Які області України підходять для установки сонячних батарей

Які області України підходять для установки сонячних батарей
Які області України підходять для установки сонячних батарей

Законодавче введення «зеленого тарифу» і швидке здешевлення фотоелектричного обладнання зробило установку сонячних батарей для дому надзвичайно вигідною інвестицією. Однак продуктивність навіть однотипних СЕС сильно відрізняється в залежності від місця їх географічного розташування. Причина–в різному рівні сонячної інсоляції, яка по регіонах країни коливається в середньорічних межах 1170 – 1438 кВт*год на квадратний метр поверхні.

Щоб визначити, які області України підходять для установки сонячних батарей більше, а які менше, необхідно вивчити інсоляційну карту. Максимально точні та зібрані за тривалий період метеорологічні дані для будь-якої точки земної поверхні нескладно знайти на сайтах NASA – https://eosweb.larc.nasa.gov/ або https://power.larc.nasa.gov/.

Сонячна інсоляція по областям

За інформацією американського аерокосмічного агентства, середня інтенсивність випромінювання по областям України дає наступну картину (в порядку зростання):

Область Активність випромінювання

 (кВт*год/рік на 1м2)

Івано-Франківська 1170
Тернопільська 1184
Львівська 1187
Волинська 1187
Рівненська 1194
Чернівецька 1199
Житомирська 1206
Чернігівська 1213
Вінницька 1231
Київська 1239
Закарпатська 1246
Хмельницька 1246
Харківська 1272
Сумська 1279
Черкаська 1290
Полтавська 1300
Кіровоградська 1308
Донецька 1319
Луганська 1330
Дніпропетровська 1330
Запорізька 1359
Одеська 1396
Миколаївська 1403
Херсонська 1405
Крим 1438
Середня по Україні 1277

При розрахунку доцільності встановлення сонячних батарей на даху або на землі ці дані вкрай важливі, оскільки враховують середньорічну інтенсивність випромінювання з урахуванням будь-яких погодних факторів протягом календарного року. Це дозволяє спрогнозувати приблизну кількість електроенергії, яку здатна виробити станція з заздалегідь відомими технічними характеристиками панелей. Знаючи обсяг генерації, нескладно підрахувати щорічний дохід, а виходячи з нього – термін окупності СЕС і розмір подальшої чистого прибутку.

Зони ефективності

Як випливає з таблиці, всі області можна згрупувати в чотири умовні зони ефективності установки сонячних батарей в приватному будинку:

  • менше 1200 кВт*год/м2 – низька;
  • 1200 – 1300 кВт*год/м2 – середня;
  • 1300 – 1400 кВт*год/м2– висока;
  • більше 1400 кВт*год/м2 – дуже висока.

Перша група – області, де фотовольтаїка буде окупатися найдовше. Великі промислові сонячні станції в них практично відсутні, а приватні зустрічаються рідше, ніж в цілому по Україні. Єдиний виняток – «Яворів-1» у Львівській області, побудована на гроші ЄБРР.

Друга група – регіони з невеликою кількістю проектів потужністю більше 10 МВт. Найбільш значимі з них – дві Закарпатські СЕС потужністю кілька десятків мегават кожна. Тут же до квітня 2020 року очікується запуск ще двох проектів, на 11 і 12 МВт відповідно. Інвестором виступає компанія з Південної Кореї.

Третя група – регіони, де зведення нових станцій активно почалося з 2018 року. Найбільша на сьогодні Дніпропетровська СЕС з потужністю в 246 МВтпобудована саме в зоні з інсоляцією трохи більше 1300 кВт*год/м2. Установка сонячних батарей для дому в даних областях теж є вигідною інвестицією, адже за рівнем сонячної активності поступається тільки півдню країни.

Четверта група, без урахування Криму – Миколаївська, Херсонська і Одеська області. Особливо приваблива південна частина останньої, в якій розташовуються 6 з 11 найбільш продуктивних СЕС України. Термін окупності приватних проектів в даній зоні майже на 15% коротший, ніж в середньому по країні, і подальший щорічний чистий прибуток також набагато вище.

Вищевказане не означає, що від проектів установки сонячних батарей на даху або на землі в Кіровоградській, Харківській або Київській областях слід відмовитися. Окупатися вони будуть трохи довше, але обов’язково принесуть своїм власникам прибуток. Так, середня станція на 30 кВт, в залежності від географічного розташування, поверне всі початкові витрати:

  • Волинь, Рівне, Чернівці, Житомир – приблизно за 65 – 66 місяців (5,5 років);
  • Ужгород, Хмельницький, Харків – 61-62 міс.;
  • Полтава, Кропивницький, Дніпро – 57-58 міс.;
  • Одеса, Миколаїв, Херсон – 52-53 міс.

Оскільки виплати по «зеленому тарифу» збережуться як мінімум до 2030 року, витрати на будівництво і запуск СЕС до цієї дати встигнуть окупитися 2-2,5 рази, а за весь період служби з моменту встановлення сонячних батарей – до 5 разів.

Інші способи підвищення ефективності

Крім природної причини – різного рівня сонячної інсоляції – існують і інші методи підвищення продуктивності фотоелектричних станцій. Скоротити період окупності на 6-10 місяців здатні інноваційні тонкоплівковісонячні панелі, в яких використовується рідкоземельний напівпровідник телурид кадмію (CdTe). Найбільший у світі виробник подібних гібридів – компанія FirstSolar (США). Підвищення ефективності досягається за рахунок більш широкої зони охоплення випромінювання, що особливо важливо в умовах хмарності та при великих кутах падіння світла.

В Україні продукцію даного класу пропонує GreenTechTrade. Професійна команда готова забезпечити розробку будь-якого проекту СЕС і здачу його «під ключ». Детально ознайомитися з послугами та розрахувати станцію для будь-якого регіону України можна на офіційному сайті.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти