Як очистити сонячні панелі від снігу?

Як очистити сонячні панелі від снігу?

Питання «як очистити сонячні панелі від снігу» найбільш актуальний в регіонах з частими та рясними снігопадами. Перелік можливих варіантів розв’язання проблеми дуже різноманітний. Спеціалізовані високотехнологічні системи зазвичай встановлюють на потужних промислових станціях. Кілька панелей невеликої приватної СЕС найчастіше не вимагають обслуговування робочих поверхонь взагалі. Вибір оптимального способу залежить від ряду факторів. Основними з них є:

 • конструктивні особливості батарей
 • їх тип і потужність;
 • кут нахилу;
 • конфігурація покрівлі;
 • висота будівлі:
 • складність виконання робіт;
 • погодні умови.

Як очистити від снігу сонячні батареї. Сім варіантів.

Розглянемо кожен з варіантів окремо.

 1. Природне очищення. Простий і «лінивий» метод. Підходить для випадків, коли шар снігу не дуже великий, СЕС продовжує функціонувати, а кут нахилу робочих поверхонь становить 35° і вище. Нагрівання нижнього шару сніжного покриву, який впритул прилягає до панелей, викличе його танення і сповзання всього масиву вниз під впливом сили тяжіння.
 2. Змивання водою під тиском. Для цих цілей можна використовувати гумовий шланг, забезпечений звуженим наконечником, підключаючи його до звичайного водопровідного крану або водяного насосу. Однак при надмірно низьких температурах (мінус 10-15 градусів і нижче), на питання, як очистити сонячні панелі від снігу струменем води, фахівці дають негативну відповідь – «ніяк». Наслідком спроб такого роду може стати не очищення, а обмерзання поверхні. В результаті продуктивність фотоелектричних осередків тільки погіршиться.
 3. Очистка підручними засобами. Оптимально застосовувати для сухого і/або «свіжого» снігу. Очищення здійснюється м’якими щітками, прив’язаними до ручок-подовжувачів. Найпростіший спосіб для панелей, розміщених на землі або опорах, і досить складний – при розміщенні на покрівлі. Найбільші труднощі виникають при великій кількості батарей, змонтованих на дахах високих будівель з крутими схилами.
 4. Розтоплення шляхом нагрівання. Найчастіше для цих цілей, особливо на півночі, використовуються заздалегідь змонтовані на поверхні панелей легкі пластикові трубки, які наповнюються гарячим повітрям. Але допоміжна система подібного роду вимагає додаткових витрат електроенергії, і її застосування доцільно лише для СЕС великої потужності.
 5. Механічна вібрація. Піднімаючи питання про те, як очистити від снігу сонячні батареї шляхом вібрації, зовсім не обов’язково розглядати варіанти використання складних механізмів. Під цим може матися на увазі, наприклад, звичайна стрілянина по панелям пружними м’ячиками з бластерівNerf, яку можна влаштувати разом з друзями в якості розваги. Захисне скло така вібрація не пошкодить, а робота з очищення буде виконана з задоволенням.
 6. Застосування хімічних реагентів або автомобільного воску проти обмерзання. Ці речовини, ефективні для дорожнього покриття і капотів авто, сонячним батареям строго протипоказані. Позбутися від снігу і льоду вони допоможуть, але при цьому знизять ККД і термін служби панелей настільки, що спроба отримати додатковий прибуток обернеться серйозними втратами.
 7. Звернення до професіоналів є не найдешевшим, але єдиним прийнятним варіантом для складних випадків. По-перше, якщо самостійне очищення панелей на даху перевищує технічні можливості власника. По-друге, якщо через складність робіт виникає потенційна загроза здоров’ю і навіть життю власника.

Як очистити сонячні панелі від снігу. Правила безпеки.

Виконання самостійного очищення робочих поверхонь потребує дотримання наступних правил:

 • при сніговому покрові снігу менше 10 см, слабкому морозу і сонячній погоді краще дозволити природі самій виконати роботу за Вас – темний колір панелей і їх кут нахилу приведуть до танення і сповзання снігового покриву максимум за 2-3 години;
 • занадто товстий шар рекомендується знімати широкою пластиковою лопатою, а залишки змітати м’якою щіткою;
 • для очищеннясонячних батарейвід снігу, забороняється використовувати як суцільнометалеві, так і лопатиз металевим набиванням. Це майже гарантовано пошкодить захисну поверхню і призведе до різкого погіршення працездатності системи;
 • якщо панелі встановлені на землі, необхідно очищати територію в радіусі мінімум 1,5 – 2 метри навколо. Особливо важливо не допускати торкання верхньої кромки снігу до нижніх частин рам, інакше при наступному снігопаді вони тут же будуть заметені;
 • не слід застосовувати автомобільні засоби проти запотівання вікон. Для захисного покриття сонячних батарей будь-якого виробника зі списку Tier1 використовується скло з гідрофобними властивостями.

Важливо! Ні в якому разі не можна виконувати роботи на даху без навичок роботи на висоті, відповідної страховки та оснащення – взуття з нековзною гумовою підошвою, альпіністських карабінів і міцних тросів.

Чому іноді краще відмовитися від очищення

Рішення про те, як очистити сонячні панелі від снігу, необхідно приймати з урахуванням двох принципів – доцільності та безпеки.

 1. Якщо дах досить низький, краще очищати його знизу, використовуючи надійну, добре закріплену драбину і щітки на подовжених ручках.
 2. Не варто братися за роботу при температурі трохи вище нуля і високій вологості – слизька покрівля може обернутися падінням з даху і серйозними травмами.
 3. З тієї ж причини забороняється вставати ногами безпосередньо на скляне покриття, оскільки його ідеальне полірування не забезпечує стійкого зчеплення навіть з гумовим взуттям. Якщо інакше до занесених ділянок не дістатися, від очищення краще відмовитися зовсім або викликати професійну команду.
 4. Будь-які ризики для здоров’я є приводом для відмови від снігоочистки тазачекати до самоочищення сонячних батарей. Кілька десятків втрачених кіловат не окуплять витрати на Ваше лікування.
 5. Виробники високоякісних панелей в анотації до своєї продукції роблять акцент на тому, що при будь-яких умовах і грамотній установці вони взагалі не вимагають догляду протягом мінімум 10-15 років. Істотні втрати в ефективності може спричинити шар не снігу, а піску після піщаних бур, що в кліматичних умовах України, а не Саудівської Аравії або північної Африки, не актуально.
 6. Використання для очищення водяного струменя під тиском від насоса недоцільно, оскільки власне споживання цього електричного пристрою в більшості випадків виявляється вищим, ніж різниця в генерації між засніженими та очищеними поверхнями.

Як очистити від снігу сонячні батареї FirstSolar. Чи потрібно це робити?

Компанія GreenTechTrade – офіційний дилер світового лідера з виробництва тонкоплівкових батарей FirstSolar (США). Ми пропонуємо продукцію, що ідеально підходить для використання в період снігопадів.

Одним з найважливіших переваг американських модулів є безрамна конструкція. Разом з захисним покриттям з гідрофобного скла з нульовим рівнем адгезії, це забезпечує робочим поверхням самоочищення від будь-яких видів опадів, включаючи навіть мокрий сніг. А тому питання, як очистити такі сонячні панелі від снігу, перед власниками СЕС просто не встає. Ознайомитися з асортиментом батарей даного класу Ви можете на сайті компанії, а переконатися в ефективності їх роботи – замовивши екскурсію на СЕС «Могутнє».

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти