Як вплине епідемія коронавіруса 2019 nCoV на темпи поширення сонячної енергетики

Коронавірус та ціни на сонячні батареї
Як вплине епідемія коронавіруса 2019 nCoV на темпи поширення сонячної енергетики

Китайський коронавірус 2019 nCoV, який практично паралізував нормальне життя Піднебесної, фахівці встигли охрестити черговим «чорним лебедем». Менш ніж за місяць він завдав шкоди на десятки мільярдів доларів тільки КНР, а в разі продовження вимушеної зупинки підприємств загрожує вплинути на всю світову економіку. Проблеми напевно виникнуть і у покупців сонячних батарей, оскільки половина з них надходить на ринок саме з Китаю. Наскільки затягнуться карантинні заходи, сьогодні не може сказати ніхто. Але в умовах різкого скорочення постачання ціни неминуче підуть вгору.

Що потрібно знати про новий коронавірус 2019 nCoV

Перші випадки захворювання медики зареєстрували в грудні 2019 року в провінції Хубей – великому промисловому регіоні країни з 60-мільйонним населенням. Далі вірус став швидко поширюватися по всьому Китаю і, попри жорсткий карантин та зусилля лікарів, кількість хворих вже за місяць перевищила епідеміологічний поріг іншого коронавіруса 17-річної давності – SARS.

Кількість померлих теж невпинно зростає, і до середини лютого перевищила 1300 осіб– більше, ніж померло від атипової пневмонії 2003 року по всьому світу за дев’ять місяців. Думки вірусологів щодо тривалості епідемії та досягненні нею свого піку сильно відрізняються– одні прогнозують перелом ситуації в кращу сторону вже до березня, інші –лише до квітня-травня.

На сьогодні групи вчених зі всього світу цілодобово працюють над створенням вакцини, а знаменитий актор Джекі Чан пообіцяв виплатити розробнику мільйон доларів власних коштів. Один з досліджуваних зразків варіантів ліків, за словами медиків Гонконгу, синтезований ще 28 січня 2020 року, але без повноцінних клінічних випробувань він не може бути запущений в серію.

Чи небезпечні вантажі з Китаю?

Оскільки мільйони тонн вантажів з КНР, включаючи сонячні батареї та комплектуючі до них, все ж продовжують надходити на світовий ринок, компанії-дилери різних країн попросили провідних фахівців в області медицини оцінити небезпеку їх використання. На питання, чи потрібно припиняти авіаперельоти та ввезення вантажів з Китаю, відповідь дав, зокрема, Дмитро Анатолійович Ліознов–провідний вірусолог, доктор наук, директор НДІ грипу Санкт-Петербурга.

За словами професора, захворювання протікає тяжко, але з вантажами немає великої небезпеки, оскільки вірус нестійкий і поза живого носія гине протягом кількох годин. Але в питанні обмеження перельотів людей, які працюють з китайськими постачальниками сонячних панелей різних типів, доктор був більш категоричний – щоб уникнути навіть мінімальної ймовірності потенційного зараження, заборону слід вважати обґрунтованою мірою.

Очікуваний вплив на економіку та ситуація в сонячної галузі

Якщо карантинні заходи та вимушені «канікули» на підприємствах-виробниках затягнуться, економічна криза може виявитися сильнішою, ніж у 2008 році. Поки ж епідемія призвела до наступних наслідків.

 1. Дефіцит комплектуючих з Китаю

За межами КНР з кінця січня зупиняються лінії багатьох заводів. Наведемо кілька прикладів.

 • З найгострішими проблемами логістики зіткнулася автомобільна промисловість Південної Кореї. Коронавірус порушив безперебійнезабезпечення комплектуючими від китайських постачальників, і з 7 лютого на семи південнокорейських заводах концерну Hyundai практично зупинився випуск автомобілів, крім автобусів.
 • Японська компанія Honda оголосила про намір відновити виробництво на своїх китайських заводах 14 лютого, але розглядає варіант і більш довгострокового простою.
 • Американська корпорація Tesla Ілона Маска збиралася знову запустити конвеєр нової гігафабрики в Шанхаї 10 лютого. Але керівництво попередило, що вибилося з графіка виробництва електромобілів Model 3, і відновити темпи найближчим часом не вдасться.

Щодо ситуації з геліо обладнанням висловився Ріяз Тімерясов – співробітник компанії Begriff, яка спеціалізується на випуску фотоелектричних панелей в самому центрі епідемії, 12-мільйонному місті Ухані. Спеціаліст був евакуйований з Піднебесної разом з іншими громадянами Росії, а до того два тижні перебував у своєму китайському домашньому офісі, безпосередньо ні з ким не контактуючи. Коли відновить роботу його китайський постачальник, Ріяз не прогнозує.

 1. Що буде з цінами та як впадуть обсяги виробництва

Інвестиційна банківська компанія Roth Capital Partners вважає, що ціни на фотоелектричні модулі в найближчому майбутньому зростуть, оскільки зупинка підприємств призвела до різкого падіння виробництва.

Традиційні китайські новорічні канікули поки продовжені до 9 лютого в восьми провінціях. Половина з них–це ключові регіони, що спеціалізуються на сонячній енергетиці:

 • Цзянс;
 • Чжецзян;
 • Гуандун;
 • Аньхой.

Однак компанії-виробники фотовольтаїки зазначають, що процес виготовлення обладнання під час свят не припиняли, хоча частково і скоротили обсяги.

Знижені виробничі показники –це наслідок не лише скорочення виробництва, а й порушення логістики. Згідно з рішенням влади Пекіна, канікули в столиці продовжені на тиждень. Місцеві керівники деяких інших регіонів встановили термін два тижні. Існує ймовірність, що якщо не повна, то частковазупинка підприємства стане ще довшою, в залежності від ситуації з вірусом.

На умовах анонімності директорибагатьох великих китайських виробників у сфері сонячної енергетики повідомили іноземним журналістам, що їх заводи не зупинені, але темпи виробництва знижені на 30-50%. На питання, коли відбудеться повернення до колишніх показників, керівники відповісти не змогли.

Ймовірний вихід на повне відновлення обсягіввідбудетьсяу 3-му кварталі 2020 року.

Така оцінка базується на наступних даних.

 • Заклик Всекитайської асоціації виробників фотоелектричного обладнання (CPIA) до уряду країни відкласти введення в дію всіх найбільших нових китайських СЕС з 31.03.2020 на 30.06.2020, тобто на три місяці. Документ вимагає офіційного урядового рішення, оскільки зсув термінів автоматично тягне за собою зміну розмірів державних субсидій;
 • Згідно з інсайдерською інформацією видання «Ru.magazin», багатьом високопоставленим співробітникам китайських компаній-виробників сонячних панелей та супутнього устаткування на той же термін – 3 місяці – заборонені відрядження в інші країни. Особливо в США та Європу, навіть з діловими цілями. Деякі виключення зроблені тільки для поїздок у власні закордонні філії, розташовані в Східній Азії;
 • Відсутність очікуваних офіційних релізів про заплановані нові потужності китайських СЕС на 2 квартал 2020 року, які зазвичай починали з’являтися в січні-лютому.
 1. Реакція європейців

Найбільше аналітичне агентство Bloomberg New Energy Finance, в особі свого старшого аналітика Дженні Чейза, видало наступний прогноз в інтерв’ю престижному журналу PV:

 • вплив спалаху вірусу буде менш виражений за межами найбільшого у світі китайського ринку сонячної енергії;
 • проте, у європейських розробників та (або) EPC (постачальників інженерних, закупівельних та будівельних послуг) з терміном здачі об’єктів на базі китайського обладнання від 3 до 6 місяців можуть виникнути проблеми;
 • в масштабах 12 місяців введення європейських станцій майже збереже заплановану на 2020 рік сукупну потужність – просідання складе не більше кількох мегават;
 • найбільші проблеми виникнуть у дрібних контракторів з мінімальним терміном здачі об’єктів, зав’язаних переважно на китайських постачальниках.

Як йдуть справи в Україні?

Більше за інших від наслідків епідемії коронавіруса 2019 nCoV може постраждати компанія ДТЕК, що веде роботи здебільшого з китайськими інвесторами. Вітчизняні фірми, які співпрацюють з норвезькими, шведськими, чеськими, естонськими та іншими європейськими бізнесменами у сфері сонячних технологій, практично не постраждають.

Значний внесок в українську генерацію цього року може внести компанія Green Tech Trade. Наші тонкоплівкові панелі на базі телуриду кадмію (CdTe) постачає американський гігант First Solar – світовий лідер з їх виробництва. Навіть за наявності на ринку до 40-60% продукції китайських грандів з ТОП-5 рейтингу TIER-1, встановлені нашими фахівцями «під ключ» сонячні станції демонстрували на 20% кращу середньорічну продуктивність. У зв’язку з тимчасовим відходом з ринку китайських модулів вигода від придбання тонкоплівкових гібридів CdTe стає ще більш очевидною.

З усіх питань покупки та монтажу звертайтеся до операторів-менеджерів за телефонами гарячої лінії або за допомогою форми зворотного зв’язку на сайті.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти