Як заробити на сонячних батареях? Поради від експертів

Як заробити на сонячних батареях? Поради від експертів

Справжній бум на сонячні батареї, що триває в Україні третій рік, пов’язаний з поєднанням декількох сприятливих факторів. В їх числі: стрімке здешевлення обладнання, підвищення зарплат в доларовому еквіваленті майже вдвічі за той же період і високі ставки «зеленого тарифу». В результаті число домогосподарств, які зважилися на установку власних СЕС, зросло майже до 10 000, а заробіток на сонячних батареях перетворився на прибутковий бізнес навіть на побутовому рівні.

Українські промисловці продемонстрували ще більше зростання, інвестувавши в галузь спільно з іноземними партнерами більше 1,5 млрд. євро і почавши зводити достатньо потужні станції. Очевидно, що така популярність на всіх рівнях обумовлена, перш за все, вигодою інвестицій. Спробуємо розібратися, наскільки значною вона може виявитися.

Від чого залежить дохід від сонячних батарей

Прибутковість бізнесу залежить від перевищення доходів над витратами. Первинні вкладення в будівництво і запуск фотоелектричних станцій досить значні та складають сьогодні близько € 0,7 – € 0,9 за ват (€ 7 000 – € 9 000 за станцію загальною потужністю 10 кВт). Отже, завданням власника майбутньої СЕС є максимально доступний рівень інвестицій, що відповідно принесе найбільший прибуток. При цьому зменшувати витрати нижче певного мінімуму марно, оскільки станції невеликої потужності просто не встигнуть окупитися.

Таким чином, відповідь на питання, скільки можна заробити на сонячній електростанції, безпосередньо залежить від наступних факторів:

 • потужності та продуктивності електростанції;
 • якості обладнання;
 • початкових витрат на покупку комплектуючих, монтаж і оформлення документів;
 • державної політики щодо ставок «зеленого тарифу»;
 • тривалості періоду окупності;
 • швидкості технологічного прогресу.

Розрахунок підсумкового прибутку буде тим точніше, чим детальніше врахуються усі фактори впливу.

1. Потужність і продуктивність

В одному питанні думки експертного співтовариства в галузі енергоефективності та прибутковості геліостанцій однозначні – бізнес на сонячних батареях в Україні, за нинішньої продуктивності та вартості фотоелектричного обладнання, можливий тільки при сукупній потужності панелей від 8 кВт і вище. Менші цифри, навіть при мінімальному власному споживанні, збільшать термін окупності мережевих станцій майже до 10 років – закінчення періоду дії пільгових ставок на покупку електроенергії з альтернативних джерел.

Продуктивність системи потужністю 10 кВт, за умови цілорічної роботи, складе від 10 до 14 МВт, з яких від 9 до 13 МВт можна буде віддати в мережу. При діючій ставці 16,3 євроцента за кіловат (після виплати податків – € 0,13) до 2025 року і 14,5 євроцента до 2030 року (€ 0,116 – «чистими»), станція принесе:

 • 2020 – 2024 р.р. – від 5850 до 8450 євро;
 • 2025 – 2029 р.р. – від 5220 до 7540 євро,

тобто окупить себе за 4-6 років, а до 2030 року – двічі.

 

Як випливає з розрахунків, продуктивність систем однакової потужності може відрізнятися майже в 1,5 рази. Щоб зрозуміти, як заробити на сонячних батареях максимально можливу суму, необхідно звернутися до наступних факторів впливу.

2. Якість обладнання

Істотну роль в ефективності роботи СЕС відіграє обладнання станції. Експертами рекомендується придбання панелей, контролерів, інверторів, АКБ і периферії тільки у компаній з ТОП-10 рейтингу TIER-1, оскільки тільки вони гарантують його якість і відповідність показникам ККД (який вказаний виробником) протягом усього терміну експлуатації (зазвичай – 25 років).

Купівлею дешевших комплектів можна знизити початкові витрати на 5-20% (400 – 1600 євро для станцій 10 кВт), але будувати бізнес на сонячних батареях такого рівня з непередбачуваним терміном реальної експлуатації в Україні настійно не рекомендується.

Впливає на продуктивність і тип придбаних панелей. У найбільш сонячних регіонах – Близький Схід, південні штати США, Мексика, Туреччина – краще використовувати панелі з максимальним ККД в ідеальних умовах. На широті України кращими на 18-20% показниками володіють тонкоплівкові варіанти, за рахунок більш широкого кута захоплення випромінювання і ефективнішого поглинання енергії в похмуру погоду.

Важливо! Єдиним фактором, вплинути на який неможливо, є інтенсивність сонячної інсоляції. Дохідвід однотипних сонячних батарейв південних (Херсонській, Миколаївській та Одеській) областях буде на 10% вище, ніж в центральних(наприклад, Дніпропетровській), 15% – західних(Закарпатській), 20% – північних(Сумській) областях. При розрахунку терміну окупності цю похибку доведеться обов’язково внести в формулу.

3. Початкові витрати

З приблизно € 8 000 стартових витрат на запуск станції в 10кВт близько 10-15% займають витрати професійного монтажу та пуско-наладки (в залежності від складності робіт і віддаленості місця розташування об’єкта). Знизити їх можливо шляхом замовлення тільки шеф-монтажу або повної відмови від послуг профільної компанії. Однак, розраховуючи, як заробити на сонячних батареях шляхом мінімізації саме цієї частини витрат, вдаватися до таких сумнівних способів економії небажано. Без досвіду виконання збірки, підключення, перевірки та запуску складних систем геліообладнання висока ймовірність:

 • отримання травм при виконанні монтажних робіт на висоті (установка на даху);
 • порушення електротехнічних вимог розміщення, з’єднання і підключення елементів, які загрожують у кращому випадку зниженням ККД системи, а в гіршому – вихід її з ладу на етапі запуску.

Крім того, оформлення пакету документів на з’єднання з традиційними електричними мережами та «зелений тариф» вимагає певної юридичної підготовки та значної кількості часу.

4. Державна політика щодо пільгових ставок

Експерти українського енергоринку в інтерв’ю різним виданням неодноразово підтверджували – державна політика щодо збереження діючих ставок «зеленого тарифу» змінюватися не буде. Більш того, висока ймовірність продовження його дії для СЕС малої потужності до 2040 року з метою досягнення максимально рівномірного розподілу сонячної генерації в масштабах країни.

Це дозволяє спокійно визначати, скільки можна заробити на сонячній електростанції, оперуючи інтервалом не менше 10 років.

5. Тривалість періоду окупності

Купуючи СЕС для отримання прибутку, слід враховувати, як її розмір вплине на термін окупності. Принциповим моментом тут є зменшення тарифної ставки при переході між періодами 2020-2024 і 2025-2029 років на 12%. Отже, чим раніше окупиться станція, тим вище виявиться заробіток на сонячних батареях. Сумарно різниця додатковоскладе:

 • € 150 за кожен місяць до 31 грудня 2024 року для 10-кіловатної станції;
 • € 300 – 20 кВт;
 • € 450 – 30 кВт.

До цього слід додати, що при підвищенні потужності на кожні 10 кВт період окупності скорочується приблизно на 3 місяці, що робить установку більш потужних СЕС ще вигіднішим варіантом.

6. Швидкість технологічного прогресу

Складніше за все відповісти на питання, наскільки бізнес на сонячних батареях в Україні буде вигідніше в залежності від часу запуску СЕС. З одного боку, більш рання установка дає перевагу в розцінках за «зеленим тарифом». З іншого – існує ненульова ймовірність, що швидкість росту ККД нових поколінь панелей (при одночасному зниженні їх вартості) зробить покупку станції, наприклад, через 5 років вигідніше, ніж сьогодні.

Але навіть в цьому випадку, СЕС за п’ятирічний період встигне окупитися і почати приносити чистий дохід від сонячних батарей. Якщо, в результаті якогось технологічного прориву, системи 2025 року виявляться кратно вигіднішими, старе обладнання завжди можна демонтувати та придбати нове.

Як максимально заробити на сонячних батареях вже зараз?

Оскільки хмарна погода в Україні не рідкість, оптимальним вибором для більшості її регіонів є тонкоплівкові панелі на базі телуриду кадмію (CdTe) від світового лідера їх виробництва, фірми FirstSolar (USA). Вони легші, менш чутливі до хмарності, спеці і на 20% продуктивніші кремнієвих конкурентів. Замовити комплект панелей і супутнього устаткування можна на сайті офіційного дистриб’ютора, компанії GreenTechTrade.

 

 

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти