Заборона на сонячні батареї в Україні – чи правда це?

Заборона на сонячні батареї фото
Заборона на сонячні батареї в Україні – чи правда це?

Після офіційного затвердження Україною найвищих в Європі ставок «зеленого тарифу», кількість промислових і приватних СЕС почало швидко зростати. До 2019 року число останніх наблизилося до 10 тисяч. Попри те, що обсяг генерації «приватників» не перевищував 0,1% загального обсягу, 30 березня 2019 року Верховною Радою був винесений на розгляд Законопроект № 8449-д, в якому пропонувалось ввести заборону на сонячні батареї в Україні після закінчення 2019 року, за умови розміщення фотовольтаїки на землі для станцій загальною потужністю менше 50 кВт. За місяць пропозиція пройшла два читання і набула статусу Закону, який викликав неоднозначну реакцію в суспільстві.

Чи змогли заборонити сонячні батареї в Україні на землі? Зелений тариф діє?

За словами депутатів, які запропонували нововведення, основним мотивом було бажання врегулювати ринок альтернативної енергетики. Зокрема, текст законопроекту дійсно містив норми, які спрощують процедуру оформлення СЕС до 150 кВт, популярних серед представників малого бізнесу. Але одна з поправок під №24, яка фактично ввела заборону на установку сонячних батарей в Україні малої потужності, перекреслила всі «благі наміри» законодавців.

Згідно з новими нормами, практична верхня планка продуктивності СЕС стала обмежуватися продуктивністю модулів і доступною площею дахів і фасадів, не враховуючи комплекси панелей, що встановлені на спорудах, які не є капітальними. На практиці це означало необхідність виділення для СЕС на капітальних спорудах даху площею:

 1. 10 кВт – 30-40 шт. модулів загальною квадратурою ≈ 70 м2;
 2. 20 кВт – 60-80 шт. ≈ 140 м2;
 3. 30 кВт – 90-120 шт. ≈ 210 м2.

Фактично рішення Ради вивело невеликі комплекси сонячних батарей наземного розміщення зі списку економічно вигідних АІЕ (альтернативних джерел енергії), а заборона зіграла на руку великим гравцям ринку, проти монополії яких планувався законопроект.

Чому затвердили заборону у Верховній Раді?

Що спонукало законодавців затвердити поправку? Причиною стало пояснення авторів, згідно з яким багато підприємців стали викуповувати цілі вулиці занедбаних сіл і монтувати там «гірлянди» станцій потужністю менше 30 кВт. Після чого оформляли отримання «зеленого тарифу» для кожної з них за завищеною «приватної» ставкою 0,18 €.

Істотну економію власникам таких СЕС Закон про заборону встановлення сонячних батарей не приносив, зате ставив хрест на проголошеному Україною принципі децентралізації, включаючи галузь альтернативної енергетики.

Як з’ясувалося пізніше:

 • з експертами ринку питання впровадження поправки не обговорювалося;
 • можливе обмеження прав власників приватних станцій не розглядалося;
 • вплив на динаміку зростання кількості невеликих установок НЕ прораховувався;
 • реальними розробниками поправки виявилися не депутати профільного комітету, а Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

Проти кого виявилася спрямована заборона сонячних батарей в Україні

Очевидно, що незначний відсоток генерації малопотужних СЕС (0,1% від рівня загального виробітку ВДЕ в Україні) не могла завдати значної шкоди великим гравцям енергетичного ринку. Але на низовому рівні придушення стратегії країни на енергонезалежність Закон посприяв. Його прийняття поставило в невигідне становище:

 • близько 10 тисяч українських сімей, які вже вклалися в установку приватних станцій до 30 кВт;
 • громадянам країни, які планували купити невеликі СЕС в найближчому майбутньому;
 • дрібним підприємцям, які взяли кредити на придбання сонячного обладнання;
 • банківським установам, що втрачали величезну кількість потенційних клієнтів.

За статистикою «Держенергоефективності», після заборони Радою сонячних панелей з установкою на землі, в Україні спостерігалася наступна ситуація:

 1. існуюча приватна генерація оцінювалася майже в 200 млн. євро;
 2. 150 млн. євро становили видані кредити;
 3. 1425 домогосподарств стали власниками фотоелектричних станцій в 1-му кварталі 2019р.;
 4. близько 6000 сімей потенційно могли поповнити це число до кінця року.

Сумнівні наслідки Закону про заборону сонячних батарей виявилися настільки неприйнятними, що буквально відразу після дня прийняття почалася боротьба за його скасування.

Виграна боротьба і рекорд по короткостроковості дії Закону

Консультації, створення петиції на сайті Президента, пошук голосів і розробка нового законопроекту зайняла трохи більше місяця. Далі, після того як Україна ввела заборону на сонячні батареї, події відбувалися в такому хронологічному порядку:

Дата Етапи боротьби
03.06.19 Законопроект під № 10357 офіційно реєструється Верховною Радою.
У той же день пакет документів направляється на розгляд керівництву.
Ще до вечора проект візується і відправляється на розгляд профільного Комітету.
04.06.19 Копії законопроекту надано депутатам.
Перша спроба винести питання на обговорення виявляється невдалою.
06.06.19 Друга спроба, через два дні, теж стає безуспішною.
11.07.19 Тільки через тиждень з/п № 10357 офіційно вноситься до переліку обговорюваних питань на поточному денному засіданні Ради
На першому ж голосуванні проект набирає 243 голоси за необхідного мінімуму 226 і отримує статус «прийнятого».
19.07.19 Пакет документів візується головою Верховної Ради та направляється в адміністрацію Президента.
22.07.19 Закон про скасування заборони на сонячні батареї в Україні лягає на стіл Президенту.
06.08.19 Глава держави ставить свій підпис

Далі відбувається стандартна процедура публікації Закону офіційними друкованими виданнями і попередня, квітнева норма, стає рекордсменом щодо мінімального терміну дії у вітчизняному законодавстві. З того моменту, як Верховна Рада заборонила сонячні батареї на землі 25 квітня поточного року, до скасування цього непродуманого рішення 6 серпня проходить всього 103 дні. Фактично ж, оскільки положення колишньої законодавчої норми повинні були набрати чинності лише з 01.01.2020 року, заборона так і не відбулася.

Зараз сонячні батареї під забороною?

Основним, і найбільш важливим рішенням після того, як простим користувачам заборонили розміщувати сонячні панелі на землі, стало повернення колишнього порядку встановлення та експлуатації малих СЕС. Будь-які обмеження щодо місця розташування панелей були зняті, а гранична потужність для домашніх станцій знову визначена на рівні 30 кВт.

Завдяки скасуванню заборони, власники невеликих станцій отримали можливість не думати про економію площі, а також як і раніше, можуть монтувати прямо на землі або легких кріпленнях сучасні батареї. Серед таких, практичністю, надійністю і на 20% більшою продуктивністю виділяється продукція американської фірми First Solar – світового лідера виробництва тонкоплівкових панелей на основі рідкоземельного телур кадмію (CdTe). В Україні замовити безкоштовний розрахунок СЕС на їх основі можна у офіційного дилера, компанії Green Tech Trade.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти