Сонячні електростанції на карті України

Сонячні електростанції на карті України
Сонячні електростанції на карті України

Всього 5-6 років тому практично всі сонячні електростанції на карті України були зосереджені у вузькій смузі вздовж чорноморського узбережжя – на півдні Одеської та Херсонської областей. Однак стрімкий розвиток геліотехнологій і здешевлення вартості обладнання призвело до значно більш рівномірному розподілу СЕС по всій території країни. Найбільші станції стали будувати і в центральних областях, а менш потужні приватні – навіть в регіонах з мінімальним рівнем середньорічної інсоляції. При збереженні нинішніх темпів зростання протягом ще хоча б 10 років альтернативні джерела енергії можуть з’явитися буквально в кожному районі.

Загальна картина

Аналітичний звіт експертної групи IB Centre, підготовлений до минулого в українській столиці 16-18 жовтня міжнародного форуму SEF 2019 KYIV, виявив наступну картину:

 • сонячні електростанції України на карті розташувалися широкою смугою від Закарпаття на заході до Луганщини на сході;
 • тільки за 9 місяців 2019 року загальна потужність зведених СЕС збільшилася на 2,56 ГВт, або на 411% в порівнянні з відповідним періодом минулого, 2018 року, склавши 3,3 ГВт;
 • в сегменті малих станцій зростання склало 98%, збільшивши генерацію до 311 МВт.
 • до кінця року в лад повинні вступити ще 40 великих сонячних парків, а також більше 3000 дрібних проектів загальною потужністю не менше 460 МВт.

Державна політика підтримки альтернативної енергетики, розпочата у 2015 році з введення «зелених тарифів», зіграла свою роль. Нові сонячні електростанції в Україні стали з’являтися на мапі зі швидкістю, в 4-5 разів перевищує темпи будівництва СЕС в таких визнаних країнах-лідерах, як Німеччина і США, і вдвічі швидше, ніж в Китаї.

Приватні домогосподарства

Наскільки швидким було зростання генерації приватних станцій, легко простежити за динамікою збільшення їх кількості та сукупної потужності за п’ять останніх років. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, до кінця третього кварталу 2019 року в країні функціонувало:

 • 2015 – 239 шт. (1,0 МВт);
 • 2016 – 625 шт. (7,9 МВт);
 • 2017 – 2323 шт. (37,1 МВт);
 • 2018 – 6031 шт. (89,0 МВт);
 • 2019 – 14790 шт. (345 МВт).

Загальна сума інвестицій в будівництво перевищила 300 млн. Євро, з яких більше половини – в поточному році. Лідерами по установці нових приватних сонячних електростанцій на карті України стали області:

 • Дніпропетровська – тисячі п’ятсот двадцять п’ять станцій, понад 41 МВт;
 • Тернопільська – 1220 – 33 МВт;
 • Київська – 1008 – 20 МВт.

На перший погляд, перші місця в рейтингу саме цих областей здаються дивними – адже рівень сонячної інсоляції в них далекий від значень південних регіонів країни. Пояснюється дана ситуація позицією регіональної влади, які розробили і впровадили програми підтримки альтернативної енергетики – перш за все, за рахунок часткових компенсацій з місцевого бюджету витрат на установку СЕС (від 10% до 30%).

Промислові сонячні електростанції України на мапі

Вкладення в «енергію майбутнього» на промисловому рівні почалися в Україні набагато раніше, ніж на приватному. Основною причиною цього було розуміння не тільки бізнесменами, скільки державою того факту, що енергетичну незалежність без поновлюваних джерел чи не створити.

Наслідком взятого країною курсу стало будівництво СЕС вже на початку 2010-х, завдяки стимулюючим виплатам за «зелену» електроенергію, майже втричі перевищує нинішні ставки «зеленого тарифу». Вже до 2017 року географія розташування сонячних електростанцій потужністю більше 1 МВт, в розрізі по областям, на карті України стала такою:

Область СЕС Потужність, МВт Компанія – контрактор
Вінницька Цекіновська 13,5 Новосвіт
Яришевська 10,0 Грін Електра
 
Дніпропетровська Шестернівська 15,0 EkotechnikPraha
Радушніївська 15,0 EkotechnikPraha
Житомирська Бердичівська 15,0 СЕС Ганська
Закарпатська Ірлявська 10,1 Евроімпекс
Запоріжська Бердянська 17,5 Нью-Енерджи
Нова 10,0 Укргазбанк
Токмакська 10,0 Токмак Солар
Приморська 10,0 Нью ЕнерджисДевелопмент
Ів.-Франківська Стримбська 15,0 Сонце Прикарпаття
Київська Бориспільська 42,0 EkotechnikPraha
Ірпінська 30,0 ANT Groope
Кіровоградська Устинівська 20,0 Верхньоінгульськ
Бобринецька 15,0 Дібровка
Малинівська 10,0 РЕНТЕХНО
Львівська Бориславська 10,0 ДинамісLtd
Самборська 10,0 ЭКООПТИМА
Миколаївська Березанська 53,0 Схід Solar
Вознесенська 29,3 Нептун Solar
Одеська Приозерна 54,8 Приозерна 1-2 (на той момент найбільшасонячна електростанція України на мапі)
  Лиманськ 43,5 CNBM
Дунайська 43,1 CNBM
Старокозаче 43,0 ActivSolar
Болградська 34,1 Болград Solar
Одеська 25,0 SunElectra
Арцизська 14,2 RengyDevelopment
Саратівська 14,0 RengyDevelopment
Окниська 12,0 SunWin
Борщівська 10,0 SunElectra
Херсонська Новоолексіївська 50,0 ВелигенSolar
Каїрковська 37,5 ЕНЕКО Україна
Олешкінська 32,5 Нива Invest
Новотроіцька 1 30,0 Ново-Енерджи
Лазурне 27,0 SolarЭнерго
Зеленівська 25,0 ROLSTON Invest
Велико-благовіщенська 24,0 A-capital
Новотроіцка 2 12,0 Ново-Енерджи
Геніченська 10,0 ВелигенSolar
Чернівецька Тарасівська 12,0 EkotechnikPraha
Хотинська 14,0 Буковина Solar

Як видно з таблиці, всього два роки тому найбільшої сонячною електростанцією на карті України була СЕС в Приозерному, чия потужність лише трохи перевищувала 50 МВт. А за межами трьох південних областей (Одеської, Херсонської та Миколаївської) не було запущено жодного великого проекту.

2018 рік

Темпи зростання сонячної генерації у 2018 році знову прискорилися. За 12 місяців були введені в лад відразу кілька об’єктів потужністю понад 100 МВт, а сукупна продуктивність всіх СЕС України подвоїлася. Найбільш значними проектами стали:

 • «Яворів-1» на 72 МВт у Львівській області, побудована компанією «Еко-оптима»;
 • «Кам’янка» на Черкащині – шляхом нарощування потужностей фірмою HaniWellsвже працюючої станції, поблизу однойменного містечка, з 25 до 100 мегават;
 • аналогічним способом розрослася з невеликого мегаватного проекту 2013 року «Нова Каховка» на Херсонщині – підприємство Стар Південь Енерго (Star UA) збільшило кількість панелей до 120 МВт;
 • «Кіровоград» під обласним центром однойменної області – 125 МВт.

Число промислових сонячних електростанцій в Україні на карті перевищило кілька сотень, а їхня річна продуктивність перейшла межу в 1 терават*годин.

2019 рік

Нинішній рік виявився ще більш плідним, і обсяги альтернативної енергетики виросли більш, ніж втричі всього за 11 місяців. Завдяки приходу на ринок серйозних іноземних інвесторів – насамперед з Китаю – в країні вперше з’явилися 200-мегаватні станції. З огляду на величезні площі, потрібні для їх розміщення, основні роботи зосередили в Нікопольському районі Дніпропетровської області, де для СЕС було викуплено понад 1000 гектарів земель.

Так були зведені та запущені спільні проекти вітчизняної ДТЕК і китайської Risen – Нікопольська і Покровська СЕС на 200 і 240 МВт відповідно. За рівнем генерації ці станції стали №№ 2 і 3 в Європі, впритул наближаючись до мега-проектів США, Мексики, Саудівської Аравії і Піднебесної.

 

У сонячні електростанції на карті України було інвестовано понад 400 млн. доларів, а частка СЕС в загальнодержавному виробництві електроенергії склала майже 3% – в 30 разів більше, ніж в сусідній Росії. Крім того, в наступному році на одній з двох найбільших станцій планується введення в дію величезної інноваційної батареї-накопичувача енергії – «EnergyStorage».

2020 рік і перспективні панелі

В найближчому майбутньому нас очікує запуск багатьох інших, що вже перебувають на стадії будівництва, проектів. Найбільш значний з них на даний момент – СЕС «Прогресівка».

Орієнтовний термін початку функціонування – 2 квартал 2020 року.

Розташування – Миколаївська обл.

Потужність – 150 МВт.

Контрактори–ScatecSolar спільно з PowerChinaGuizhouEngineeringCo. Ltd.

Є висока ймовірність того, що в багатьох сонячних електростанціях на карті України все частіше почнуть використовувати не класичні кремнієві, а інноваційні тонкоплівкові панелі. Прикладом такої продукції, чий ККД для нових моделей підвищується з року в рік, є батареї виробництва «FirstSolar» (США). Завдяки використанню в них рідкоземельного телуриду кадмію (CdTe), панелі здатні ефективно працювати в розсіяному світлі та при орієнтації робочих поверхонь, далекій від ідеального напрямкудо сонця. В Україні офіційним дилером американців виступає компанія GreenTechTrade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти