Сонячні батареї з Китаю – чи варто купувати? Ціни та відгуки від покупців

Сонячні батареї з Китаю фото
Сонячні батареї з Китаю – чи варто купувати? Ціни та відгуки від покупців

Одним з найбільш стійких стереотипів кінця минулого століття був: «Всі високотехнологічні товари виробляються виключно в США, Японії або Європі». Сьогодні – стосовно і обладнання для сонячних електростанцій – він уже не відповідає дійсності. Продукція з Піднебесної не тільки кількістю, а і якістю нерідко перевершує західні аналоги. А в ТОП-10 світових грандів, що спеціалізуються на випуску панелей для сонячних батарей, рівно половина родом з Китаю.

На жаль, десятки інших компаній з цієї країни як і раніше відправляють на світовий ринок продукцію вельми сумнівної якості. І якщо ви надумали замовити сонячні батареї з Китаю поштою, використовуючи всюдисущий «Ali Express» – обов’язково поцікавтеся їх походженням і сертифікацією. В іншому випадку, погнавшись за низькою ціною та отримавши неякісний товар, обміняти його або відшкодувати збитки буде більш ніж проблематично.

Світовий ринок сонячного обладнання

Усіх виробників обладнання для СЕС можна розділити на чотири великі групи.

 1. Місцеві китайські, зі штаб-квартирами в КНР. Надійність продукції прямо пропорційна обсягам потужностей. Якщо річні продажі становлять не менше 1 ТВт – можна сміливо купувати. Якщо вони вимірюються кількома тисячами кіловат – не ризикуйте.
 2. Західні компанії, які продають у своїх країнах сонячні батареї з Китаю, зібрані на побудованих там же заводах, але позиціонуються як європейські, американські, канадські і т.д. Відгуки про такі панелі та супутнє обладнання, як правило, в міру позитивні, оскільки сертифікацію вони проходять європейську.
 3. Західні компанії, що працюють з китайцями на принципах тільки аутсорсингу комплектуючих. Фотоелектричні комплекти цих виробників зазвичай хорошої якості.
 4. Транснаціональні гіганти. У КНР виробляються тільки допоміжні деталі, тому моделі батарей таких компаній славляться ідеальною якістю, але коштують дорожче.

Висновок: якщо гроші для вас не головне – купуйте продукцію компаній зі списку під №4. Як компроміс між якістю і ціною рекомендуються китайські гранди зі списку №1 або підприємства групи №3.

Лідери виробництва сонячних батарей в Китаї

1. SUNTECH (КНР). ТОП-2 світового і №1 китайського ринку. Класичний китайський лідер «сонячного» сектора економіки зі штаб-квартирою в передмісті Шанхаю. Очікувані продажі в 1,2 ТВт в рік з перспективою подальшого зростання – результат того факту, що вартість сонячних батарей в Китаї цієї компанії має найкращий показник співвідношення ціна/якість. Створює серйозну конкуренцію виробникам з США, Японії та Німеччини навіть в самих цих країнах. Більш того – вертикально інтегроване виробництво і продумана фінансова політика дозволили відкрити «Сантек» власні заводи в Америці та Європі.

Компанія має багато готових рішень за різними технологічними характеристиками – Suntech надає повноцінні комплекси або комплектуючі як для невеликих приватних геліостанцій, так і для величезних промислових СЕС на сотні мегават. З 2001 року поставляє сонячні батареї з Китаю оптом і продала більше 25 млн. панелей в 85 країнах світу. У передпродажну підготовку входить тестування продукції в форс-мажорних умовах – імітації піщаних бур, сильних злив, вітрового навантаження до 3,8 кПа і тиску снігового покриву до 5,4 кПа. Офіційний дилер в Україні – компанія MTI. Гарантія – 25 років.

2. TRINA SOLAR (КНР). ТОП-4 світового ринку. Рік заснування – 1997-й, що робить її найстарішою в Піднебесній фірмою з виробництва геліообладнання. Сонячні батареї Trina Solar – найдешевші з якісних продуктів, які можна привезти з Китаю. Їх ціна настільки приваблива, що у 2006 році, вперше вийшовши на Нью-Йоркську біржу, вона побила рекорд найнижчої собівартості для батарей класу Tier-1. Ось уже багато років компанія активно розширює свій бізнес і успішно конкурує з більш великими підприємствами за допомогою фірмових низьких цін і найширшого модельного ряду, моно- і полікристалічних панелей.

3. JA SOLAR (КНР). ТОП-5 світового ринку. Була заснована у 2005 році тв включена в список NASDAQ у 2007 році. Сфера діяльності компанії широка – від кремнієвих пластин, елементів і модулів до комплексних фотоелектричних систем електроживлення. Її продукція продається більш ніж в 100 країнах у всіх регіонах планети. Завдяки постійним технологічним інноваціям, стабільному фінансовому стану, добре розвиненою глобальною мережею продажів і обслуговування клієнтів, JA Solar була високо оцінена авторитетними асоціаціями в галузі як провідний світовий виробник високоефективних фотоелектричних продуктів.

Сьогодні JA SOLAR – це:

 • сонячні батареї з Китаю, що становлять 10% від світових продажів цієї продукції;
 • $ 3,1 млрд. чистого річного доходу;
 • 270 ГВт поставлених потужностей;
 • 42 000 клієнтів по всьому світу;
 • 24 000 співробітників;
 • 325 наукових патентів в області кремнієвих модулів та осередків;
 • постійна співпраця з науковцями США, Німеччини, Австралії та інших країн.

4. Yingli Green Energy (КНР). ТОП-6 світового ринку. Найстарша (після «Тріна Солар») з великих «сонячних» компаній Піднебесної (Мяо Лянь Шен заснував її понад 20 років тому в невеликому, за китайськими мірками, місті Баодін). Сонячні батареї цієї компанії можна досить просто купити як в Китаї, так і на будь-якому континенті за винятком Антарктиди – офіси фірми відкриті в 12 країнах світу (переважно – південної Європи) і налічують понад 11500 співробітників. На рівень річних продажів в 1 ГВт Yingli Green Energy вийшла у 2009 році, а у 2012 і 2013 фірма була світовим лідером по реалізації панелей на базі полікристалічного кремнію. Сьогодні в моделях дуже високої якості з останньої серії під загальною назвою «Panda» компанія застосовує вже монокристали, а також осередки n-типу напівпровідникових пластин. Абсолютно всі стадії виробництва зосереджені в КНР – аж до вирощування кристалів. Так що ціни на сонячні батареї в Китаї з маркою «Yingli» дуже низькі навіть за місцевими мірками.

5. Canadian Solar (Канада). ТОП-7 світового ринку. Засновник – етнічний китаєць Шон Сяохуа, який постійно проживає в Канаді. Не варто дивуватися тому, що підприємство потрапило в даний рейтинг китайської продукції, так як переважна частина виробничих потужностей і навіть спеціально створений науково-дослідний центр були збудовані та функціонують саме в Китаї. Основним покупцем панелей ось уже 14 років є великий світовий концерн Volkswagen, куди доставка сонячних батарей з Китаю йде морським шляхом. Однак і інших покупців у Canadian Solar чимало – це величезний концерн, який має сім «дочок» і майже чверть мільйона квадратних метрів виробничих площ в багатьох країнах світу – від Канади, США та Німеччини до Кореї, Сінгапуру та Австралії (не рахуючи власне Китаю). Уже зараз виробничі потужності наближаються до 2,5 МВт в тиждень.

6. Risen Energy Co., Ltd. ТОП-10 світового ринку. У топ-десятку компанія вийшла зовсім недавно (у 2017 році) через стрімке нарощування потужностей і вихід на рівень продажів в 4,5 ГВт.

7. У рейтингу непоганих компаній, що не потрапили в десятку, варто згадати і продукцію Hanwha Solar One. Попри те, що компанія зовсім недавно була перекуплена корейським концерном Hanwha (більш відомим у світі як виробник побутової хімії), всі елементи сонячних батарей як і раніше виготовляє і збирає Китай.

Перераховуючи лідерів ринку, варто згадати про американську компанію First Solar. Хоча виробничі потужності компанії знаходяться в США, станом на 2019 рік вона є абсолютним не тільки американським, а й світовим лідером за здійсненими та запланованими об’ємами продажу обладнання. Сьогодні її спеціалізація – панелі на базі тонких гібридних плівок на основі телуриду кадмію.

Переваги таких напівпровідникових матеріалів – в практично ідеальних характеристиках глибини та спектру поглинання випромінювання, ККД до 18% у моделей 6-го покоління і дуже ефективній роботі в умовах слабкого або розсіяного світла. Очікувані продажі – до 2,4 ТВт в рік. Авторизований представник в Східній Європі та країнах Близького Сходу – турецька фірма Zorlu Solar. Офіційний дилер в Україні – підприємство Green Tech Trade. Гарантія – 25 років.

Розбір вартості СЕС

При покупці СЕС будь-якої потужності (ми припускаємо, що станція буде гібридного або мережевого, а не повністю автономного типу) слід врахувати, що в загальній сумі витрат частка вартості панелей становить лише від 50 до 60%. В цілому список цін на основне обладнання, периферію і супутні послуги (у відсотках) виглядає наступним чином:

 • блок сонячних батарей – 40-60%;
 • інвертор – 14-18%;
 • система кріплень – 11-16%;
 • матеріали для монтажу, захисту і комутації – 4-9%;
 • послуги з монтажу, пуско-налагодження і транспортні витрати – 7-15%;
 • двонаправлений лічильник – 2-3%.

У зв’язку з цим, приймаючи рішення купити сонячні батареї безпосередньо з Китаю, найвигідніше спробувати заощадити на першій, найбільш фінансово великій частці витрат. Але наскільки можна пожертвувати якістю, тут у кожного індивідуальний підхід.

Динаміка цін

За 3 останні роки динаміка середніх цін на сонячні панелі показала наступну картину (в доларах за 1 Вт при потужності станцій в районі 30 кВт):

 • IV квартал 2016 року – $ 0,69;
 • I квартал 2017 року – $ 0,65;
 • II квартал 2017 року – $ 0,62;
 • III квартал 2017 року – $ 0,60;
 • IV квартал 2017 року – $ 0,60;
 • I квартал 2018 року – $ 0,57;
 • II квартал 2018 року – $ 0,55;
 • III квартал 2018 року – $ 0,52;
 • IV квартал 2018 року – $ 0,49;
 • I квартал 2019 року – $ 0,44.

У даному переліку вказані усереднені ціни та процентне співвідношення елементів обладнання від 36 виробників з усього світу. У зв’язку з цим, якщо ви прийняли рішення купити сонячні батареї в Китаї, необхідно уточнити поточну вартість панелей в залежності не тільки від компанії-виробника, а й класу якості (economy, standard, premium).

Ціни на сонячні батареї з Китаю в Україні

Якість «сонячної» продукції, що продається в Україні під маркою «made in China», приблизно до початку 2017 року була абсолютно хаотичною. Не маючи практично ніякої інформації про бренди Піднебесної, покупці просто бачили напис: «Китай» і брали сонячні батареї для своїх СЕС за принципом «чим дешевше, тим краще». Однак, у міру швидкого насичення ринку продуктами самої різної якості, переваги розподілилися майже порівну між трьома категоріями:

 • максимально бюджетної фотовольтаїки;
 • геліопанелями середньої якості;
 • батареями класу «преміум».

1. Бюджетні

У 2017 році в цьому секторі ринку найбільшою популярністю користувалися Perlight і Amerisolar, які теж займаються виробництвом сонячних батарей в Китаї. Але вже через рік вимоги українських споживачів зросли настільки, що навіть за акційними цінами продукція настільки незадовільної якості перестала користуватися попитом. У 2018-му лідируючі позиції серед бюджетної фотовольтаїки зайняли батареї Risen.

На сьогодні панелі цієї компанії позиціонуються як «нижній рівень» класу Tier1 і пропонуються за цінами:

 • від $ 0,27 до $ 0,30 за 1 Вт (при умові замовлення у продавця готового рішення СЕС на 20-30 кВт, включно з послугами монтажу і пуско-налагодження);
 • від $ 0,31 до $ 0,34 за 1 Вт (при замовленні станції разом з супутнім обладнанням на 5-10 кВт);
 • від $ 0,35 до $ 0,38 за 1 Вт (якщо ви згодні придбати тільки самі сонячні батареї з Китаю).

2. «Стандарт»

Аналогічна цінова політика відноситься і до продажу панелей, допоміжного обладнання і послуг щодо введення в експлуатацію китайської продукції середньої якості, сертифікованої серйозними міжнародними профільними інститутами за стандартом CEI EN 61215.

Серед брендів лідирують Trina Solar, JA Solar, Canadian Solar і Yingli Green Energy – іншими словами, середина і верх світового ТОПу. У цьому ж ціновому сегменті знаходиться американська компанія First Solar (при преміум якості продукції, доступної ціни вийшло досягти завдяки власному замкнутому циклу виробництва). Середні ціни – від $ 0,39 до $ 0,6 за 1 Вт.

3. «Преміум»

У преміальному секторі сонячних батарей з китайських компаній присутня тільки Suntech. Всі інші її конкуренти – корейці (LG), японці (Sharp, Panasonic) і деякі європейці. Вартість 1 Вт встановленої потужності коливається в межах від $ 0,8 до $ 1,0.

І все-таки – чи варто купувати батареї з Китаю?

Протекціоністська політика китайської народної республіки зробила КНР другою економікою світу. Повною мірою це стосувалося і субсидування підприємств, що розвивають альтернативну енергетику. Але з 1 січня 2019 року аналог українського «зеленого тарифу» в Китаї було скасовано, що в найближчій перспективі може привести до подорожчання геліопанелей з цієї країни.

І, навпаки, стрімкий розвиток сучасних технологій, а також застосування нових матеріалів зробили панелі з США більш конкурентоспроможними. Так, ККД новітніх тонкоплівкових панелей з телуриду кадмію від First Solar досяг вже 17-18%. При найширшому спектрі поглинання та ефективності роботи в розсіяному світлі, сонячні батареї цієї компанії окупляться навіть швидше, ніж будь-які варіанти, які вам запропонують купити та привезти з Китаю.

В Україні реалізацією та обслуговуванням всього спектру продукції First Solar займається її офіційний дилер, компанія Green Tech Trade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти