Тюрми Таїланду планують перейти на самозабезпечення за допомогою сонячних панелей

Солнечные панели
Тюрми Таїланду планують перейти на самозабезпечення за допомогою сонячних панелей

Таїланд, як і більшість країн Південно-Східної Азії, традиційно здійснював вугільну генерацію. Але у 2015 році, надихнувшись прикладом Китаю, вирішив «переформатувати» національну енергетику. Ухвалений на державному рівні 20-річний план передбачав збільшити частку енергії з відновлюваних джерел з 14,2% до 45%. Проекти з будівництва 16 найбільших СЕС загальною потужністю 2,7 ГВт почали втілюватися у життя. Вже за 5 років у країні з’явились сонячні панелі навіть на дахах в’язниць.

Чому саме в’язниці?

Спочатку цей напрямок використання випромінювання сонця державою не було заплановано, але час вніс свої корективи. В рамках запровадження цивілізованого підходу до утримання в’язнів у всіх 143 тюрмах країни змонтували додаткове освітлення, а у камерах встановили телевізори.

Результатом стало значне зростання витрат на електроенергію, тому Департамент виправних установ Таїланду не зміг повністю покрити всі витрати. Рахунок від енергетиків за 2019 рік склав 372 млн. батів (близько 11,5 млн. доларів), що перевищило виділену казначейством суму більш ніж удвічі.

Керівник відомства звернувся за допомогою до міністерства юстиції, а міністр Сомсак Тепсустін — до тайського Фонду енергоефективності та Департаменту розвитку ВДЕ. Оскільки програма інвестицій у сонячну енергетику Таїланду 2016-2035 прямо не забороняла коригування проекту, було ухвалено рішення виконати прохання.

У 2019 році почалося енергетичне переоснащення усіх виправних установ. Понад 500 тюремних та допоміжних будівель почали оснащуватися сонячними батареями на дахах. Загальна вартість капітальних вкладень становила 1,1 мільярда батів (≈ 33 млн. доларів), тобто має окупитися приблизно за 3 роки. Тюрми отримали можливість на 70% покрити свої енергетичні витрати шляхом альтернативних джерел, а держава виконала черговий пункт програми 2016-2035.

Чи не в’язницями єдиними

Приклад переходу на сонячну енергію навіть виправних установ, хай поки й частково, говорить багато про що. У недавньому минулому відстала держава Сіам нині перетворюється в один з локомотивів економіки Південно-Східної Азії. Королівство вже зараз може похвалитися недорогою, але кваліфікованою робочою силою та бажанням брати приклад у розвитку з північного сусіда — Китаю. Це твердження стосується і просування ВДЕ.

Таїланд не володіє такою кількістю вільних площ, як Піднебесна, але відомий безліччю озер та водосховищ поруч з ГЕС. Саме там планується розмістити 16 великих сонячних ферм, половина з яких мають стати потужнішими за чинного світового лідера ­— парк Benban у Сахарі на 165 МВт. Згідно з даними міжнародного агентства Renewable Energy World, EGAT (Департамент енергетики Таїланду) планує після 2030 року завершити будівництво:

  • найбільшої ферми Сікіріт на однойменному водосховищі потужністю 325 МВт;
  • семи ферм на 180-250 МВт кожна;
  • вісім сонячних парків меншої потужності — від 50 до 150 МВт.

Усі СЕС будуть плавучими та гарантують відсутність збоїв у єдиній енергомережі держави. Обов’язковою стане комплектація станцій літій-іонними або більш досконалими акумуляторними батареями відповідної місткості. Це дозволить перевести на альтернативну енергію не лише в’язниці, але й майже усі важливі держустанови.

Яке обладнання використовується на чинних об’єктах

Основою сонячної енергетики нинішнього Таїланду є системи з використанням панелей китайського виробництва. Вони працюють на базі монокристалічного кремнію — напівпровідника з максимальним на сьогодні ККД для серійних моделей середнього класу.

Клімат Таїланду жаркий, але однією з причин розміщення станцій на водосховищах стало значне падіння продуктивності кремнієвих комірок під час перегрівання. З іншого боку, країна знаходиться в регіоні, якому властиві часті дощі. У таких умовах ефективність Mono-Si теж значно знижується, тому подібним батареям потрібно шукати заміну. Альтернативою може стати фотовольтаїка наступного покоління, на базі рідкоземельних тонких плівок CdTe або CIGS.

Перший варіант у середньостроковій перспективі здається більш реальним — батареї на базі телуриду кадмію недорогі, а шляхів здешевлення галію, індію та германію для CIGS поки не передбачається. При цьому в дощовому Таїланді фотоелектричні елементи CdTe будуть не менш ніж на 20% продуктивнішими за кремній. Основна причина полягає у ширшій зоні охоплення випромінювання та менших втратах у хмарну погоду.

У довгостроковій перспективі тайці можуть перейти на типи сонячних панелей, здатні генерувати додаткову енергію прямо з дощу. Сьогодні прототипи подібних модулів вже існують. Вони мають усі шанси на початок серійного випуску до кінця 2020-х, після досягнення високого ККД.

Які сонячні батареї тайці обиратимуть у найближчому майбутньому

Масове застосування панелей третього покоління в сонячних парках, у тому числі Таїланду, найближчим часом не відбудеться. Матеріали на основі органіки, складних полімерів та квантових точок дуже дешеві та зручні у виробництві, але поки не мають прийнятного ККД та терміну служби. Тому вже сьогодні тайці активно ведуть переговори з європейськими та американськими компаніями — виробниками фотовольтаїки на тонких плівках.

Хороші перспективи щодо співпраці з азіатами має холдинг First Solar (США) — світовий лідер у виробництві напівтвердих гібридів CdTe, №4 в ТОП рейтингу BLOOMBERG Tier-1. Сонячні батареї шостої серії американців перевершують кращі кремнієві аналоги за всіма важливими параметрами — середньорічна продуктивність, функціональність, ціна та довговічність.

В Україні продукцію холдингу офіційно представляє компанія Green Tech Trade. У нас Ви можете замовити фотоелектричні панелі, допоміжне обладнання, провести безкоштовний попередній розрахунок станції та укласти договір на встановлення СЕС будь-якої потужності «під ключ».

Запрошуємо до взаємовигідної співпраці!

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти