Сонячні електростанції на Півночі

Сонячні електростанції на Півночі

Геліоенергетика, яка почала особливо активно розвиватися в усьому світі з середини 2010-х років, показала свою високу ефективність в сухих, теплих і найбільш наближених до екватора регіонах планети – Мексиці, американській Каліфорнії, південному Китаї, ОАЕ та інших. У країнах з помірним кліматом продуктивність СЕС передбачувано виявилася нижчою, а сонячні електростанції на півночі довгий час вважалися економічно недоцільними. Дане твердження в цілому справедливе – але лише для держав, що володіють розвиненою інфраструктурою і розгалуженою традиційноюенергомережею. Однак на просторах крайньої півночі Росії фотоелектричні панелі стали найбільш вигідним джерелом отримання енергії.

Навіщо будують сонячні електростанції на півночі

На перший погляд, установка таких станцій в місцях, де зима триває дев’ять місяців, сонце стоїть низько, а обладнання доводиться доставляти вертольотами, абсолютно незрозуміла. Але при пошуку альтернативних варіантів живлення з’ясовується, що єдиними конкурентами СЕС на величезних просторах в мільйони квадратних кілометрів служать тільки дизель генератори. Найближчі лінії електропередач знаходяться далеко на півдні, і протягнуті виключно до великих міст. В результаті навіть невеликі сонячні електростанції Якутії – території, яка в 5 разів перевищує площу України – генерують енергію втричі дешевшу, ніж електроенергія, отримана за рахунок спалювання викопного палива.

Для ізольованих селищ, товарних складів, перевалочних баз, скотарських ферм, а також будинків оленярів, лісорубів і мисливців сонячні панелі на дахах – найбільш доступний спосіб:

  • не сидіти без електричного світла протягом декількох місяців;
  • заряджати мобільні телефони та інші електронні гаджети;
  • хоча б на ненадовго включати телевізори та побутову техніку.

З 2016 року місцева влада Якутії запустила програму видачі грантів для всіх бажаючих на облаштування баз в малодоступних місцях. Щорічно на ці цілі виділяється 100 лотів по 1 млн. рублів кожен. За такі кошти, навіть з урахуванням дорожнечі доставки матеріалів і устаткування, вдається побудувати базу разом з невеликою СЕС. І сьогодні сонячні електростанції на півночі потужністю в 5-7 кВт можна побачити на кожній такій щойно обжитій заїмці. Вигода від цього величезна, і з кожним роком (за рахунок швидкого падіння цін на геліообладнання, одночасно з подорожчанням бензину і дизельного палива) вона тільки зростає.

Сонячні електростанції Якутії: історія розвитку

Активно взялася за оснащення регіону цілою мережею фотоелектричних станцій і регіональна влада, спираючись на розрахунки фахівців.

1. Розрахунки енергетичної ефективності

Для середньої бази оленярів, розплідника диких тварин та інших невеликих об’єктів в тайзі характерна наявність декількох невеликих дерев’яних будинків і великого обгородженого двору. За висновком інженерів Міністерства екології та землекористування:

  • сонячна електростанція на півночі для забезпечення мінімальних потреб в електропостачанні такої території хоча б на період «березень-вересень» коштує 1,2 – 1,8 млн. рублів;
  • протяжка лінії електропередач в такі місця розцінюється в 1,5 млн. рублів за кілометр, що при відсутності найближчих точок приєднання до мереж в радіусі десятків, сотень, а то і тисяч кілометрів є нереальним;
  • собівартість «сонячного кіловата» від геліопанелей, за мінусом витрат енергії на функціонування допоміжного обладнання станції, навіть при дуже низькій інсоляції оцінюється в $ 0,30 – 0,35. Вартість того ж 1 кВт, отриманого від роботи дизель генератора, досягає $ 1,2 – 1,5 залежно від регіону і складності доставки палива.

Таким чином, 10-кіловатна станція окупається трохи більше ніж за 2 роки – недосяжний термін навіть для станцій, розташованих в Іспанії, Марокко або півдні Італії.

2. Перша хвиля – 2015-2016 роки

Перші сонячні електростанції – підрядником яких виступило ВАТ «Сахаенерго” ( “дочка” РАО «Енергетичні системи Сходу») – Якутія запустила в 2015 році в чотирьох селищах:

  • Дулгаллах;
  • Куду-Коельо;
  • Ючугей;
  • Батамай.

Всі станції володіли порівняно невеликою потужністю 20-30 кВт, згенерували в перший же рік близько 100 тисяч кВт*год, що дозволило заощадити більше 3 тон дизельного палива. Характерною відмінністю всіх чотирьох СЕС стала наявність спеціальних посилених кріплень для панелей і використання матеріалів, що дозволило обладнаннюсправно функціонувати навіть при температурах -60° градусів.

Роком пізніше було введено в дію в Якутії, на півночі Камчатки, Хабаровському і Приморському краяхще 4 сонячних електростанції, а також кілька ВЕС на 40-50 кВт кожна.

3. Друга хвиля – 2017-2019 роки

Наступним етапом став перехід до будівництва СЕС збільшеної потужності 50-100 кВт. Дві з них, введені в дію у вересні 2017 і березні 2018 р.р. в Кобайському і Оймяконському улусах, за рік згенерували понад 120 МВт енергії, заробивши понад 2,5 млн. рублів (майже $ 40 000).

До середини 2019 року в республіці САХА працювало вже 16 великих сонячних електростанцій Якутії, найбільша з яких отримала сукупну потужність батарей 1 МВт. Кількість зекономленого дизельного палива стало обчислюватися сотнями тон, а економічний прибуток від мережі станцій вийшла на рівень півмільйона доларів щорічно.

Перспективи автономних сонячних електростанцій на півночі

В силу специфіки постачання малонаселених північних регіонів енергією, перспективи північних СЕС слід оцінювати як однозначно позитивні. Будівництво класичних ліній електропередач в місцевостях, де великі населені пункти відсутні, а окремі селища розділяють сотні кілометрів тайги, економічно невиправдано.

Головною перевагою сонячних електростанцій в Якутії або Хабаровському краї є їх автономність і відсутність необхідності в дорогій інфраструктурі. Якою б слабкою не була сонячна інсоляція на півночі, сучасні сонячні панелі завжди будуть на порядок вигіднішими, ніж викопне паливо, що доставляється тракторами та вантажівками. Термін окупності в 2-3 роки – найкращий стимул для вкладення коштів саме в сонячну енергетику. А з появою нових технологій, що дозволяють ефективно видобувати енергію навіть з розсіяного і падаючого під великими кутами світла, установка сотень невеликих СЕС стає ще більш перспективним напрямом досягнення енергонезалежності подібних регіонів.

Сонячні електростанції на півночі України

Північні області України, зрозуміло, не відчувають таких проблем з енергопостачанням, як холодна Якутія. Однак і тут проблеми з низькою траєкторією сонця взимку слід вирішувати максимально ефективно. Серед всіх різновидів фотоелектричних панелей для Львівської, Сумської, Волинської, Рівненської, Чернігівської та частково Київської областей ідеально підійдуть батареї не кремнієвого, а рідкоземельного типу.

Сонячні електростанції на півночі України, змонтовані з використанням тонкоплівковихтеллурид-кадмієвих гібридів компанії «FirstSolar» (США) на 18-20% продуктивніші «класики». Купуючи фірмові батареї через офіційного дилера американців, вітчизняного контрактораGreenTechTrade, Ви отримаєте коротший термін окупності станціїта гарантоване обслуговування обладнання протягом 25 років.

Для замовлення проекту «під ключ» і безкоштовного розрахунку майбутньої СЕС звертайтеся до наших менеджерів по телефону або залишайте заявку у відповідному розділі сайту.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти