Європа готова допомогти Україні у розвитку альтернативної енергетики

Європа готова допомогти Україні у розвитку альтернативної енергетики
Європа готова допомогти Україні у розвитку альтернативної енергетики

Високими темпами розвитку альтернативної енергетики Україна багато в чому зобов’язана іноземним інвесторам. За останні 5 років в країні було введено в дію обсяг потужностей, здатних видавати щорічно більше 4 ТВт*год електроенергії. При середній собівартості будівництва великих СЕС «під ключ» близько $ 1 млрд. за 1 ТВт*год, інвестиції в ВДЕ перевищили $ 4 млрд. При цьому на частку закордонних інвестицій припало понад 80% витрачених сум. Однак до 2020 року ситуація на українському ринку ВДЕ серйозно змінилася. І для збереження подальшого інтересу до нього іноземного капіталу державі треба виважено вводити будь-які нові законодавчі норми.

Пропозиції Єврокомісії з питань енергетики

З боку європейських структур пропозиції щодо подальшого розвитку альтернативної енергетики України на 2020 і наступні роки вже надійшли. Зустріч двох «енергетичних» міністрів – українського Олексія Оржеля і європейського Кадрі Сімсон – відбулася в рамках 10-ї Асамблеї «ІРЕНА», присвяченій загальноєвропейським планам розвитку ВДЕ до 2050 року.

На переговорах представниця ЄС повідомила, що Євросоюз дуже зацікавлений у перетворенні Європи до середини століття в першу на планеті сторону світу з нейтральним кліматом. З цією метою частину коштів на розвиток альтернативної енергетики планується виділити і Україні. Порядок сум з горизонтом планування п’ять років очікується в межах від сотень мільйонів до декількох мільярдів євро. Але обов’язковою умовою гарантованої допомоги та, головне, приходу великих фірм-контракторів, є внесення змін до українського законодавства, надійно гарантує права інвесторів.

Олексій Оржель запевнив єврокомісара, що всі залежні від України кроки будуть зроблені, а ринок альтернативної енергетики прозоро врегульовано. У тому числі – з урахуванням змін у сфері державного субсидування ВДЕ, яківже набрали чинності з 01.01.2020.

Хто така Кадрі Сімпсон

На свій пост новий «енергетичний» єврокомісар заступила зовсім недавно, 01.12.2019, але в даній сфері вважається великим фахівцем. Протягом майже 4 років, з 2016 по 2019 роки вона обіймала посаду естонського Міністра економіки та інфраструктури. Багато в чому, саме завдяки її зусиллям і професіоналізму, ця невелика східноєвропейська країна вийшла на рівень 32% споживання електроенергії з поновлюваних джерел.

Важливим на новому державному посту є і освіта цілеспрямованого політика – Кадрі Сімсон є магістром політології, і отримала свою науковий ступінь у престижному Лондонському університеті.

На попередню посаду єврокомісар була запрошена прем’єр-міністром Юрі Ратас, відомого впровадженням в Естонії кращої в світі системи «електронного уряду».

Іноземні інвестиції в українську «зелену енергетику» 2016 – 2019 років

Фінансові вкладення Європи та деяких інших країн в розвиток українських ВДЕ щорічно збільшуються. З моменту змін законодавства на користь стимулюючого субсидування «зеленої» енергетики країна отримала таку кількість іноземних інвестицій в дану сферу:

Рік Загальний обсяг, млрд.$ З них Європа, млрд.$ З них пряма безповоротнадопомога, млрд.$
2015 0,1
2016 0,2 0,1
2017 0,5 0,2
2018 0,9 0,3 0,1
2019 2,2 0,6 0,2
2020 (прогноз) 3,5 1,2 0,3

За видами ВДЕ розподіл інвестицій дало таку картину щорічної генерації:

 • СЕС – 2600 МВт;
 • ВЕС – 460 МВт;
 • біогаз – 28 МВт;
 • мала гідроенергетика – 15 МВт;
 • біомаса – 4,5 МВт.

Серед іноземних інвесторів сумарно перше місце займають компанії з КНР, а слідом за ними – фірми-контрактори з Норвегії, Данії, Швеції, Чехії, Австрії та Естонії.

Як і чому змінився ринок ВДЕ України з 2020 року

Обговорення подальших фінансових вкладень в галузь на рівні міністрів України та ЄС мало місце через істотні зміни в українському законодавстві за двома напрямками:

 • з 1 січня 2020 року набирають чинностіаукціони з продажу електроенергії, нові ставки «зеленого тарифу»;
 • перебувають на стадії розгляду та узгодження – квоти на державну підтримку, досягнення компромісу між інтересами держави та інвесторів у питаннях реструктуризації обов’язкових виплат.

Ці зміни назріли, оскільки заявки на будівництво об’єктів ВДЕ, подані до Державної архітектурно-будівельної інспекції, не встигають оброблятися. На початок 2020 року кількість таких з простроченими термінами вже перевищує кілька сотень. Для власників майбутніх об’єктів дати введення в експлуатацію принципові, і тому термінове прийняття нормативних правил за другим напрямом необхідно якомога швидше.

Чотири сегменти ринку сонячної генерації

Поточні та майбутні зміни в законодавстві2020 року розділять всю альтернативну енергетику України на 4 групи.

 1. Перша група – нові великі проекти потужністю від 200 МВт кожен, які отримають державну підтримку згідно з квотами в разі перемоги на аукціонах. Розмір субсидування і його порядок визначається Законом № 2712-VIII від 25 квітня 2019 року. На даний момент орієнтовні обсяги держпідтримки розраховані на такі потужності (в залежності від часу введення в експлуатацію):
 • до 01.04.2020 ≈ 200 МВт;
 • до 01.10.2020 ≈ 200 МВт;
 • з 01.10.2020 по 31.12.2021 ≈ 500 МВт;
 • 2022 р ≈ 600 МВт;
 • 2023 р ≈ 700 МВт;
 • 2024 р ≈ 800 МВт.
 1. Друга група – проекти будь-якої потужності від 1 МВт, під які європейськими та іншими інвесторами вже були отримані держгарантії на покупку/продаж електроенергії у 2019 році. Їх власникам у 2021-2022 роках дозволяється вибирати, отримувати оплату за діючими «зеленим тарифами» або за підсумками аукціонних торгів. Очікується, що для європейських інвесторів цей варіант залишиться дуже привабливим, оскільки ставки підтримки по ньому перевищують європейські.
 2. Третя група – станції від 50 кВт до 1 МВт. Їм гарантована оплата за наступними відсотковими ставками від чинного «зеленого тарифу»:
 • 2020 рік – 75% базової норми;
 • 2021 – 72,5%;
 • 2022 – 70,0%;
 • 2023 – 67,5%.

На інвестиції в цей сектор фахівці також покладають великі надії – перш за все у вирішенні проблеми рівномірного розподілу генерації по території України.

 1. Четверта група – приватні станції до 50 кВт

Тут європейські інвестиції не очікуються, але ставки «зеленого тарифу» до 2030 року для цієї групи зберігаються в повному обсязі.

Заклик до компромісу між державними гарантіями і «зеленим тарифами»

За інформацією «РБК-Україна», керівництву Міністерства енергетики та навколишнього середовища, а також профільному комітету Верховної Ради було направлено офіційний лист, підписаний послами європейських держав. Основним посилом документа був заклик до пошуку компромісу між інтересами держави Україна і іноземними інвесторами з питань подальших правил тарифікації, квотування та гарантій захисту довгострокових інвестицій.

Зокрема, документ закликав не допустити:

 • невизначеності у знову прийнятих законах;
 • «оборотності» дії норм вже працюючих положень законодавства;
 • недопущення затримок оплати відданої в мережу «зеленої» електроенергії;
 • відмова від гарантованих компенсацій і т.д.

Для відновлення довіри та інтересу закордонних інвесторів, а також продовження програми прямої допомоги Європейського банку Реконструкції та розвитку, Україні необхідно знайти компроміс повсім спірним положенням законопроекту № 2543 від 06.12.2019 року. Перш за все – в розділах реструктуризації «зелених тарифів» і необоротних гарантій обов’язкової закупівлі згенерованої екологічно чистої енергії згідно з умовами укладених договорів.

Чому високі темпи розвитку сонячної енергетики так важливі?

Уже відомо, що при позитивному розв’язанні всіх питань подальше інвестування в галузь продовжать такі компанії зі світовим ім’ям у відновлюваній енергетиці, як:

 • AkuoEnergy;
 • AccionaEnergia;
 • ScatecSolar;
 • NBT;
 • Total та інші.

Це допоможе державі досягти раніше оголошеної стратегічної мети – виходу на 11% -вий рівень отримання енергії від поновлюваних джерел вже до 2022 року (зараз – 4,8%), а в перспективі – на 50% до 2035 року.

Крім того, допомога Європи в даній галузі вже зараз працює на забезпечення енергетичної незалежності країни.

Використання тонкоплівкових сонячних батарей FirstSolar

Щоб отримати з нових правил роботи на ринку ВДЕ максимальну користь, має сенс скористатися при будівництві та запуску власної СЕС продукцією компанії FirstSolar (США). Її сонячні панелі, створені на базі двокомпонентного рідкоземельного матеріалу CdTe(телуриду кадмію), в кліматичних умовах середньої смуги показують середньорічну продуктивність 120% в порівнянні з традиційним кремнієм.

Придбати комплекти батарей, допоміжне обладнання, а також замовити станцію «під ключ» Ви можете в на сайті компанії GreenTechTrade.

Наші менеджери дадуть відповідь на всі Ваші питання, а при необхідності організують екскурсію на СЕС «Могутнє», де можна на практиці побачити реалізацію проекту на базі обладнання, створеного світовим лідером в сонячній енергетиці.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти