Як паяти сонячні панелі?

Як паяти сонячні панелі
Як паяти сонячні панелі?

Будь – яка сонячна батарея є високотехнологічним продуктом, і тому чимала частка її вартості припадає на роботи по збірці. Однак фахівці, що мають багатий практичний досвід в електротехніці, можуть паяти сонячні батареї і самостійно. Процес пайки довгий, копіткий і вимагає невпинної уваги, але в разі успіху результат виявиться набагато більш прийнятним за ціну. Все, що потрібно для збірки – матеріали та інструмент хорошої якості, точне дотримання послідовності операцій і неприпустимість помилок.

Чим паяти сонячні панелі та скільки на це потрібно часу

Порівняно невеликі фотоелектричні модулі зазвичай містять від 24 до 60 елементів, які необхідно об’єднати в єдину струмопровідну схему. Ручна пайка – процес повільний, трудомісткий і не дає права на помилку. Будь – яка похибка призведе до непрацездатності всієї батареї, і багатоденну працю доведеться починати заново. На під’єднання одного осередку у людини з досвідом йде близько півгодини. Отже, при тимчасових витратах близько 8 годин на добу спайка модуля, в залежності від його розміру та кількості елементів, займе від двох до п’яти днів.

З’ясувавши, як паяти сонячні панелі, потрібно підготувати наступні інструменти та матеріали:

 • фотоелектричні комірки обраного типу в кількості, що забезпечить необхідну сукупну потужність, силу струму і напругу;
 • набір широких і тонких плоских провідників;
 • паяльник;
 • достатній запас припою і флюсу.

Виходячи з наведених даних і розрахунків, самостійна пайка середньої за величиною і потужністю батареї цілком виправдовується затратами часу і дозволяє заощадити кошти. Однак для великих систем на 1 кВт і більше, що містять сотні сонячних елементів, робота подібної складності недоцільна.

Важливо! Товщина напівпровідникових кремнієвих осередків не перевищує 0,2 міліметра, тому будь – яким необережним рухом елементи легко зламати. Не поспішайте, будьте обережні та уважні при виконанні робіт!

Як паяти сонячні батареї і чого слід уникати

Серед найпопулярніших помилок, які допускають непрофесіонали, слід виділити три основні:

 1. Спроба прискорити складання. Відсутність терпіння і поспіх майже гарантовано призведуть до помилки. При цьому ймовірність «запороти» схему тим вище, чим більше кількість в ній елементів. Готова до тестової перевірки панель не обов’язково вийде з ладу під час пуско – налагодження, але часу і нервів на виправлення помилок піде дуже багато.
 2. Паяльник недостатньої потужності. При роботі малопотужним паяльником висока ймовірність недостатньої міцності пайки. Часу також буде потрібно більше, оскільки температура робочого наконечника буде швидко падати, а прикладання зайвих зусиль загрожує тріщиною або поломкою крихкого осередку через надлишковий тиск. Оптимально паяти сонячні панелі інструментом потужністю 60 – 80 Вт, що дозволить прискорити процес і мінімізує ймовірність пошкодження.
 3. Заміна якісних матеріалів дешевими аналогами. Найбільш часто зустрічається спроба не просто використовувати інший плоский провідник, а замінити його звичайним дротом. Економію коштів це практично не дає, зате збільшує витрати часу і погіршує якість спайки. Найбільшою небезпекою, в такому випадку, є висока ймовірність пошкодження осередків проводом надмірної товщини. Щоб уникнути подібних неприємностей фахівці рекомендують купувати спеціальні готові набори для фотоелектричних панелей.

Для пайки сонячної батареї бажано вибирати припій олово/каніфоль, а також флюс без вмісту кислот, щоб уникнути обов’язкової наступної промивки.

Покрокова інструкція самостійної пайки

Послідовність дій, що забезпечує максимально акуратну і надійну спайку елементів, наступна.

 1. Довгі плоскі провідники необхідно точно нарізати на смуги ножицями, виходячи з розміру осередків. Для прикладу візьмемо стандартний елемент шириною 156 мм. Далі буде потрібно:
 • нарізати стрічку на шматки такої ж довжини;
 • вирізати два листа картону товщиною 5 мм і шириною 73 мм;
 • скласти їх разом;
 • обмотати навколо металеву струмопровідну стрічку з набору та розділити її в місцях вигину в співвідношенні 73х5х63 мм;

Більш довга частина – 73 мм – буде припаяна на лицьову сторону осередку, 5 мм залишиться на зазор. Короткий відрізок, що залишився, необхідно спаяти з трійкою контактів, на тильній стороні.

 1. Ретельно обробити флюсом лицьову частину з негативнім зарядом.
 2. Починати паяти сонячні панелі потрібно з цього боку, забезпечуючи надійне з’єднання довгої частини нарізаного провідника з робочою поверхнею. По завершенні першої операції переконатися в надійності фіксації. Лудити з’єднання не обов’язково, але для надійності допустимо.
 3. Акуратно припаяти другу половину до тильної сторони, постійно контролюючи помірну ступінь нагріву паяльника.
 4. Повторити аналогічні операції з кожним наступним елементом до завершення даного етапу роботи.
 5. Почати об’єднувати осередки в єдину струмопровідну мережу, послідовно приєднуючи «плюси» до «мінусів».
 6. Максимально рівно розкласти підготовлені фотоелементи на основі майбутнього корпусу. Для отримання абсолютно однакових проміжків по довжині та висоті рекомендується використовувати «хрестики», що застосовуються майстрами при укладанні плитки. Другий варіант – заздалегідь розкреслити підкладку олівцем, отримавши «сітку» з прямокутними ділянками для укладання елементів.
 7. Акуратно, для збереження місця розташування осередків, закріпити їх скотчем.
 8. Опрацювати поверхні флюсом, як на першому етапі. Далі паяти сонячні панелі, використовуючи широкий провідник.
 9. Закріпити конструкцію в корпусі та надійно ізолювати.

Важливо! Ізоляція повинна бути ідеальною, інакше батареї швидко вийдуть з ладу внаслідок просочування всередину вологи.

Кращі сонячні батареї для погодних умов України

Розглядаючи різні варіанти, чим і як паяти сонячні батареї з метою економії, необхідно згадати про інші способи вигідного вкладення коштів. Замість того, щоб самостійно збирати фотоелектричні модулі з кремнієвими пластинами, можна придбати готові тонкоплівкові моделі фотовольтаїки.

Для географічної широти та кліматичних особливостей України найкращим вибором буде продукція FirstSolar – лідера світового ринку в області виробництва батарей на базі телуриду кадмію (CdTe). Вартість цих батарей нижче, а річна продуктивність вище, ніж кремнієвих аналогів. Крім того, термін служби фірмових американських панелей заводської збірки в 2 – 2,5 більше, і паяти такі сонячні панелі самостійно недоцільно.

З усіх питань придбання та монтажу звертайтеся до наших менеджерів по телефону або за допомогою форми для зв’язку на сайті компанії.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти