Установка сонячних батарей на землю або на дах: детальне порівняння

Установка сонячних батарей на землю або на дах: детальне порівняння

У загальносвітовій практиці використовується два основних способи встановлення сонячних батарей – на даху будівель і на землі. Перший частіше застосовується для невеликих приватних домогосподарств, другий превалює в більших проектах. Обидва варіанти мають свої переваги і недоліки, відрізняються конструктивними рішеннями та деякими особливостями законодавчого регулювання. Для вибору місця правильного монтажу СЕС має сенс провести їх детальне порівняння.

Вільна площа

На перший погляд наземне розміщення простіше, надає ширші можливості для ідеального позиціювання панелей і не обмежує меж потужності станції. Однак власники заміських будинків у більшості випадків встановлюють сонячні батареї на дах приватного будинку. Це відбувається через відсутність вільної площі ділянок, оскільки навіть СЕС на 10 кВт вимагає близько 80-120 кв. метрів. Розміщення на покрівлі обходиться трохи дешевше за рахунок вже наявного природного нахилу скатів.

Винятком можна назвати площі, зайняті тіньолюбивимисільськогосподарськими культурами, не вимогливими до сонячного світла. Тут наземний метод установки вигідніше, чим часто користуються фермери.

Особливості проектування

Якщо сонячні батареї монтуються на даху, до переліку стандартних процедур з проектування доведеться додати:

 • розрахунок міцності опорних конструкцій будівлі та покрівлі;
 • підбір кріплення для того типу покрівельного матеріалу, на який буде проводитися установка;
 • витрати на роботу монтажників-висотників, яка вимагає специфічних навичок і додаткового обладнання.

З іншого боку, при проектуванні великих наземних СЕС необхідно врахувати особливості рельєфу ділянки, її геологічні властивості, схеми прокладки інженерних комунікацій і т.д.

Нюанси монтажу

Зазвичай монтаж сонячних батарей на даху для невеликої приватної станції не становить особливих технічних складнощів, але врахувати всі індивідуальні нюанси здатна тільки команда професіоналів. З цієї причини самостійну інсталяцію таких складних високотехнологічних систем проводити не рекомендується.

До обов’язкових вимог проектування та установки відносяться:

 • орієнтація панелей максимально близько до південного напрямку;
 • підбір кутів нахилу і технічних можливостей їх зміни;
 • недопущення затінення одним рядом панелей сусіднього, а також відсутність в безпосередній близькості природних і штучних перешкод для сонячного світла;
 • установка сонячних батарей на даху будинку з використанням кріпильних елементів потрібної форми;
 • для наземних СЕС – розрахунок міцності та стійкості опорних конструкцій з урахуванням рози вітрів, максимального обсягу опадів та інших кліматичних особливостей даної місцевості;
 • місце для розміщення супутнього обладнання – інверторів, конверторів, АКБ та інших.

Основним кріпильним матеріалом покрівельних варіантів є алюміній, наземних – важча, але міцніша оцинкована сталь.

Тривалість монтажних робіт

Приблизні терміни зведення станцій залежать від складності проекту і сукупної потужності панелей. Сонячні батареї для СЕС на землі, що займає кілька гектарів, незважаючи на однотипність розміщення, можуть вимагати декількох тижнів і навіть місяців до моменту введення в експлуатацію. Велику роль тут відіграє час на проведення геолого-дослідницьких робіт, а також тривалі терміни узгодження документів на підключення СЕС потужністю від 30-50 кВт і більше до традиційних електромереж. Роботи з монтажу невеликих приватних типових проектів можна провести за дві-три доби.

Відсоткова частка витрат на роботу професіоналів приблизно однакова для всіх типів станцій, і коливається від 6-7% за шеф-монтаж до 10-15% за умови здачі «під ключ».

Збільшенню терміну проведення робіт можуть сприяти:

 • необхідність установки опорних паль в бетонні фундаменти на нестійких ґрунтах і / або залучення спеціальної техніки для наземних СЕС;
 • складні конфігурації та невідповідні кути нахилу скатів, якщо установка сонячних батарей проводиться на даху;
 • велика сукупна потужність панелей, що вимагає окремих узгоджень при підключенні до електромереж і оформленні документації на «зелений тариф».

Професійна команда з великим досвідом роботи здатна встановити та провести пуско-наладку станції на 30 кВт за 4-5 днів, на 50 кВт – за тиждень. Така швидкість стає можливою завдяки паралельному виконанню робіт по прокладці кабельної мережі, збірці та заглиблення в ґрунт опор, монтажу панелей, інверторів, конверторів, акумуляторних батарей і керуючої електроніки.

Установка сонячних батарей на даху будинку – плюси та мінуси

До плюсів покрівельних варіантів СЕС можна віднести:

 1. Економію площі за межами будинку.
 2. Можливість розміщення допоміжного устаткування і сполучних кабелів всередині будівлі.
 3. Використання природного ухилу скатних дахів.
 4. У перспективі – заміна звичайного покрівельного покриття «сонячною» черепицею з вбудованими фотоелектричними осередками (такі варіанти покрівель вже почали досить широко використовувати в розвинених країнах).

З мінусів найбільш принципові:

 1. Монтаж сонячних батарей на даху складної конфігурації збільшує час і вартість виконання робіт.
 2. Обмеженість площі покрівлі не дозволяє встановлювати станції великої потужності.
 3. Очищення робочих поверхонь панелей від бруду і снігу представляє значні труднощі, вимагаючи спеціалізованого інструментарію, навичок роботи на висоті та неухильного дотримання правил техніки безпеки.

Сонячні батареї на землі – переваги і недоліки

Основними перевагами наземних варіантів СЕС є:

 1. Мінімальна сума витрат на типові проекти невеликих приватних станцій.
 2. Відсутність проблем з ідеальною орієнтацією будь-якої кількості панелей строго на південь.
 3. Можливість вигідного розміщення на площах, виділених під сільськогосподарські культури.
 4. Теоретична необмеженість по займаній території та сукупній продуктивності. Сонячні батареї, встановлені на дах приватного будинку або котеджу, рідко займають більше 100 кв. метрів, що відповідає приблизно 15 кВт потужності. На землі або водних поверхнях продуктивність обмежена лише фінансовими та земельними ресурсами.

Серед недоліків зазвичай згадуються:

 1. Юридична трудомісткість і тривалість періоду узгодження документації для великих станцій.
 2. Вразливість власників малопотужних СЕС від повторних законодавчих спроб обмежити їх право отримання «зеленого тарифу».

Економічно вигідні панелі

Незалежно від того, встановлюються сонячні батареї на даху або розташовуються на землі, надзвичайно важливо вибрати найбільш вигідні панелі з економічної точки зору. За умови безперервної цілорічної експлуатації такими є тонкоплівкові гібриди на базі рідкоземельного телуриду кадмію.

Їх продуктивність, в середньому на 20% перевищує таку у кремнієвих модулів, заснована на здатності CdTe-напівпровідників отримувати більше енергії з розсіяного і падаючого під великими кутами світла. Лідером виробництва таких батарей є FirstSolar – компанія з ТОП-10 світового рейтингу TIER-1. В Україні продукція американського гранда реалізується офіційним представником GreenTechTrade. Підібрати асортимент обладнання, зробити безкоштовний розрахунок СЕС і замовити її установку можна на сайті компанії.

 

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти