Що таке зелений тариф на електроенергію і хто за нього платить?

Зелений тариф
Що таке зелений тариф на електроенергію і хто за нього платить?

Інтерес до альтернативної енергетики зростає з кожним роком. В Україні рушієм її активного розвитку став Закон України від 4 червня 2015 року «Про ринок електроенергії». Цим законодавчим актом, окрім іншого, був створений чіткий механізм щодо стимулювання населення і бізнесу інвестувати в технології на основі відновлюваних джерел енергії.

Що таке зелений тариф на електроенергію?

Закон регламентує, хто оплачує зелений тариф (держава) і прив’язує його до тарифу, який діє на момент введення в експлуатацію електростанції. Найважливіша деталь в тому, що цей показник ціни (що діяв на момент початку експлуатації об’єкта електрогенерації) фіксується в євро до 2030 року.

Періоди Для приватних домогосподарств Для промислових об’єктів:
дахова/наземна СЕС
01.01.2017-31.12.2019 0,183 євро/кВт∙год (без ПДВ) 0,163/0,15 євро/кВт∙год
01.01.2020-31.12.2024 0,164 євро/кВт∙год (без ПДВ) 0,15/0,14 євро/кВт∙год
01.01.2025-31.12.2029 0,146 євро/кВт∙год (без ПДВ) 0,13/0,12 євро/кВт∙год

Також, державою визначено такий додатковий механізм стимулювання старту і розвитку альтернативної енергетики, як кредитування на дуже вигідних умовах. Цим займається Укргазбанк. Згідно з переліком умов, на покупку і установку сонячних електростанцій можна отримати до 1 млн. гривень кредиту строком до 5 років (все залежить від суми першого внеску). Процентна ставка по кредиту знаходиться на рівні 0,01% річних.

Зелений тариф: що треба знати кожному і як це працює?

Для монтажу СЕС і початку роботи за «зеленим» тарифом фізичній особі пройти кілька етапів:

Етап 1. Придбати і встановити генеруючий комплекс в домогосподарстві.

У комплекс СЕС входять наступні складові:

  • Сонячні батареї;

Основні елементи сонячної електростанції (СЕС). Від них безпосередньо залежить кількість згенерованої електроенергії шляхом перетворення сонячного світла в електричний струм.

  • Інвертор;

Це пристрій, що перетворює постійний струм, вироблений фотоелементами, в змінний струм з напругою у 220 В, для подачі в зовнішню електромережу або для живлення різних побутових приладів.

  • Контролер;

Він контролює вироблення електричної енергії сонячними панелями та розподіляє електроенергію між користувачами.

  • Лічильник;

Для зеленого тарифу на СЕС необхідно встановити електронний двонаправлений лічильник, який (в один бік) буде моніторити згенеровану «зелену» енергію та (в інший бік) власне споживання комплексу СЕС. Різницю в цих показниках і викупляє держава за умовами зеленого тарифу.

Всі процедури по правилам монтажа сонячних електростанцій повинен проводити виключно сертифікований фахівець з досвідом роботи з високою напругою (до 900 В).

Окремим питанням слід розглянути установку СЕС в багатоквартирному будинку.

Встановити сонячну батарею на даху багатоповерхівки можливо, проте, є кілька нюансів: ОСББ є неприбутковою організацією, тому не може продавати електроенергію, а використовувати лиш для внутрішніх цілей.

Процедура підключення зеленого тарифу на даху багатоквартирного будинку дещо складніша. Основні етапи:

  • оренда даху. Власнику СЕС необхідно отримати згоду хоча б 75% жителів багатоквартирного будинку;
  • проект будинку. У ньому повинно бути зазначений план розташування СЕС на конструкції даху;
  • збільшення виділеної потужності на квартиру.

Етап 2. Подання заяви та реквізитів

До заяви необхідно додати схему підключення СЕС, де обов’язково вказати встановлені елементи обладнання, їх параметри та їх точне розташування. Оскільки споживач продає електричну енергію, то йому необхідно відкрити рахунок в банку. Банк можна вибирати самостійно. В цій же заяві потрібно обов’язково вказати реквізити рахунку куди будуть перераховуватися гроші за зелений тариф і звідки буде стягуватися податок.

Етап 3. Очікування рішення та оплата послуг енергопостачальника

Заява розглядатиметься протягом 3 робочих днів. Далі енергопостачальник повинен надати заявнику рахунки для оплати послуг по установці вузла обліку (спеціального двонаправленого лічильника) і модему. Ця послуга буде надана після оплати рахунку.

Етап 4. Підписання угоди та монтаж вузла обліку

Угода про купівлю-продаж електричної енергії підписується представником електропостачальника в день монтажу вузла обліку.

В Україні склалася унікальна ситуація для запуску СЕС, але ефективність всього комплексу залежить від деталізації проекту і правильно підібраного обладнання. У фахівців компанії Green Tech Trade великий досвід в установці сонячних панелей як в промислових масштабах, так і в приватних домоволодіннях. Детальніше з послугами та продукцією компанії можна ознайомитися на офіційному сайті.

 

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти