Сонячні батареї з Європи – чи варто купувати?

Сонячні батареї з Европи фото
Сонячні батареї з Європи – чи варто купувати?

Значне падіння цін на сонячні батареї в Європі відбулося з двох причин – швидкому вдосконаленню технологій і масовому перенесенні найбільш дорогих етапів виробництва в країни Південно-Східної Азії. Однак глибина інтеграції європейських фірм в азіатську економіку виявилася різною, оскільки такими були кінцеві вимоги до якості продукції. При виготовленні бюджетного класу панелей, орієнтованих переважно на ринки країн, що розвиваються, виробництво обладнання передавалось Азії – як правило, китайцям – повністю. Товари для європейського споживача вимагали жорсткішого контролю якості, і тому кінцевий етап складання і перевірки здійснювався в Європі. У підсумку вся нова і колишня у використанні європейська фотовольтаїка, що різними шляхами потрапляє на український ринок, розділилася на кілька категорій.

Сонячні батареї Європа – категорії якості

До першої відносяться панелі, що мають товарний знак “made in China”, попри використання західного обладнання і технологій. Єдиною їх «європейською» прив’язкою можна вважати орієнтацію продажів переважно на ринок ЄС, що змушує власників не опускати планку якості нижче певної межі.

Друга група – батареї, збірка яких здійснюється в кінцевій країні (наприклад, Німеччини) з комплектуючих китайських заводів. Фотоелементи цієї групи кращі і довговічніші.

Третя категорія – транснаціональні компанії, у яких перенесення виробничих процесів на територію Піднебесної не скасувало суворого дотримання західних стандартів.

Четвертий тип – сонячні панелі з Європи, з ім’ям європейського бренду, але з новим власником з КНР, Гонконгу або Південної Кореї (найбільш відомий приклад – колишній німецький, а нині південнокорейський Q-Cells зі світової ТОП-5).

П’ята категорія – повноцінний європейський продукт, найменш затребуваний на українському вторинному ринку через високу вартість (наприклад – Aleo, RecSolar, Schott, SolarWorld, Solon та ін.).

Останній, шостий вид продукції, що купується українцями на Заході – панелі американських, японських і деяких інших фірм. Тут покупка виправдовується низькою вартістю колишньої у використанні продукції, хоча економія при подібному виборі сумнівна.

Принципи вибору та сертифікація

Купуючи сонячні батареї з Європи БУ, необхідно поцікавитися наявністю сертифіката, щоб не купити «транзитну» підробку, що не пройшла контроль якості європейських енергосистем.

Таким маркуванням є:

 • CEI EN 61215 – для кремнієвих модулів;
 • CEI EN 61646 – для тонкоплівкових варіантів на базі сульфідів міді/індію/германію, телуриду кадмію та інших рідкоземельних елементів;
 • TÜV CERT – міжнародна система сертифікації, що діяла до 2009 року. Батареї даного класу купувати не рекомендується, оскільки термін їх експлуатації складає близько 10-12 років, а ККД дуже низький.

Відсутність сертифікаційного свідоцтва б/у продукції – привід відмовитися від угоди, оскільки висока ймовірність, в результаті, дарма витратити кілька тисяч доларів.

Гарантія та очікуваний термін експлуатації

Купуючи б/у сонячні батареї з Європи, слід пам’ятати, що такі панелі можуть мати приховані, візуально не визначені дефекти. Навіть при порівняно незначному терміні служби, вони можуть істотно втратити частину продуктивності з причин:

 • функціонування при екстремальних умовах – високі температури, сильні піщані бурі, кислотні дощі;
 • відсутність належного обслуговування – видалення бруду, снігу та ін.;
 • пошкодження при форс-мажорних обставинах, транспортуванні і т.д.

Особливо повинна насторожувати продажна вартість, що втричі або вчетверо поступається номінальній.

Чи варто купувати сонячні панелі з Європи?

Щоб визначитися, чи варто купувати таку продукцію, необхідно розібрати причини її популярності. Для України це, перш за все, низька вартість європейських батарей, чому сприяє ряд наступних факторів:

 • відсутність належного контролю за «сірими» ринком ввезення товарів;
 • недосконала робота митниці;
 • слабка законодавча база, яка не містить обов’язкової вимоги перевірки сертифікації та джерела походження обладнання при оформленні «зеленого тарифу»;
 • слаборозвинений ринок «білої» продукції та офіційних представників компаній;
 • відсутність покарань за використання контрафакту.

Велику роль відіграє необізнаність більшості покупців про ризики, які несе придбання сонячних батарей з Європи б/у з величезними знижками.

Види ризиків можна розділити на дві групипрямі та приховані.

Прямі

 1. Низький ККД застарілих моделей, в порівнянні з продуктивністю нових сучасних панелей.
 2. Часткова деградація осередків, яка рівномірно збільшується на протязі всього процесу експлуатації навіть при ідеальних умовах.
 3. Термін служби для продукції першої половини 2010-х років становить 10-12 років.
 4. Складність в придбанні комплектуючих (часто давно знятих з виробництва).
 5. Проблеми з визначенням поточного рівня якості – сонячні батареї, придбані в Європі, могли отримати ушкодження через неналежні умови експлуатації або доставки.

Приховані

 1. Можливі зміни української законодавчої бази – наприклад, в частині відношення до товарів, що не пройшли сертифікацію.
 2. Недобросовісність постачальників, яким властиво пропонувати китайські «noname» батареї під виглядом продукції відомих брендів більш високої категорії надійності.

За сукупністю зазначених причин фахівці не рекомендують купувати б/у сонячні батареї, де слово «Європа» швидше вводить покупця в оману, ніж означає якість.

Куди більш надійним варіантом буде вибір сучасних тонкоплівкових моделей відомих світових виробників. Одними з кращих в кліматичних умовах нашої країни показали себе тонкоплівкові панелі First Solar – найбільшої у світі компанії з виробництва осередків на базі телуриду кадмію (CdTe). В Україні офіційним представником бренду є Green Tech Trade. На офіційному сайті компанії можна ознайомитися з асортиментом продукції, послугами і замовити безкоштовний розрахунок сонячної електростанції з обладнання First Solar.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти