Відгуки про сонячних батареях для дому, дачі і квартири в Україні

Відгуки про сонячні батареї від власників та експертів фото
Відгуки про сонячних батареях для дому, дачі і квартири в Україні

З 2015 року число домашніх сонячних електростанцій в Україні зростає на 600% щорічно. Причиною тому є введення в дію закону про «зелений тариф» – 0,18 євро за 1 кВт станом на 2019 рік. Це майже вчетверо вище, ніж в більшості країн Європи. І тому відгуки про сонячні батареї, які встановлені в заміських котеджах, на дачах і навіть у квартирах, виключно позитивні.

При нинішніх цінах на СЕС окупність систем становить 4-6 років, і надалі вже виходить на чистий прибуток. А їх власники, по відгукам, перестають залежати від зростання тарифів на централізоване енергопостачання та додатково вносять свій внесок у захист навколишнього середовища.

Що думають власники про майбутнє сонячних батарей?

Чи впаде попит на «чисту енергію» після скасування «зеленого тарифу»? Малоймовірно, оскільки до 2030 року собівартість «зеленого кіловата» стане на порядки нижче, ніж «класичного». Пов’язано це з тим, як працює сонячна батарея, з напрямками розвитку технологій підвищення її ККД та зниження вартості виробництва. Адже позитивні відгуки про сучасні фотопанелі засновані не тільки на різниці в тарифах.

За 10 років ціна на сонячний модуль бюджетного класу впала з $ 1000 до $ 150, ККД батарей підвищився на 40%, а питома місткість акумуляторів збільшилася в 4 рази.

В Україні падінню цін посприяли ще чотири причини:

  1. падіння вартості виробництва фотопанелей в Китаї;
  2. скасування ПДВ на імпорт геліопанелей в країну;
  3. поліпшення логістики ввезення;
  4. хороші відгуки власників СЕС про прибутковість станцій і лояльна державна політика;
  5. зниження відсотка прибутку компаніями-інсталяторами через високу конкуренцію.

Відгуки власників на придбані сонячні батареї покращилися і через підвищення їх якості та термінів служби.

Відгуки про СЕС для опалення будинку

У першій половині 2010-х через високу вартість домашніх станцій потужність їх рідко перевищувала кілька кіловат. Такі сонячні батареї призначалися тільки для освітлення та опалення будинку (забезпечення безперебійної роботи насосів в системі опалення). Але і тоді негативні відгуки про СЕС стосувалися в основному труднощів з оформленням дозволу, який займав 10-12 місяців.

Середня потужність сучасних сонячних батарей для дому в Україні зросла до 10-20 кВт та забезпечує енергією десятки пристроїв споживання. Відгуки про виробників пов’язані з пріоритетністю якості або ціни. На 2019 рік вартість за 1 кВт на вітчизняному ринку становить:

Ціна, $/кВт Клас панелі Виробники
0,3 – 0,35 бюджетний No name
0,4 – 0,5 Стандарт Yingli Solar и інші. (КНР)
0,8 – 1,0 Преміум Sharp и інші (США, Япония)

Відгуки про сонячні батареї для дачі

Сонячні батареї для дачі встановлюються по одній з двох причин:

  1. забезпечити автономність електроживлення;
  2. використання ділянки для монтажу геліополя великої потужності для заробітку.

Другий варіант мав позитивну тенденцію до 27 квітня 2019 року – дати внесення змін до законодавства за «зеленим тарифом». Згідно з поправкою до закону, з 1 січня 2020 року для СЕС потужністю до 50 кВт, розміщених на некапітальних конструкціях, покупка енергії за фіксованою ставкою зеленого тарифу скасовується.

Сонячні панелі для квартири – відгуки від власників

Складність монтажу фотопанелей в міських умовах полягає в проблемі орієнтації робочої поверхні суворо на південь. За відгуками наших клієнтів проблематичне і розміщення робочої станції на даху багатоповерхового будинку – для цього необхідна згода мешканців і укладання додаткових договорів і угод. У цих випадках сонячні батареї для квартири монтуються на стінах або балконах, а класичні кремнієві модулі замінюються тонкоплівковими пластинами на базі германію, індію та інших рідкоземельних елементів.

Хороші відгуки власників квартир про плівкові конструкції ґрунтуються на ефективності їх роботи з розсіяним світлом та великих кутах падіння променів. У порівнянні з кремнієвими аналогами, продуктивність при слабкому освітленні у плівок на 30-40% вище. Це дозволяє направляти панелі не тільки на південь, але і на схід і / або захід.

Що думають експерти про сонячні батареї з Китаю?

Якість фотоелектричних елементів з Китаю різниться – від панелей premium-класу світових лідерів, до продукції маловідомих дрібних виробників.

Перші – від компанії рівня Suntech – зауважень не викликають. Але сонячні батареї з Аліекспрес сумнівного походження періодично призводять до проблем. Так, за відгуками власників приватного «сонячного парку» в південній Італії, партія панелей з КНР для нього виявилася бракованою. Виробник використав у конструкції метали з різним коефіцієнтом теплового розширення. Влітку, під яскравим сонцем, панелі просто деформувалися. Але юридичний відділ компанії так і не зміг домогтися компенсації – незважаючи на наявність гарантійних зобов’язань.

У нашому блозі ви можете докладніше дізнатися про порівняння виробництва сонячних панелей в Китаї та інших країнах.

Акумулятори для сонячних електростанцій

Для домашніх геліосистем українці вибирають АКБ середньої цінової категорії. Кращі відгуки в 2018 році отримали акумулятори на 12 V типу GEL або AGM на 110 та 200 А * год (на сонячній батареї з 48-вольтовим інвертором вони встановлюються послідовно по 4 шт.) Затребувані і тягові варіанти. Сучасні літій-іонні накопичувачі через високу вартість купуються рідше.

Відгуки про збірку СЕС своїми руками

Для станцій невеликої потужності понад третина загальної вартості СЕС припадає на монтажні та пуско-налагоджувальні роботи. Це стимулює власників до заощаджень. У найпростіших варіантах сонячна батарея збирається своїми руками. При виникненні сумнівів у правильності підключення елементів системи замовляється шеф-монтаж. Відгуки умільців, які здійснили всі етапи монтажу і запуску самостійно, позитивні. Однак без наявності досвіду не тільки будівельних, але і електромеханічних робіт ризикувати працездатністю СЕС вартістю в сотні тисяч гривень не рекомендується.

Складність має і підготовчий етап робіт – монтажний. Якщо сонячні батареї встановлюються на дах, необхідно врахувати конфігурацію та тип покрівлі, правильно розрахувати розташування рейок, підібрати кріплення правильної геометрії і пам’ятати про небезпеку роботи на висоті. Відгуки власників, які успішно завершили подібні проекти, не повинні бути прямим керівництвом до дії. І при наявності сумнівів у власній профпридатності слід звернутися до професіоналів.

Наскільки вигідні СЕС?

На питання про те, чи є геліосистеми економічно вигідними, відгуки користувачів однозначні – так, є. Крім того, існує відразу кілька відповідей на питання, як економити на сонячних батареях.

Перший варіант – вибирати невелику станцію, що працює паралельно з використанням електроенергії з традиційних джерел. Наприклад, в світлий час доби панелі будуть постачати будинок альтернативною енергією, а вночі і в негоду використовувати струм з мережі.

Другий варіант – встановити СЕС великої потужності, накопичувати надлишки генерації в АКБ та заробляти на «зеленому тарифі». Такі станції доцільно встановлювати при частих збоях в мережі або ж невідповідності характеристик електромереж вимогам побутових приладів.

Третій варіант – монтувати гібридні системи, «сонце» плюс «вітер». Можливість їх установки обмежена погодними особливостями регіону, але в місцевостях з сильними вітрами економічна доцільність такої СЕС досить висока.

Другий і третій варіанти набули широкого поширення і мають хороші відгуки від фермерів і власників комплексів у відкритій місцевості. Комбінування джерел альтернативної енергії, а також використання тонкоплівкових панелей на основі рідкоземельних елементів дозволяє забезпечити резервне живлення і додатковий дохід комплексів тваринництва. Також набирає популярність установка спеціальних конструкції на висоті прямо над полем – на верхньому рівні панелі генерують електроенергію, а внизу, на полях, вирощують різні тіньолюбиві с/г рослини. Це диверсифікує джерела доходу і значно зменшує серйозні ризики (врожайність, ціни на паливо, погана погода) для бізнесу.

Відгуки про сонячні батареї різних типів і виробників

У 2019 кількість офіційно встановлених в Україні домашніх СЕС досягло 10 тисяч. Налагодили виробництво фотопанелей та геліо обладнання і українські заводи. Однак в топі популярності поки залишаються американські, європейські, японські та китайські виробники.

Перелік лідерів з продажу в 2018 році виглядав наступним чином:

ABi-Solar. Полікристалічні сонячні батареї британської компанії отримали хороші відгуки завдяки використанню чотирьох, а не трьох струмопровідних шин (технологія «4 bus bar»). Для зниження вартості виробництво перенесено в Південно-Східну Азію. У модельному ряду два типи панелей, потужністю 250 і 300 Вт. ККД – 16%.

Panasonic (Solarcity). Після об’єднання з Tesla Motors японці перейшли на випуск тонкоплівкових панелей потужністю 270 Вт зі збільшеним числом елементів – 72.

Viessmann Werke GmbH & Co. KG. Німецький бренд з моделлю Vitosol 100-F, що постійно вдосконалюється. Плівка – гелій-титан (Ge-Ti), рами без гострих кромок і зрізів, покриття з безшовного надміцного скла і стійкістю до УФ-випромінювання. Фахівці з монтажу в своїх відгуках відзначають простоту і зручність монтажу, а власники таких комплексів – естетичність конструкцій.

First Solar. Позитивні відгуки власників сонячних батарей про продукцію американської компанії засновані на високій ефективності тонкоплівкових гібридних панелей на кадмій-телуровій основі. В умовах малої освітленості, розсіяного світла та великих кутах падіння променів їх продуктивність на 30-40% вище, ніж у кремнієвої «класики».

Дилером First Solar в Україні виступає вітчизняна компанія Green Tech Trade. На офіційному сайті можна провести безкоштовну калькуляцію вартості системи і ознайомитися з продукцією.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти