З 2020 року Шотландія повністю переходить на «зелену енергетику»

З 2020 року Шотландія повністю переходить на «зелену енергетику»

Щорічний кліматичний саміт ООН, котрийу 2017 році проходив у Шотландії, традиційно завершив свою роботу підсумковим звітом. В одному з його розділів булинаведені результати дослідженнящодо впливу на навколишнє середовище парникових газів і канцерогенних речовин. Розрахунки кліматологів продемонстрували–у разі збереження нинішньої ситуації до 2030 року, людство може прийти до незворотної глобальної катастрофи. З наслідками у вигляді екстремальних температурних перепадів, повеней, посух і голоду в регіонах, критично залежних від зібраних врожаїв. Одним з найважливіших шляхів недопущення кризи був названий якнайшвидший перехід на поновлювані джерела екологічно чистої енергії. До речі, на сьогодні Шотландія входить в «світову еліту»за показниками їх використання.

Забезпечення Шотландії енергією від ВДЕ

Згідно з даними щорічних звітів шотландського міністерства енергетики ScottishDevelopmentInternational, енергія від поновлюваних джерел різного типу забезпечувала наступну частку загального енергоспоживання приватного і промислового сектора за роками:

 • 2015 – 59,0%;
 • 2016 –63,4%;
 • 2017 –68,1%;
 • 2018 –74,6%;
 • 2019 –81,1%.

У 2020 році шотландці планують ввести в експлуатацію відразу кілька великих вітрових і близько чотирьох десятків невеликих сонячних електростанцій. Це дало підставу Робіну Паркеру, відповідальному за енергетичну політику Шотландії, спрогнозувати до кінця року повну відмову держави від викопного палива та100% перехід на ВДЕ.

Остання вугільна шахта країни була закрита у 2016 році, а у 2019 шотландські СЕС та ВЕС виробили майже 10 мегават-годин електроенергії. Це виявилося на 82% більше, ніж річна потреба всіх домогосподарств, тому надлишок був спрямований на забезпечення енергією жителів Північної Англії.

В результаті Шотландія може стати другою країною після Ісландії, що на 100% забезпечує свої енергетичні потреби без спалювання вуглеводневого палива.

Економічні перспективи

Ще одним наслідком масового використання ВДЕ Шотландією є суттєва економічна вигода. Такі географічні та кліматичні особливості країни, як наявність довгої берегової лінії та сильних цілорічних вітрів, робить собівартість енергії від розташованих на узбережжі «вітряків» нижчою, ніж за використання будь-яких інших джерел. Надлишок генерації вже зараз частково продається в сусідню Англію, і надалі обіцяє приносити багатомільйонні прибутки завдякиспрямуванню десятків мегават в англійські енергетичні мережі.

Енергетична асоціація ScotlandRenewables розрахувала, що обсяг виробництва Шотландією «зеленої» енергії в найближчі роки може зрости на 30-35%. За 10-12 років це дозволить перевести на електрику практично весь транспорт, причому заряджати електромобілі буде набагато дешевше, ніж купувати паливо для авто на ДВЗ.

Крім основного джерела «чистої» енергії – вітрової, Шотландія планує повторити досвід Ісландії та забезпечити обігрів будівель за допомогою геотермальних джерел, а також активно збільшувати генерацію дешевих гідрокінетичних і гідроелектричних станцій. Це дозволить в найближчому майбутньому зупинити останню працюючу в країні ГЕС, розташовану під Абердіном.

Сусіди Шотландії

Аналогічним шляхом розвитку ВДЕ рухаються і сусідні країни, де клімат та географічні особливості схожі з шотландськими умовами. Крім Ісландії, до їх числа входять:

 • Північна Англія;
 • Ірландія;
 • Норвегія;
 • Швеція;
 • Данія;
 • Нідерланди;
 • частково Німеччина та Польща.

Так, Великобританія до 2023 року планує ввести в дію потужну вітроенергетичну ферму Sagrey сукупною потужністю близько 400 МВт, додатково до вже функціонуючої ВЕС «Beatrice» на 180 МВт. Друга з перерахованих забезпечує електроенергією 450 тис. англійських домогосподарств, а кілька станцій доведуть цей показник до півтора мільйона.

Цікавий факт: дві держави за межами Європи – африканське Конго і південноамериканський Парагвай – повністю перейшли на поновлювані джерела енергії раніше європейців.

Як розвиваються ВДЕ в Україні?

Наша країна поки далека від показників «енергетичної еліти», але за темпами розвитку ВДЕ Україна впевнено посідає місце у світовому ТОП-5. Запланована частка енергії з відновлюваних джерел в нашій країні, згідно з оптимістичними прогнозами, повинна скласти за роками:

 • 2020 року – 11%;
 • 2030 – 25%;
 • 2040 – 50%;
 • 2050 – 75%.

За видами ВДЕ основний внесок в українську генерацію «зеленої» енергетики роблять сонячні електростанції. Більшість з них в найближчому майбутньому почнуть комплектуватися вже не кремнієвими модулями, а тонкоплівковими сонячними батареями. Для кліматичних зон з помірним кліматом найбільш фінансово вигідними та технологічно ефективними є панелі на базі телуриду кадмію (CdTe), щорічно здатні генерувати на 18-20% більше енергії, ніж аналоги такої ж потужності з кремнію.

Компанія GreenTechTrade на українському ринку виступає офіційним дилером світового лідера у виробництві гібридів CdTe, холдингу FirstSolar з США. Повний асортимент продукції ви можете побачити на офіційному сайті компанії. Деталі замовлення комплектуючих і(або)монтажу станції «під ключ» рекомендуємо обговорити з нашими професійними менеджерами.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти