Термін служби сонячних батарей та інших комплектуючих СЕС

Термін придатності сонячних батарей та їх комплектуючих фото
Термін служби сонячних батарей та інших комплектуючих СЕС

При покупці елементів сонячної електростанції дуже важливо знати і правильно розрахувати потенційний термін служби сонячних батарей. Якщо цей термін малий і деградація панелей відбувається занадто швидко, придбання СЕС стає невигідним. Це саме можна сказати і про допоміжне обладнання, купувати яке рекомендується тільки у перевірених та сертифікованих компаній.

Як визначити термін служби сонячних батарей?

Серед основних чинників, що зменшують продуктивність роботи СЕС, незалежно від вибору панелей, є:

 • забруднення або зміна прозорої структури захисної плівки, в результаті якого на фотоелементи-осередки батарей потрапляє менше сонячного світла;
 • погіршення якості кристалів після великої кількості циклів перепаду температур;
 • вплив на електроніку статичної електрики;
 • в деяких випадках – розгерметизація системи.

Сонячні батареї відрізняються якістю і можливостями. Загальноприйнята їх класифікація за експлуатаційними характеристиками така:

 1. Клас “Grade A”.
  Сонячні панелі, зібрані з високоякісних однорідних фотоелементів. В обов’язковому порядку проходять тести на підтвердження внутрішньої кристалічної структури. Панелі Grade A мають найбільш тривалий термін служби. Єдиний виняток – ймовірність пошкодження обладнання при форс-мажорних обставинах. Зокрема, на експлуатацію можуть вплинути несприятливі погодні умови – сильний град, що пошкодить фотоелементи, або аномально висока температура, що негативно вплине на герметики.
 2. Клас “Grade В”.
  Можуть мати незначні дефекти. Пік потужності доводиться на перші 3-5 років, після чого поступово починає позначатися деградація елементів. Візуально панелі Grade-A і Grade-B практично не відрізняються, тому важливо звертати увагу на документацію із зазначенням класу вироби.
 3. Клас «Grade С» і вироби без категорій.
  Мають явно помітні дефекти навіть при візуальному огляді. У цю категорію входить найдешевша китайська продукція і техніка, що була у використанні. Служать такі батареї недовго.

Істотний вплив на термін служби сонячних батарей має їх тип.

Мінімальний ступінь деградації характерна для монокристалічних модулів, а також тонкоплівкових сучасних гібридів. Термін ефективної служби не менше 25-30 років;

Дещо менше «живуть» полікристалічні панелі – 20-25 років. Хоча на практиці їх використання може тривати і довше;

У модулів з аморфного кремнію, залежно від якості, термін служби сонячних панелей потрапляє в широкий діапазон від 7 до 20 років.

На що звертати увагу при виборі сонячних батарей?

При виборі сонячних батарей зі значним терміном гарантії потрібно звертати увагу на нюанси в гарантійних талонах. Наприклад, вироби з аморфного кремнію зазвичай продають з гарантією, але в документах прописують падіння потужності.

Якісні батареї коштують дорожче. Єдиний виняток – китайські сонячні батареї, термін служби яких практично неможливо спрогнозувати. Виробники з Китаю часто виготовляють дуже хороші панелі. Але іноді зустрічаються і сонячні батареї, які не відповідають навіть середнім заявленим характеристикам.

Ще одна проблема – транспортування з КНР службами міжнародної доставки. В дорозі можуть бути порушені правила перевезення, в результаті чого панелі отримують ушкодження і їх термін експлуатації знижується.

Важливо! Китайські батареї, придбані через інтернет-майданчики Китаю, по гарантії обслуговувати не вдасться.

Про порівняння виробництв сонячних панелей в Україні, Китаї та інших країнах читайте в нашому блозі.

Термін служби акумуляторів для сонячних батарей

Промислові сонячні електростанції та домашні мережеві СЕС інтегровані в систему електропостачання безпосередньо. Автономним побутовим варіантам потрібні акумулятори, що віддають накопичену енергію за потреби.

В системі побутового енергопостачання будинку застосовуються такі різновиди акумуляторів:

 • свинцево-кислотні;
 • лужні;
 • AGM;
 • гелеві;
 • літієві.

У кожного типу акумуляторів свої вимоги до умов експлуатації – температурний режим, робота в умовах неповного заряду і так далі. Порушення правил – прямий шлях до скорочення періоду експлуатації обладнання.

Щоб продовжити термін служби акумуляторів, необхідно вибирати моделі, оптимально пристосовані під кожен конкретний випадок монтажу побутової електростанції.

Інвертор: особливості вибору та термін роботи

Сонячні інвертори – другий за важливістю (після сонячних панелей) елемент СЕС. За останні роки їх ККД суттєво зріс, а ціни – знизилися. Але не варто впадати в крайнощі та купувати дешеві інвертори від невідомих виробників. Збої в роботі негативно позначаються на ефективності всієї СЕС, а ремонт (у тому числі і гарантійний) такого обладнання може затягнутися. При виборі інвертора, як і при виборі панелей, краще орієнтуватися на світових лідерів і бренди. Лідерами у виробництві перетворювачів для сонячних електростанцій є європейські компанії. У більшості з них є свої представництва в Україні, що підвищує оперативність вирішення гарантійних і сервісних випадків.
Стандартно, компанія виробник дає гарантію на свою продукцію 5-10 років, з додатковою опцією подовження на 15-25 років. Як показує практика, якісний інвертор виходить з ладу дуже рідко (за умови його правильної експлуатації).

Чи можна продовжити термін експлуатації сонячних батарей?

Так можна. Причому неважливо, будуть це промислові сонячні станції, або менш потужні сонячні батареї для дому. Головне – максимальний термін служби обладнання.

 1. Щоб батарея прослужила довго, проконсультуйтеся з фахівцями, які допоможуть забезпечити електростанції вихід на заплановану потужність. Професіонали проведуть правильний монтаж, щоб СЕС не залежала від несприятливих погодних умов.
 2. Найчастіше необхідно потурбуватися про додаткові засоби захисту панелей. Так, на підвищеннях варто змонтувати решітки навколо майданчика, на якому встановлена станція (це дозволить знизити вплив сильних вітрів).
 3. Ще один варіант – спеціальна ламінуюча плівка, яка наклеюється на панелі з боку сонця, щоб мінімізувати ризик пошкодження робочих поверхонь вітрами та градом. Купувати рекомендується найякіснішу плівку, оскільки недостатня міцність і швидке помутніння полімерного покриття може призвести до зниження ефективності роботи системи.
 4. Встановлюйте СЕС в місці, яке не буде легко доступним – адже механічно пошкодити батареї досить просто. Коли будете встановлювати сонячні панелі на даху, залишайте простір між батареєю і покрівлею. Це поліпшить природну вентиляцію, і батареї влітку будуть менше перегріватися.
 5. Влітку, в разі тривалої посухи, варто періодично поливати панелі зі шлангу для очищення їх від пилу і додаткового охолодження. Взимку потрібно прибирати з поверхні сніг, вага якого може привести до деформації покриття.

Дотримання наших рекомендацій подовжить термін експлуатації ваших сонячних батарей.

Якісні комплектуючі від лідерів своїх напрямків, професійне гарантійне та сервісне обслуговування пропонує Green Tech Trade. Компанія є офіційним представником в Україні виробників сонячних батарей First Solar і Zurlu Solar, а також німецького виробника інверторів SMA. Наші фахівці оперативно проведуть детальний розрахунок майбутньої СЕС, підберуть обладнання та проведуть монтажні та пусконалагоджувальні заходи.

З прикладом якості робіт можна ознайомитися, відвідавши безкоштовну екскурсію на демонстраційний майданчик First Solar в Україні – власну СЕС компанії Green Tech Trade в Кіровоградській області.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти