Як правильно вибрати та де купити сонячні батареї в Україні

Як правильно вибрати та де купити сонячні батареї в Україні

Сонячні батареї – головна і найдорожча складова сонячної електростанції (СЕС), від них залежить стабільність функціонування всього комплексу. Перед купівлею сонячної батареї, необхідно визначитися з її типом, потужністю та іншими характеристиками.

Монокристалічні або полікристалічні панелі

Основна різниця між моно- і полікристалічним елементами в процесі їх виробництва – у першому варіанті використовується метод Чохральського, у другому – плавлення кремнію.
Якщо взяти для порівняння сонячні батареї де сонячними елементами є моно- і полікристал, то монокристалічні панелі на вигляд більш однорідні. Вони зазвичай чорного кольору, а полікристалічні фотоелементи – синього.

Особливості монокристалічних панелей:

 • високий ККД (отже можна виділити меншу площу під СЕС);
 • монокристал має більш стабільні характеристики на протязі всього періоду роботи;
 • рівень деградації таких модулів до 0,55% на рік;
 • мінімальний температурний коефіцієнт;
 • ненабагато дорожче полікристала.

Особливості полікристалічних панелей:

 • дешевше у виробництві;
 • ККД менше ніж у монокристала (16-18%).

Якщо немає жорстких рамок по бюджету і необхідно отримати максимум електроенергії за термін служби сонячної панелі на обмеженій площі, краще вибирати монокристалічний модуль. Коли немає обмежень стосовно того де і на якій площі встановлювати сонячні батареї, то є сенс придбати полікристалічні панелі.

Нова сонячна панель або б/в варіант?

Наступне питання, після вибору типу панелі, це де купити сонячні батареї в Україні. На різноманітних сайтах багато оголошень про продаж дешевих сонячних батарей і інверторів, які значно дешевші за нові аналоги. Особливо багато продавців такого обладнання в західному регіоні України – Львові, Чернівцях, Івано-Франківську (найближчі до ЄС області). Це досить цікавий варіант заощадити, але він несе і серйозні ризики.
Сонячні модулі мають свій ресурс роботи і рівень деградації (у полікристалічних панелей це близько 0,7% на рік, у монокристалічних – не більше 0,55%).

Купити б/в сонячні батареї можна задешево, але не знаючи де і в яких умовах вони експлуатувалися, втрати в генерації енергії станції, можуть бути набагато більше.

Обладнання повинно бути легально ввезено в Україну

Важливою умовою для підключення СЕС до зеленого тарифу є легальне ввезення обладнання на територію України. У деяких виробників цей пункт є обов’язковим при виникненні гарантійних випадків, це теж варто враховувати.

Ще один важливий момент – це відповідність обладнання українським мережам, так інвертори, які офіційно поставляються в Україну, мають рівень захисту від перепадів напруги у 20%. Але та ж техніка, яка продається в Східній Європі, має захист у 10%, а в Німеччині – 5%.

Що треба знати про виробників сонячних панелей?

Компанії-виробники сонячних панелей ділять на 3 групи: Tier 1, Tier 2 і Tier 3. Знаючи особливості цих рівнів виробників можна істотно спростити вибір компанії де можна дешевше купити сонячні панелі для будинку в Україні.

photo

Основні критерії вибору сонячної батареї для електростанції

Вибравши магазин де можна купити сонячні батареї для дому та дачі в Україні, необхідно обов’язково уточнити ряд нюансів і характеристик:

1. Гарантійний термін. Гарантія на батареї буває двох видів: гарантія відпрацювання панелі та звичайна гарантія виробника. Гарантія відпрацювання у більшості панелей приблизно 20% за 25 років. Хоча для покупця особливо важливим моментом є не так показник ефективності в кінці гарантійного терміну, як різниця в продуктивності кожного наступного року з початку експлуатації.

2. Допустимі похибки номінальної потужності. Розглянемо простий приклад: виробник вказує потужність сонячної панелі у 250 Вт, з можливим відхиленням показників в +/- 5%. Виходить в реальності робочий діапазон батареї буде в межах від 237,5 до 262,5 Вт. В реальності, у модулів Tier 1 мінімальні відхилення і показники відхилення зазвичай позитивні та видавати вони будуть не менше 250 Вт. Тому перед тим як замовляти сонячні панелі необхідно в обов’язковому порядку ознайомитися з сертифікатами виробника, де повинна бути вказані всі дані.

