Види і характеристики сонячних батарей – детальний розбір

Види сонячних батарей (панелей) фото
Види і характеристики сонячних батарей – детальний розбір

Виснаження запасів викопного палива і нестабільна ситуація зі світовими цінами на вуглеводні змушує людей активно застосовувати альтернативні джерела енергії. До таких відносяться і сонячні батареї, види яких дозволяють задовольнити будь-який гаманець.

Висока вартість фотоелектричних панелей та витрати по їх установці компенсуються тривалим терміном роботи та відсутністю негативного впливу на навколишнє середовище. До того ж, у зв’язку з підвищенням попиту на це джерело альтернативної енергії, спостерігається падіння цін на всі види сонячних панелей.

Розглянемо детальніше які бувають панелі та їх особливості.

Види і типи сонячних панелей

Головне питання це з чого роблять сонячні батареї, про це ми розповімо далі.

Якщо не враховувати матеріал, з якого виготовлені панелі, їх можна класифікувати на такі типи:

 • жорсткі (каркасні), гнучкі або тонкоплівкові;
 • одно- або двосторонні.

За технологією виготовлення і використаних матеріалів їх ділять на дві великі категорії:

 1. Кремнієві. Вони більш поширені, ніж плівкові види сонячних батарей. Їх популярність пояснюється декількома факторами: поширеністю кремнію в земній корі, великою кількістю виробників, високим ККД і простішою технологією виготовлення.
 2. Плівкові. Для цих фотоелементів характерні нижчі продуктивність і ціна.

Кремнієві сонячні батареї та їх типи

Кремнієві сонячні панелі і їх види бувають:

 • Монокристалічні. Для їх виробництва кремній обробляють за технологією, винайденої польським хіміком Чохральським. Технологія виробництва монокристалічних панелей досить дорога, але вона виправдовує свою вартість високим ККД модулів (в межах 18-22%).
 • Полікристалічні. Їх виготовляють шляхом повільного охолодження сплаву, основу якого складає кремній. Дана технологія, на відміну від монокристалічних, вимагає значно менших енерговитрат, тому собівартість даного виду сонячних панелей є трохи нижчою. Однак меншим є їх ККД.
 • Панелі з аморфного кремнію. Це гібридний підвид, оскільки для їх виготовлення теж використовується кремній, але по тонкоплівковій технології. Ці батареї мають найнижчий ККД (приблизно 6%), але, не зважаючи на це, користуються великою популярністю завдяки високому показнику оптичного поглинання, ефективній продуктивності при низькій яскравості сонячного світла та ультратонкими фотоелементами.

Тонкоплівкові сонячні батареї та їх типи

Тонкоплівкові види сонячних панелей теж мають свої відмінності та характеристики:

 • Телуридо-кадмієві. Як зрозуміло з назви, вони виготовляються з використанням телуриду кадмію. Раніше ця технологія використовувалася тільки в космонавтиці, а зараз такі панелі доступні для будь-якого будинку. І хоча ККД таких фотопанелей раніше був невисоким, в останніх моделей він становить приблизно 18%.
 • Селено-індієво-мідні. Деякі виробники можуть замінювати індій галієм, що дає можливість підвищити ККД цього виду сонячних батарей до 14%.
 • Полімерні. Вони мають невеликий ККД (всього 6%), але через свою невисоку вартість користуються популярністю і вважаються найбільш доступними.

Переваги сонячних батарей

Найбільш популярні види сонячних панелей мають свої переваги перед іншими джерелами енергії:

 1. безперервна робота (протягом світлового дня);
 2. безшумність;
 3. екологічність;
 4. заявлений виробником термін експлуатації (25-30 років);
 5. простий принцип функціонування;
 6. можливість збільшення потужності сонячної батареї;
 7. низькі експлуатаційні витрати;
 8. відсутність залежності від цін на енергоносії;
 9. широкий спектр застосування.

Роблячи вибір на користь того чи іншого виду панелей необхідно врахувати всі їх особливості. В широтах України на станції краще ставити батареї компанії First Solar на основі телуриду кадмію, адже такі модулі більш ефективно працюють від розсіяних сонячних променів, що дозволяє підвищити прибутковість станції більш ніж на 20%. Ознайомитися з продукцією First Solar можна на сайті їх офіційного представника в Україні компанії Green Tech Trade. Підбирайте надійну команду для встановлення сонячних батарей в Україні.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти