кВт потужності.

Другий важливий фактор окупності і прибутковості сонячного бізнесу – правильний вибір модулів.

Для великих домашніх СЕС і промислових комплексів доцільно використовувати:

 • продукцію вищої і середньої цінових категорій;
 • обладнання від провідних світових виробників;
 • серійні моделі сонячних панелей останніх поколінь з оптимальним співвідношенням ККД/ціна;
 • максимально всю доступну площу (виходячи з цього, вибирати оптимальні за розміром батареї);
 • модулі не на основі кремнію, а поєднань рідкоземельних елементів.

У виробництві останніх великими серійними партіями, не мають конкурентів тонкоплівкові сонячні панелі від компаній:

 • First Solar, Series 6 TM (США) – до 18,9% ККД, базовий напівпровідник – порівняно недорогий телурид кадмію (CdTe);
 • ZSW (Німеччина) – до 22,6% ККД, базовий напівпровідник – поки досить дорогий симбіоз селеніду галію з додаванням індію і міді (CIGS).

Рекордні показники експериментальних видів цих та подібних плівок ще вище, і зростання ефективності підвищується від серії до серії приблизно на 1-2% в рік.

3. Сонячні батареї як додатковий бізнес для фермерів

Сонячні панелі – бізнес, який з кожним роком стає все більш рентабельним і для представників одного з основних бізнес-напрямків в Україні – фермерів.

Завдяки доступним цінам на сонячні батареї та вигідним кредитним пропозиціям банків по запуску СЕС, можна поєднати агробізнес із сонячною енергетикою. Найпростіший та вигідний варіант – установка сонячних полів на дахах тваринницьких комплексів (свиноферма, корівники та т.п.) та інших будівель (гаражі, ангари, теплиці, адміністративні будівлі, зерносховища). Середні та великі фермерські господарства таким чином можуть диверсифікувати свої доходи і забезпечити себе автономними джерелами електроенергії.

Додатковою перевагою для ведення такого бізнесу є встановлення сонячних панелей на високих опорах в полях. Таким чином земля дає подвійний дохід – сонячні модулі генерують електроенергію, а під ними вирощують тіньолюбиві сільськогосподарські культури та чагарники.

4. Експлуатація та обслуговування

Конструктивні особливості сучасних сонячних станцій та гарантія від виробників якісних панелей (10 років на дефекти та 25 років на гарантійне обслуговування) повністю виправдовує витрати і допомагає бізнесу уникнути зайвих проблем.

Якщо потужність СЕС невелика – з її обслуговуванням цілком впорається сам власник. А для геліостанцій з продуктивністю в кілька мегават потрібно не більше 5-6 технічних фахівців для періодичних перевірок обладнання та планових технічних робіт.

Альтернатива панельним кремнієвим СЕС

Навіть самі сонячні регіони нашої країни, враховуючи географічну широту і кліматичні умови, не можуть забезпечити функціонування СЕС на кремнієвих елементах в максимально сприятливому режимі. Отже, в Україні для бізнесу більш ефективно використовувати гібридні батареї, які здатні поглинати не тільки ультрафіолетову, а й інфрачервону частину спектру.

Варіанти станцій на полімерах мають занадто низький ККД. Панелі на аморфному кремнії швидко не окупаються навіть при найнижчій вартості з тієї ж причини. Батареї на технології CIGS хороший варіант, але занадто дорогий. Тому оптимальним варіантом є продукція від First Solar (США) з технологією CdTe. А компанія Green Tech Trade – офіційний дилер цього світового гранда в Україні – надає своїм клієнтам найвигідніші, на сьогоднішній день, умови з безкоштовного розрахунку СЕС, обладнання для станцій, монтажу та встановлення СЕС під ключ.

Крім того, наші фахівці дадуть детальні рекомендації, як почати бізнес, використовуючи сонячні батареї в якості джерела довгострокового і стабільного доходу.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти