Зелений тариф після 2030 року – чого чекати?

Зелений тариф після 2030 року – чого чекати?

Темпи зростання сонячної енергетики в Україні нині становлять близько 100% на рік. Цей показник у п’ять разів перевищує середньосвітовий, причиною цього є найвищі в Європі ставки «зеленого тарифу», офіційно затверджені та розписані з номінацією в євро до 2030 року. Попри спроби частково переглянути положення Закону (які на щастя для власників невеликих наземних СЕС закінчилися невдачею) питання про субсидування сонячних станцій по завершенні пільгового періоду залишається відкритим. Спробуємо розібратися, що може очікувати альтернативну українську енергетику через 10 років.

Коментарі фахівців

Представник Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, директор східноєвропейського відділу Департаменту енергоефективності Сергій Маслеченко, в рамках інтерв’ю газеті «Український Тиждень», висловив такі припущення.

  1. Висхідна динаміка вартості традиційної електроенергії, і спадна – енергії з альтернативних джерел такі, що точка перетину цих графіків доводиться на 2023-2025 р.р. Це зробить зелений тариф після 2030 року необов’язковим для подальшого розвитку галузі.
  2. За умови впровадження реформи енергетичного ринку, через 10 років відновлювальна енергетика зможе конкурувати з традиційними виробниками як мінімум на рівних. Головне, що для цього необхідно – врахувати в ціні класичної електроенергії побічні витрати (наприклад, шкоду навколишньому середовищу, що вимагає компенсації у вигляді екологічного податку і т.д.).
  3. Навіть якщо скасувати зелений тариф по завершенні дотаційного періоду, сукупна вартість комплексу і подальшої його експлуатації у 2030 році ТЕС, АЕС або ГЕС в порівнянні з СЕС виявиться вище – настільки далеко вперед просунуться геліотехнологіі.

На запитання кореспондента про нові ймовірні спробивнести зміни в уже діючі ставки, Маслеченко відповів, що стабільність розвитку даної галузі для держави виявиться важливіше. Перш за все – з фінансових міркувань, оскільки будь-який інвестор, впевнений в поверненні інвестицій з прибутком, принесе країні більший дохід, ніж економія на перегляді тарифів.

Зелений тариф – що буде після 2030 року

Оскільки 2019 рік добігає кінця, є сенс розглядати ситуацію з пільговими ставками з наступного, 2020 року. На даний момент вони такі:

  • 01.2020 – 31.12.2024 – € 0,163 / кВт*год;
  • 01.2025 – 31.12.2029 – € 0,145 / кВт*год.

Для невеликих приватних станцій термін окупності становить 4 – 7 років. З цього випливає, що інвестиції в нові міні-СЕС, незалежно від майбутньої наявності або відсутності преференцій, як і раніше залишаються вигідними. Зелений тариф до 2030 року для промислових станцій становить менші суми, але навіть при знижених розмірах повернення і необхідності продавати електроенергію на аукціонах, окупаються вони швидше – за 3 – 3,5 року. Кращим прикладом відсутності занепокоєння великих гравців українського енергоринку служить не тільки вкладення ними коштів в нові проекти, але і заздалегідь подані заявки на реалізацію енергоносіїв на 2020 рік.

Що очікувати власникам майбутніх СЕС, які можуть почати експлуатуватися тільки через 3, 5 або навіть 7 років? Тут слід звернутися до статистики, згідно з якою продуктивність сонячних батарей зростає на 10% за 5 років (відсоток зниження ставки кожне п’ятиріччя), а вартість самих панелей падає ще швидше. Отже, навіть встановлені і введені в дію набагато пізніше станції обов’язково принесуть своїм власникам дохід, незалежно від того, буде скасовано зелений тариф після 2030 року, чи ні.

Щодо приватної сонячної енергетики розглядається два варіанти.

  1. Положення Закону змінюватися не будуть, і зелений тариф, починаючи з 2030 року, обнулится. У цьому випадку найбільше можуть втратити дрібні інвестори, які зважилися на перехід до альтернативної енергетики не раніше 2028-2029 р.р. Хоча точно передбачити собівартість сонячного кіловата на такий тривалий термін сьогодні не візьметься ніхто. Цілком можливо, що навіть без державного субсидування отримувати електроенергію від фотоелектричних систем протягом усього періоду їх функціонування буде вигідно при будь-яких умовах.
  2. Збудуться прогнози фахівців, які прогнозують продовження зеленого тарифу приватним СЕС ще на 10 років(що після 2030 року приємним сюрпризом для їхніх власників).

Дане питання вже піднімалося на рівні уряду у 2018 році, і напевно буде підніматися згодом. Останні пропозиції за ставками були наступними:

  • згідно з оптимістичним варіантом розглядалося подальше зниження тарифів на 10-15% для двох наступних п’ятирічок відповідно, тобто € 0,12 – 0,13 / кВт*год (2030-2034 роки) і € 0,10 – 0,11 / кВт*час (2035-2039 роки);
  • песимістичний прогноз очікується на рівні € 0,084 / кВт*год (2030-2034) і € 0,075 / кВт*год (2035-2039).

Яким в підсумку стане рішення – поки невідомо. Але можна сказати одне – сонячні станції, навіть в разі скасування зеленого тарифу після 2030 збитковими не будуть.

Ситуація на сьогодні

До закінчення терміну дії нинішніх ставок залишається ціле десятиліття. Це робить інвестиції у нові СЕС однозначно вигідними. Для максимізації прибутку в кліматичних умовах України бажано вибирати панелі, які найбільш ефективно поглинають сонячне випромінювання не тільки в ясну, але і похмуру погоду. За співвідношенням ціна/якість кращими з таких сьогодні є продукція компанії FirstSolar (США) з офіційним представником в Україні – фірмою GreenTechTrade.

Технологічні осередки батарей американського гранда є композитом на базі телуриду кадмію (CdTe) – рідкоземельного елемента, що має ширший спектр поглинання, ніж традиційний кремній. Зелений тариф, що діє до 2030 року, дозволяє окупити станцію на подібних елементах на 6-12 місяців швидше. Розрахувати необхідну потужність СЕС, підібрати тонкоплівкові батареї і супутнє обладнання можна на сайті авторизованого дилера.

Будівництво сонячних
електростанцій "під ключ"

Готові інвестиційні проекти