3. Ефективність роботи модуля (ККД). Це один з основних критеріїв оцінки, він визначає який відсоток енергії сонячних променів, які потрапляють на поверхню модуля, надалі буде перетворений в електрику. У разі, якщо площа установки батарей велика, тут буде важливий не сам ККД, а вартість 1 Вт потужності. Якщо ж площа сонячної електростанції обмежена, то модулі з високими показниками ККД поліпшать загальну ефективність роботи СЕС.

4. Температурний коефіцієнт. Фотоелементи батарей дуже чутливі до високих температур, хоча в сонячний день виробляють найбільше електроенергії. Температурний коефіцієнт показує відсоток падіння ефективності генерації при підвищенні температури поверхні на 1°C. У панелей компаній Tier 1 і Tier 2 цей показник в районі 0,4% на 1° C. У батарей Tier 3 цей коефіцієнт більше і становить -0,5% / 1°C. Тестування сонячних модулів проводять при 25°C, але в літні місяці температури панелей можуть досягати 55-60 градусів. Відповідно втрати потужностей можуть бути до 10-15%, що для станцій з зеленим тарифом є значними фінансовими втратами.

Загальні правила купівлі обладнання та вибору підрядника

За останні роки з’явилося багато компаній, які продають обладнання для СЕС. Деякі з них – це вдалий варіант купівлі сонячних панелей за заниженими цінами. Але зазвичай ці компоненти або низької якості, або завезені в Україну нелегально, а можуть бути й зовсім не нові.

Як буде працювати таке обладнання і що з ним робити в гарантійних випадках – незрозуміло.

Найбільш безпечним буде варіант покупки устаткування безпосередньо у компанії, яка буде займатися його установкою і запуском електростанції.
Вибір підрядника – дуже важливий крок на шляху по організації роботи СЕС. Професійність компанії не можна оцінити за якимись конкретними стандартами, адже в Україні є достатньо фірм з кваліфікованими спеціалістами.

Критерії для вибору підрядника з монтажу сонячної електростанції:

 • Досвід роботи. В компанії повинні працювати професіонали, які підкажуть де можна встановити батареї, яке додаткове обладнання краще придбати та змонтують конструкції за відповідними, до вимог виробника, стандартами.
 • Якісне обладнання. Все обладнання повинно супроводжуватися відповідною документацією та сертифікатами якості. Це обов’язкова умова для підключення встановленого комплексу до «зеленого» тарифу.
 • Репутація на ринку. Гарні відгуки клієнтів – це звичайно плюс для компанії, однак, якщо у компанії є негативні відгуки, тут однозначно, краще вибрати іншу фірму.

Крім вищевказаних критеріїв є ще кілька якостей, які можуть вплинути на вибір компанії:

 • Гарантія на монтажні роботи. Підрядник повинен надавати гарантію на монтажну конструкцію. Тому, якщо є вибір підписання договору з декількома компаніями, перевагу слід віддати фірмі, яка надає найбільш довгострокові гарантії на виконані роботи.
 • Ретельний підбір субпідрядників і їх ефективний контроль. По деяким видам робіт підрядники звертаються до послуг субпідрядників. Це абсолютно нормальна практика і нормальні компанії не приховують такі моменти, але обов’язково проводять контроль субпідрядників на всіх етапах проведення монтажу.
Більш докладно про правила монтажу сонячних електростанцій в нашому блозі.

Інвестиції в технології майбутнього набирають обертів і саме тому особливу увагу необхідно приділяти вибору якісного обладнання. Компанія Green Tech Trade – офіційний представник світового лідера у виробництві сонячних батарей американської компанії First Solar в Україні. На сайті Green Tech Trade можна ознайомитися з асортиментом продукції та купити унікальні тонкоплівкові панелі First Solar. Все обладнання завезено офіційно, з гарантією від виробника на 25 років.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти